Radviliškiečius šildys biokuras
Juozas GINKUS
Nors Radviliškyje centralizuotai tiekiama šiluma yra viena iš pigiausių visoje šalyje, tačiau jau įgyvendinami nauji projektai, kuriais siekiama dar labiau atpiginti šildymą ir visiškai atsisakyti priklausomybės nuo iš Rusijos tiekiamų dujų kainų.
„Šiuo metu mūsų įmonėje esančių dviejų biokuro katilų gaminamos energijos per žiemos šalčius nepakanka, todėl tenka deginti brangias dujas. Labai džiaugiuosi, kad pavyko parengti projektą ir gauti Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramą dar vienam biokuro katilui su kondensaciniu ekonomaizeriu statyti. Naujas katilas turėtų pradėti veikti jau paskutinėmis šių metų dienomis, – geromis naujienomis dalijasi UAB „Radviliškio šiluma“ direktorius Pranas Mickaitis.
Gyventojai jau pajuto biokuro naudą
Pradėjus sparčiai brangti iš Rusijos tiekiamoms dujoms, Radviliškio rajonas buvo vienas iš pirmųjų šalyje, kurie suskubo pasinaudoti Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama: UAB „Radviliškio šiluma“ parengė projektą „Radviliškio miesto biokuro katilinės su kondensaciniu ekonomaizeriu ir kogeneraciniu įrenginiu statyba“ ir savo katilinėje pasistatė du naujus biokuro katilus po 5 megavatus galios su 3,5 megavato galios kondensaciniu ekonomaizeriu.
Šio projekto bendra vertė siekė 9 milijonus 509 tūkstančius 717 litų, iš kurių 4 milijonus 754 tūkstančius 859 litus siekė Europos Sąjungos Sanglaudos fondo skirtas finansavimas. 2010 metais naujiesiems katilams pradėjus veikti, Radviliškio rajono gyventojai, kuriems centralizuotai tiekiama šiluma ir karštas vanduo, iš karto pajuto projekto naudą.
Dviejų katilų gaminamos energijos neužtenka
Vos baigus įgyvendinti šį projektą UAB „Radviliškio šiluma“ direktorius P. Mickaitis prabilo apie tai, jog šių dviejų biokuro katilų gaminamos šilumos energijos žiemą neužteks, todėl dalį jos teks gaminti deginant vis labiau brangstančias dujas. Ilgai nelaukus įmonėje buvo suburta patyrusių specialistų komanda, kurie kibo ruošti naują projektą – tai pats įmonės vadovas P. Mickaitis, vyr. finansininkė V. Smalinskienė, inžinieriai K. Grigaliūnas, V. Chlebauskas, V. Mičiulis, A. Kačėnas ir kiti įmonės darbuotojai, turintys projektų įgyvendinimo patirties.
Kadangi kai kuriuose šalies rajonuose dar nebuvo pastatyta nė vieno biokuro katilo ir šiluma buvo žymiai brangesnė nei Radviliškyje, sostinės politikai ne kartą buvo užsiminę, jog prioritetas bus teikiamas toms savivaldybėms, kuriose šildymo kainos yra didžiausios, o kitos gali ir pakentėti. Todėl radviliškiečiams projektą reikėjo parengti taip kruopščiai, kad jo vertintojai nerastų jokių trūkumų.
Trečiam katilui – Europos Sąjungos parama
Parengtas naujas projektas – „Radviliškio katilinės rekonstrukcija, įrengiant biokuro katilą bei kogeneracinį įrenginį“, kuriam gavus lėšų planuojama statyti trečią biokuro katilą ir visiškai atsiriboti nuo dujų kainų. Ir šiam radviliškiečių projektui buvo skirta Europos Sąjungos parama pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto Aplinka ir darnus vystymasis priemonę Atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimas energijos gamybai.
Bendra šio projekto vertė 7 milijonai 501 tūkstančių litų, iš kurių 3 milijonai 625 tūkstančiai litų – Europos Sąjungos skirtos lėšos, likusias pridės pati įmonė. „Už šias lėšas Radviliškio katilinėje pastatysime dar vieną 8 megavatų galios biokuro katilą su 1,5 megavato galios degimo produktų kondensavimo šilumokaičiu atliekinės šilumos atgavimui iš degimo produktų. Įgyvendinus projektą šimtu procentų kūrensime tik biokurą, todėl jeigu jis nebrangs, galėsime dar labiau atpiginti šilumą vartotojams“, – aiškina „Radviliškio šilumos“ direktorius P. Mickaitis.
Su generaliniu projekto rangovu UAB „Enerstena“ jau pasirašyta sutartis, o darbus numatoma baigti paskutinėmis šių metų dienomis.
Bus mažiau teršiama aplinka
Yra manančių, jog deginant dujas yra mažiau teršiama aplinka, nei kūrenant biokurą, tačiau tai netiesa. Kondensacinis ekonomaizeris leis padidinti katilinės efektyvumą ir dėl efektyvesnio kuro naudojimo mažins šilumos generavimo veiklos įtaką supančiai aplinkai. Vien pastačiusi trečiąjį biokuro katilą „Radviliškio šiluma“ anglies dioksido išmetimus į aplinką sumažins 1429 tonomis per metus, todėl poveikis klimato kaitai bus žymiai mažesnis nei deginant dujas. Planuojama, kad naujas biokuro katilas leis padidinti šilumos gamybą iš vietinių išteklių net 6,3 GWh.
Be to, vietinio kuro naudojimas Radviliškio katilinėje didins regiono gyventojų užimtumą, juk kažkas turės ruošti biokurą naujajam katilui, o tai reiškia naujas darbo vietas, mažiau bedarbių ir prašančiųjų pašalpų.