Radviliškyje bus atnaujinami Trys Kryžiai ir kompozicija „Skausmo ir kančios kelias“
Jau prieš Velykas prasidės Trijų kryžių ir kompozicijos „Skausmo ir kančios kelias“ prie Radviliškio bažnyčios atnaujinimo darbai. Senieji kryžiai, kurių nebeįmanoma atnaujinti, bus pakeisti naujais, bus atnaujinta ir aplinka. Be to, aiškėja ir būsimo architektūrinio ansamblio Laisvės alėjoje detalės.
Naujieji kryžiai – iš medžio
Radviliškio miesto seniūnijoje susitikę tremtiniai Stasė Janušonienė, Irena Palionienė ir Algis Juozapaitis, Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Augulis, Radviliškio miesto seniūnas Ernestas Mončauskas ir jo pavaduotoja Vigilija Dževečkienė, Savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Artūras Valuckas aptarė architektūrinio ansamblio Laisvės alėjoje detales, įamžinti tinkamas datas, diskutavo apie Trijų kryžių ir kompozicijos „Skausmo ir kančios kelias“ prie Radviliškio bažnyčios atnaujinimą.
Radviliškio miesto seniūnas E. Mončauskas susirinkusiesiems pristatė seniūnijos pasiūlymą atnaujinti tremtį įamžinančią architektūrinę kompoziciją prie Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčios: pratęsti dekoratyvinę betoninę sienelę, išrauti kadagius ir jų vietoje įrengti veją. Buvo diskutuojama ir apie tai, iš kokios medžiagos turėtų būti pagaminti nauji kryžiai: iš metalo ar medžio. Pasitarus nuspręsta kurti naujus medinius kryžius.
Dabar prie bažnyčios įrengti kryžiai čia stovi nuo 1989 metų, jų jau nebeįmanoma atnaujinti. Naujus kryžius sukurti pasiūlyta senųjų kryžių bendraautoriaus Edmundo Gaubo sūnui menininkui Martynui Gaubui, šiuo metu laukiama jo atsakymo.
Darbai prasidės jau netrukus
Seniūnas patikino, kad kryžių matmenys nesikeis. Pradėti šio memorialo atnaujinimo darbus planuojama jau prieš Velykas.
Kompozicija „Skausmo ir kančios kelias“, skirta atminti Lietuvos kankinius, tremtinius, politinius kalinius, žuvusius Sibiro platybėse, atidengta 1989 m. Jos autoriai – V. Vaicekauskas, A. Dovydaitis ir E. Gaubas.
1995 m. birželio 14-ąją šalia pastatytų Trijų kryžių pašventintas simbolinis „Skausmo ir kančios kelias“ – geležinkelio bėgiai, simbolizuojantys į tremtį iš Radviliškio žmones vežusius ešelonus. Iš lauko akmenų sudėta Atminties sienelė – paminklas negrįžusiems iš tolimųjų Sibiro platybių. Bėgiai sulaužyti, kaip ir ištremtų žmonių likimai. Tarp bėgių – tremtinių sodybų vietas liudijantys akmenys.
2001 m. birželio 14 d., minint tremties 60-metį, prie šio memorialo buvo pasodintas Vilties ąžuoliukas.
Diskutuota apie architektūrinį ansamblį Laisvės alėjoje
Su tremtiniais diskutuota ir apie architektūrinį ansamblį Laisvės alėjoje. Jų paprašyta pateikti keturias pagrindines Radviliškio krašto žmonių trėmimo datas ir vietas, į kurias buvo tremti Radviliškio krašto žmonės. Šios vietos ir datos bus įamžintos keturiose simbolinėse stotelėse (prie suoliukų įrengtose informacinėse plokštėse).
Prie kiekvieno suoliuko bus pasodintas medis, kuris simbolizuoja kraštą, į kurį buvo ištremti Radviliškio rajono žmonės. Prie Lietuvai skirto suoliuko augs beržas, prie kitų trijų – trys Sibiro medžiai: sibirinė pušis, kedras, maumedis.
Ant obelisko, kuris bus pastatytas memorialo dalyje, skirtoje įamžinti kovotojų už laisvę atminimą, nuspręsta įamžinti Vyties kryžiaus kavalierių, kilusių iš Radviliškio valsčiaus, žuvusių 1919–1920 metų Nepriklausomybės kovose, pavardes, o kitoje pusėje – išraižyti tekstą, pagerbiantį Lietuvos kariuomenės savanorių, kilusių iš Radviliškio valsčiaus ir dalyvavusių 1919–1920 metų Nepriklausomybės kovose, atminimą.
Pagal Radviliškio rajono savivaldybės informaciją parengė Juozas GINKUS