Radviliškyje panaikinus policijos budėtojų padalinį, darbas nesutriko
Aušra LAURINKIENĖ
Radviliškio rajono gyventojai gali jaustis saugesni – nusikalstamumas rajone per kelerius pastaruosius metus gerokai sumažėjo. Jei 2014 metais buvo pradėtas 1041 ikiteisminis tyrimas, tai praėjusiais metais šis skaičius siekė tik 880.
„Ištiriame daugiau nusikaltimų, greičiau reaguojame į gyventojų skambučius ir esame pasirengę šiems, kaip aš vadinu, iššūkių metams“, – sako Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radviliškio rajono policijos komisariato viršininkas Saulius Baltakis, sulaukęs klausimo apie gyventojų saugumo sistemos rajone patikimumą.
Po pašalpų – apsilankymai rizikos šeimose
Iššūkių metais 2016-uosius komisariato viršininkas vadina ne be reikalo. Po to, kai Kėdainių rajone, Saviečių kaime, tėvas du savo vaikus įmetė į kieme esantį šulinį, prie diskusijų stalo skubiai sėdo ne tik šalies sostinės ministerijų, policijos bei socialinių darbuotojų ir vaiko teisių specialistai, bet ir Radviliškio rajono atstovai.
Anot S. Baltakio, Radviliškio rajono savivaldybėje pasirašyta penkių šalių bendradarbiavimo sutartis, kurios pagrindu policija, Probacijos tarnyba, vaiko teisių, socialinės paramos specialistai ir socialinių paslaugų teikėjai įsipareigojo sukurti darbo su smurtautojais sisteminį modelį.
Radviliškio rajono policijos komisariato viršininkas sako tikintis, kad bendradarbiaudamos drauge smurto prevencijos srityje visos penkios institucijos pasieks tokių rezultatų, kurie padės išvengti tragedijų: „Stebėdami skaudžią tragediją, nusprendėme visi „groti vienu smuiku“. Labai vertiname savivaldybės paramą ir palaikymą. Viso to priešakyje, šiuo konkrečiu atveju, – vicemeras Kazimieras Augulis. Po pašalpų rengiame pastiprintų ekipažų išvykas į rizikos šeimas. Stebime, bendraujame su šeimų nariais. Panašu, kad tai jau duoda rezultatų, nes pastebime smurto artimoje aplinkoje sumažėjimą. Labai smagu, kad itin mažėja pasikartojančių atvejų skaičiai. Vadinasi, žmonės sąmoningėja“.
Kartu su vaistų receptu – perspėjimas apie sukčius
Lygindamas 2014 ir 2015 metus, Radviliškio rajono policijos komisariato vadovas pabrėžė gerėjančius užregistruotų nusikalstamų veikų ištyrimo skaičius.Per 2014 metus buvo ištirta 67,3 procento, o per 2015 metus – net 70,1 procento visų fiksuotų nusikalstamų veikų, kai visoje šalyje šis rodiklis tesiekia tik kiek daugiau nei 53 procentus.
2015 metais policijos pareigūnams puikiai sekėsi tramdyti sukčius: buvo ištirta net 97 procentai visų sukčiavimo atvejų.
„Analizuodami 2014 metų duomenis, kai tokių nusikalstamų veikų buvo ištiriama vos kas ketvirta, supratome, kad reikia imtis prevencijos. Kai nuvilnijo nemenka tokių nusikaltimų banga, kai dažniausiai vyresnio amžiaus žmonės galvodami, kad telefonu bendrauja su policijos, prokuratūros ar kitos struktūros atstovais, atidavė nemenkas pinigų sumas, nebedelsėme. Bendraudami su rajono valdžia ir žiniasklaida 2015 metais vykdėme gana įdomią ir veiksmingą priemonę. Vyresnio amžiaus žmonės kartu su kompensuojamųjų vaistų receptais gaudavo ir ant jų užklijuotą lipduką apie galimus sukčių skambučius. Lankėme ir senolius, tokius lipdukus klijavome ant jų telefonų. Tai davė puikių vaisių – 2015 metais tokių žmonių, sukčiams atidavusių savo santaupas, ženkliai sumažėjo“, – džiaugiasi S. Baltakis.
Negana durų užremti šluota
Radviliškio rajono policijos komisariatui 2015 metais puikiai sekėsi tirti ir automobilių vagystes. Iš pavogtų devynių transporto priemonių, greit sureagavus, surastos net septynios iš jų.
Apiplėšimų taip pat mažėja – karštais pėdsakais sureagavus ir nuolat informuojant gyventojus, kad naktį nevalia neštis daiktų, kurie galėtų patraukti nusikaltėlių dėmesį, vaikščioti kalbantis mobiliuoju telefonu, tokių nusikalstamų veikų ištyrimas pasiekė 66,7 procento.
„Nors, žiūrint iš šalies, ištiriame tik daugiau nei pusę visų plėšimų ir atrodytų, kad tai nėra itin daug, tačiau apskrityje tiriant plėšimus esame vieni iš geriausių“, – pastebi komisariato viršininkas.
Rajono policijos vadovas sako nuolat bendraujantis su seniūnijų, bendruomenių atstovais, tačiau rajone vis dar opi kita vagystės rūšis – įsibraunant į patalpas: „Neramina tai, kad žmonės vis dar tiki, kad užrėmus duris šluota niekas į namus nesibraus. Reikia saugoti ne tik savo namus, bet ir automobilius – iš jų neretai dingsta dokumentai ir piniginės. Tokių atvejų nestinga ne tik kaimuose, bet ir Radviliškio mieste“.
