Radviliškyje jau skamba nauji varpai
Aušra LAURINKIENĖ
Kiek ilgiau nei kelis mėnesius trukusi Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčios bokšto rekonstrukcija jau baigta. Nors planuota, kad naujų varpų skambesį radviliškiečiai išgirs tik rugpjūčio pabaigoje, kai varpus palaimins Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, klebonas Gintas Sakavičius džiaugiasi – darbai baigti anksčiau nei planuota, ir varpai jau džiugina tikinčiuosius.
Nuveikta daugiau nei planuota
„Varpai – tai pranašo balsas, kviečiantis klausytis Aukščiausiojo žinios, kiekvieną pasitinkantis ir palydintis“, – sako vienas iš iniciatyvinės grupės narių klebonas, dekanas, monsinjoras Gintas Sakavičius.
Jo teigimu, per 300 tūkstančių litų kainavęs projektas pradėtas įgyvendinti truputį daugiau kaip prieš dvejus metus, o bažnyčios bokšto rekonstrukcija pradėta dar prieš Velykas: „Ne visus darbus buvo įmanoma iš karto numatyti, atsirado įvairių papildomų; prireikė gerokai daugiau lėšų, negu galvojome, bet ir padaryta dvigubai tiek, kiek ketinome“.
Sąmata išaugo dvigubai
Radviliškio bažnyčia, kuriai lieti naujieji varpai, turi Švč. Mergelės Marijos Gimimo vardą, tad didžiausias, 500 kilogramų sveriantis naujasis varpas pavadintas būtent šiuo vardu. Gailestingumo popiežiaus Šv. Jono Pauliaus II vardu pavadinto varpo svoris sieks 300 kilogramų, o 150 kilogramų sveriančiam varpui išrinktas Lietuvos jaunimo globėjo Šv. Kazimiero vardas.
Kadangi bendras varpų svoris sieks net 950 kilogramų, senojoje varpinėje dėl netvirtos konstrukcijos ir kultūros paveldo objektų neliečiamybės jų kabinti negalima – prireikė rekonstruoti pagrindinį Radviliškio parapijos bažnyčios bokštą.
Nors planuota naujiesiems Radviliškio parapijos bažnyčios varpams išleisti per pusantro šimto tūkstančių litų, sąmata išaugo dvigubai. Vien bokšto rekonstrukcija atsiėjo kiek daugiau nei 200 tūkstančių litų. Varpų gamyba – per 100 tūkstančių litų.
„Bokštas buvo nugriautas ir atstatytas. Tai buvo vienintelis kelias varpų gausmui. Šie darbai pradėti pasitarus su architektais. Manėme, kad išliesime varpus, išmušime bokšte reikiamas angas ir darbai bus baigti, tačiau tam, kad išvengtume Latvijos „Maximos“ likimo, būtinai turėjome imtis bokšto sutvirtinimo darbų. Kitos galimybės neturėjome“, – pasakoja klebonas.
Laukia palaiminimo
Baigus lieti naujuosius Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčios varpus, jie jau įkelti į šių maldos namų rekonstruotą bokštą ir suderinti, o jų skambesį jau išgirdo visas miestas.
Visi trys varpai buvo gaminami Lenkijoje, senas varpų liejimo tradicijas turinčioje brolių Kruševskių liejykloje. Juos liepos pradžioje į Radviliškį ir pargabeno Kruševskiai, o netrukus po to į paaukštintą ir naujiems varpams saugiai pritaikytą bažnyčios bokštą įkėlė statybininkai kartu su „Prais“ kompanija iš Poznanės. Varpai suderinti ir radviliškiečiai jau išgirdo jų skambesį: praėjusį šeštadienį pirmą kartą jis palydėjo Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčioje susituokusius jaunavedžius, varpai parapijiečių širdis džiugino ir praėjusį sekmadienį.
