Radviliškio rajone pradėjo veikti nauja biometano jėgainė
Radviliškio rajone, Alksniupių kaime, veiklą pradeda nauja „Agrokoncerno“ įmonių grupės biometano jėgainė, kuri energiją gamina iš ūkiuose susidarančių gyvulinės kilmės atliekų. Gyvulių mėšlas ir srutos yra perdirbamos į biodujas, kurios, išvalytos iki reikiamo lygio, yra perduodamos į bendrovės „Amber Grid“ valdomą magistralinį dujotiekį.
Biometano jėgainė yra pastatyta Alksniupiuose, šalia „Agrokoncerno“ įmonių grupei priklausančios, gyvulininkyste užsiimančios žemės ūkio bendrovės „Draugas“. Atliekos, kurios įprastai kelia aplinkosaugos iššūkius, yra atiduodamos perdirbimui.
Šis procesas leidžia ženkliai sumažinti metano dujų išsiskyrimą į atmosferą, taip apsaugant ozono sluoksnį. Po gyvulinės kilmės atliekų perdirbimo likusi medžiaga naudojama kaip trąša, kuri yra palankesnė aplinkai ir nebeskleidžia nemalonaus kvapo. Apdirbto substrato kvapų emisijos, lyginant su neapdorotu mėšlu, sumažėja 80-85 proc.
Pasak biometano jėgainės direktoriaus Justo Sadzevičiaus, perdirbtas mėšlas ir srutos grįžta atgal į laukus kaip ekologiškos trąšos, taip užtikrinant tvarų žemės ūkio ciklą bei švaresnę aplinką gyventojams.
Per metus jėgainėje planuojama sunaudoti apie 110 tūkst. tonų ūkiuose susidarančių gyvulinės kilmės atliekų ir iš jų pagaminti apie 2,45 mln. kubinių metrų biometano per metus. Tokio dujų kiekio pakanka metams šilumos energija aprūpinti apie 3 tūkstančius namų. Jėgainėje dirba, sklandų darbą ir procesų saugumą joje užtikrina 4 darbuotojai.
Ši „Agrokoncerno“ įmonių grupei priklausanti biometano jėgainė yra pirmoji iš planuojamų statyti keturių jėgainių. Antroji yra projektuojama prie šiuo metu jau statomo vieno didžiausių ir moderniausių Europoje karvių fermų komplekso Bebrujų kaime, Radviliškio rajone.
Biometano gamybos procesas yra audituojamas ir sertifikuojamas, taip patvirtinant, kad laikomasi nustatytų Europos Sąjungos atsinaujinančių energijos išteklių skatinimo programos reikalavimų. Kiekvieno pagaminto biometano dujų energijos vienetui (MWh) yra išduodamas ES patvirtintas kilmės garantijų sertifikatas.
Biometano jėgainės projektą įgyvendino biodujų ir biometano jėgainių statytoja, Lietuvos įmonė
„Biokona“. Šis projektas buvo finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis.
Parengta pagal „Agrokoncerno grupės“ informaciją