Beldžiasi į žmonių į širdis ir protus
S. Baltakis įsitikinęs, kad nusikalstamų veikų mažėjimas tiesiogiai susijęs su prevencija: „Kuo daugiau dirbame prevencijos srityje, vykdome švietėjišką veiklą ir aktyviai bendradarbiaujame su žiniasklaida, kuri tikrai neabejinga, tuo garsiau beldžiamės į žmonių protus ir širdis. Kaip buvo seniau? Žmogus, pastebėjęs girtą vairuotoją, dvejodavo, ar reikia kreiptis į policiją, o šiandien toks vairuotojas visuomenės akyse – potencialus žudikas. Daugelis drąsiai informuoja pareigūnus ir stengiasi užkirsti kelią skaudiems eismo įvykiams. Visuomet sakome, kad žmonės nebijotų – jeigu matote žmogų gyvenvietėje, kurio nepažįstate, skambinkite. Jei tas žmogus jums kelia nerimą – būtinai sureaguosime“.
Aktyvūs gyventojai, įsitraukę į „Saugios kaimynystės“ grupes, kilus įtarimui nieko nelaukdami skambina pareigūnams. Tai rodo gerokai didesni iškvietimų skaičiai.
Už vertingą informaciją – vardinės dovanos
Tiesa, Radviliškio rajone, kaip ir visoje šalyje, yra ir dar viena itin opi problema – tai nelegali prekyba akcizinėmis prekėmis: cigaretėmis ir alkoholiu. Policijos pareigūnai nuolat ragina gyventojus informuoti apie tokių prekių apyvartą ir vežimą, tačiau didelės naudos iš to kol kas nėra: „Žinoma, žmonės jau mąsto šiek tiek kitaip. Praėjusiais metais jau turėjome keletą faktų. Buvo paimta nemažai cigarečių, alaus, tačiau daugelis vis dar galvoja, kad geriau parūkyti pigių cigarečių, negu apie tai informuoti policiją“.
Suomijoje už vertingą informaciją, kurią pilietiškas žmogus suteikia policijai, yra mokamos premijos – gyventojui atitenka dalis pajamų. Nors ir Lietuvoje yra reglamentuotas toks apmokėjimas, S. Baltakis sako, kad už pranešimą apie naminukės fabriką premijų niekas nemoka: „Tai turi būti itin vertinga informacija apie stambaus masto kontrabandą. O mes savo ruožtu pranešėjus visuomet esame pasirengę paskatinti savaip – vardinėmis dovanomis ir maloniu dėmesiu“.
Kameras stebi neįgalieji
Ne paslaptis, kad pažeidimus pareigūnams fiksuoti ir į juos operatyviai reaguoti padeda naujutėlaitės aukštos kokybės ir raiškos vaizdo stebėjimo kameros. Jaunuolių kompanijai, tamsiu paros metu vartojančiai alkoholinius gėrimus viešoje vietoje, linksmybės trunka neilgai. Netrukus prisistatantis policijos ekipažas sutramdo girtaujančius jaunuolius ir grąžina rimtį. Tai tik viena iš Radviliškio rajono policijos komisariato pareigūnų kasdieninių situacijų. Kasdien užbėgama už akių muštynėms, girtavimams ar kitai nusikalstamai veikai.
Operatyviau reaguoti į teisės pažeidimus pareigūnams padeda modernios vaizdo stebėjimo kameros. Tiesa, jas stebi jau nebe policijos budėtojai, o neįgalieji. Radviliškio rajone panaikinus budėtojų padalinį, šios pareigos perleistos neįgaliems asmenims. „Nors daugelis galvoja, kad žmogus, kuris nėra policijos pareigūnas, stebėdamas kameras neužfiksuos nieko įtartino, praktika rodo visai ką kita. Džiaugiamės tais žmonėmis, nes jų dėka reaguojame žaibiškai ir užkertame kelią nusikalstamoms veikoms“, – sako komisariato viršininkas.
Neįgalieji kameras stebės nebeilgai – Radviliškio miesto seniūnija jau paskelbė konkursą šiai paslaugai, tad kameros ir toliau bus stebimos, o situacija – kontroliuojama. Prabilus apie rajone panaikintą budėtojų padalinį ir pasiteiravus apie atleistų darbuotojų skaičių, S. Baltakis tikina, kad tokių pareigūnų nėra: „Atleistų žmonių tikrai nėra. Yra tik išėjusių į pensiją“.
Didžiausias nusikalstamumas – Radviliškio mieste
Pateikdamas praėjusių metų skaičius, S. Baltakis sako, kad pagal teritorijas didžiausias nusikalstamumas Radviliškio mieste. 2014 metais „karštaisiais taškais“ buvo tapusios Šeduvos ir Baisogalos teritorijos, bet padidinus patrulių skaičių ir nukreipus ekipažus situacija pagerėjo. Per praėjusius metus išryškėjo Šaukote daromos nusikalstamos veikos, tad ir šiam rajono kampeliui skiriamas padidintas dėmesys.
Kasmet apie policijos darbą kalba ne tik komisariatas – suteikiamas žodis ir gyventojams. Praėjusių metų apklausos duomenimis, 76 procentai rajono gyventojų pasitiki, 13 procentų – visiškai pasitiki, 10 – nepasitiki ir 1 procentas – visiškai nepasitiki policijos pareigūnais. Išsakydami savo pageidavimus gyventojai norėjo, kad pareigūnai daugiau dėmesio skirtų vagysčių iš gyvenamųjų patalpų, teisės pažeidimų ir nusikalstamų veikų, daromų viešose vietoje, bei eismo saugumo problemoms gyvenamosiose vietovėse.