„Dabar beliko sulaukti jų pašventinimo iškilmių, ir šis pranašo balsas jau nuolat lydės parapijiečius, visus miesto bei apylinkių gyventojus, kviesdamas maldai, primindamas laiko vertę, žmogaus gyvenimo prasmę, įvairias sukaktis ir jubiliejus, guosdamas ir stiprindamas liūdesio akimirką“, – sako klebonas.
Jo teigimu, parapijos ir viso miesto seniai lauktas projektas sėkmingai rieda prie pabaigos: „Dar liko apšviesti bokštą, atnaujinti bažnyčios duris, dar vienas kitas rūpestėlis ir švęsime pabaigtuves. Šiomis radviliškiečiams ir miestui išskirtinai reikšmingo darbo pabaigos dienomis mintys pirmiausia lekia prie tų ir pas tuos, kurių gerumas, jautrus supratingumas, dosni širdis įgalino šią naujovę. Kad mūsų bažnyčia, Aukščiausiajam laiminant, turi naujus varpus, didžiausias tam lėšų aukojusių parapijiečių indėlis. Toks daugybės įvairaus amžiaus žmonių geranoriškumas vertas ilgaamžio dėkingumo ir pagarbos“.
Kartais aidės ir senojo varpo gaudesys
Nors bažyčios bokšte jau kabo naujieji varpai, radviliškiečiai kartais išgirs ir senojo varpo gausmą.
Klebonas Gintas Sakavičius sako, kad naujųjų varpų skambesys yra visiškai kitoks – tiesiog nesulyginamas, tačiau reikalui esant – ceremonijų metu ar mirties atveju – bus prisimintas senasis geležinis varpas: „Kartais teks juo skambinti, nes naujieji varpai bus Poznanės programuotojų užprogramuoti, or tam atvejui, kai prireiks skambinti senuoju rankiniu varpu, eisime į bažnyčios senąją varpinę“.
Bažnyčia sudegė du kartus
Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia skaičiuoja šimtmečių istoriją. 1596 m. pirmą kartą paminėta kartu su parapine mokykla, tik po keliasdešimties metų buvo atnaujinta. Tuomet įkūrus parapiją tuometinis kunigas K. Ausėnas gavo sklypą mokyklai ir klebonijai statyti bei prieglaudai kurti. 1769 m. pastatyta medinė bažnyčia buvo konsekruota tik po dvidešimties metų.
1868 m. bažnyčia sudegė ir 1870 m. klebono Juozapo Bortkevičiaus rūpesčiu buvo atstatyta. Per Antrąjį pasaulinį karą bažnyčią ištiko dar viena nelaimė – ji sudegė, tuomet 1945 m. nuspręsta ją įrengti mūriniame vokiečių belaisvių statytame pastate.
Varpas sudužo
Atgavus Nepriklausomybę, monsinjoro Lionginio Vaičiuliono rūpesčiu Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia rekonstruota, tačiau per šį laiką tikinčiuosius į pamaldas kvietęs varpas per gaisrą sudužo.
Klebonas G. Sakavičius džiaugiasi, kad radviliškiečiai susitelkė šiam darbui ir dovanojo savo bažnyčiai naujus varpus – juk ir anuomet, dar sovietmečiu, sugebėta surinkti aukas sudegintai šimtametei varpinei atstatyti. Menant anų laikų dvasią, tai buvo didelis žygdarbis, o šiandien tai – visų mūsų pareiga.
Dėkoja prisidėjusiems
Klebonas sako neabejojantis, kad šito titaniško projekto niekaip nebūtų pavykę įveikę be Radviliškio rajono savivaldybės, jos Tarybos visokeriopos pagalbos, bei AB „Lietuvos geležinkeliai“ svarios paramos: „Buvo labai svarbu ir tai, kad Radviliškio mašinų gamykla pagamino varpų tvirtinimo konstrukcijas, kad AB „Pakruojo arka“ rekonstravo bažnyčios bokštą, kad sklandžiai ir profesionaliai savo darbą atliko lenkų meistrai, kad per visą tą laiką nuoširdžiai talkino projektuotojai, architektai, kad projektą įgyvendinti geranoriškai padėjo nemažai kitų bendrovių, įmonių, įstaigų ir pavienių jų darbuotojų, verslininkų“.
G. Sakavičius džiaugiasi, kad su naujaisiais varpais Radviliškyje visada liks susieti net kai kurie kitur gyvenantys asmenys. Tarp jų – Seimo nariai: vienas iš projekto iniciatorių, labdaros koncerto organizatorius, Radviliškio garbės pilietis Vytautas Juozapaitis, skatinęs ir projektui telkęs geležinkelininkų paramą Algimantas Salamakinas, asmeniškai prisidėjęs šalies Premjeras Algirdas Butkevičius, kiti kraštiečiai, žinomi žmonės: „Visų rėmėjų sąrašą su beribiu dėkingumu ir melsdami jiems dieviškos palaimos skelbiame Radviliškio parapijos internetinėje svetainėje“.
Naujus varpus pašventins vyskupas
„Labai džiaugiuosi, kad visi sugebėjome vieningai susitelkti ir drauge padarėme gražų darbą“, – šypsenos neslepia Radviliškio parapijos Pastoracinės tarybos narys Antanas Čepononis, kuris buvo vienas iš idėjos atnaujinti bažnyčios varpus iniciatorių.
Pašnekovas prisiminė, jog šis sumanymas gimė tuo metu, kai jis dar dirbo rajono meru. „Iš pradžių ne visi tikėjo, kad tai įmanoma, tačiau rajono žmonės noriai aukojo kilniam tikslui ir jį pavyko pasiekti”, – prisimena A. Čepononis.
Parapijiečius, naujų varpų projekto rėmėjus, visus Radviliškio gyventojus bei svečius, kraštiečius, mūsų miesto bičiulius klebonas kviečia į rugpjūčio 24-ąją vyksiančius titulinius Radviliškio bažnyčios atlaidus, kuriuose Jo Ekscelencija Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis pašventins naujuosius varpus – visų bendrų pastangų, sutelktų galimybių, pečių ir širdžių vienybės rezultatą.
„Tikime, kad naujų varpų skambėjimas ne tik papuoš Radviliškio bažnyčios bokštą, bet ir dažniau sukvies visus radviliškiečius, išsisklaidžiusius po visą Lietuvą ir pasaulį, sugrįžti į gimtąjį Radviliškį“, – pasidalijo viltimi G. Sakavičius.
Baigus lieti naujuosius Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčios varpus, jie jau įkelti į rekonstruotą šių maldos namų bokštą ir suderinti, o jų skambesį jau išgirdo visas miestas.
Radviliškio klebonas Gintas Sakavičius sako, kad parapijos ir viso miesto seniai lauktas projektas sėkmingai rieda prie pabaigos: „Dar liko apšviesti bokštą, atnaujinti bažnyčios duris, dar vienas kitas rūpestėlis ir švęsime pabaigtuves“.
Radviliškio parapijos Pastoracinės tarybos narys Antanas Čepononis, kuris buvo vienas iš idėjos atnaujinti bažnyčios varpus iniciatorių, džiaugiasi, kad vieningai susitelkę parapijiečiai padarė kilnų darbą.
Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Augulis džiaugiasi naujųjų varpų gausmu ir sako, kad tai radviliškiečiams ir miesto svečiams taps įkvėpimo šaltiniu.
Šiuo metu tvarkoma bažnyčios prieiga.
Senasis varpas, kabantis Radviliškio parapijos bažnyčios varpinėje, pagamintas iš grynos geležies, tad per 96-erius metus jis visas surūdijo.
Naujieji varpai įkelti įpusėjus liepos mėnesiui. Asmeninio albumo nuotr.