Radviliškyje šurmuliavo amatų mugė
Aušra LAURINKIENĖ
Praėjusį sekmadienį Radviliškio miesto kultūros ir poilsio parke netrūko linksmybių – čia surengtoje tarptautinėje amatų mugėje miesto gyventojai ir svečiai beveik penkias valandas grožėjosi amatininkų darbais, pirko dovanas sau ir artimiems žmonėms, vaišinosi lenkų atvežtais gaminiais, gaivinosi gėrimais ir nepailsdami šoko nuotaikingame Radviliškio krašto kapelų ir grupės „Jonis“ koncerte.
Išdalinta 50 kilogramų mėsos gaminių
Nors kiekvienos mugės pagrindinis tikslas – prekyba, ši amatininkų ir verslininkų mugė buvo kitokia. Jos svarbiausias tikslas – tarptautinių santykių užmezgimas ir smulkiųjų Radviliškio, Raseinių ir Lenkijos Kozienicko verslininkų supažindinimas.
Daugiau kaip dešimt svečių iš Lenkijos atvežė parodyti savo gaminius – medžio skulptoriai, tapytojas, siuvinėjimo meistras ir rankų darbo papuošalų meistrė pristatė, kaip jie patys sako, kūrinius dvasiai, o kūnui palepinti buvo atvežta per penkiasdešimt kilogramų rūkytos mėsos gaminių, keliolika butelių įvairiausios trauktinės ir galybė natūralių sulčių.
Nors miesto gyventojai ir svečiai, gausiai būriavęsi prie lenkų delegacijos palapinių, norėjo įsigyti iš tolimiausių parko kampelių gardžiais kvapais viliojusių mėsos gaminių, tačiau prekyba mėsos gaminiais nevyko, o lenkams prireikė pastatyti ir lentelę su užrašu „degustacija“.
Mėsininkas Slawekas „Radviliškio naujienoms“ sakė nuostolio dėl šventės svečiams išdalinto pusšimčio kilogramų mėsos gaminių nepatyrė: „Už gaminius sumokėjo vietos veiklos grupė, tad vaišinu nesukdamas sau galvos. Mūsų gaminiai – ypatingi. Savo regione esame turbūt brangiausiai mėsos gaminius parduodantys gamintojai, tačiau siūlome geriausią kokybę. Naudojame tradicinus mėsos rūkymo būdus, nenaudojame jokių naujovių. Kokios mėsos kainos? Panašios, kaip ir pas jus. Kilogramas geros, aukščiausios rūšies dešros siekia dvidešimt keturis litus“.
Sužavėjo lietuvių svetingumas
Kelias dienas Lietuvoje viešėję svečiai iš Lenkijos sakė esą apstulbinti lietuvių svetingumo. „Iš tiesų, nesitikėjome tokio šilto priėmimo. Įspūžiai – patys geriausi. Jūsų sventingumas yra tiesiog beribis. Mes tikimės rasti bendrų idėjų verslui, užmegzti kontaktus, o ir kultūriniai ryšiai yra labai svarbūs“, – šypsodamasis kalbėjo Lenkijos vietos veiklos grupės „Puszcza Kozienicka“ atstovas Michal Kušio.
Lenkai Radviliškyje laiką leido itin smagiai – plačiomis šypsenomis apdovanojo kiekvieną, aplankiusį jų palapinę, ir noriai vaišino atsivežtomis gėrybėmis. Užgrojus muzikai jie drąsiai vieni iš pirmųjų stojo į šokių aikštelės vidurį ir šokdino lietuvaites.
Siekiama užmegzti tarptautinius ryšius
Amatų mugė Radviliškyje surengta vietos veiklos grupei „Radviliškio lyderis“ kartu su partneriais: Raseinių rajono vietos veiklos grupe „Raseinių krašto bendrija“, Radviliškio miesto seniūnija ir Radviliškio miesto kultūros centru bei Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Sporto skyriumi, įgyvendinant tarptautinio bendradarbiavimo projektą.
Vietos veiklos grupės „Radviliškio lyderis“ pirmininkas Romas Kalvaitis džiaugiasi užsimezgančia draugyste su Lenkijos vietos veiklos grupės „Puszcza Kozienicka“ atstovais: „Šio projekto idėja – amatų pristatymas visuomenei ir siekis, kad mūsų verslo ir amatų žmonės rastų tiesioginius kontaktus už Lietuvos ribų. Mes pažįstame lenkų moteris, kaip labai geras gaspadines, mokančias gerai gaminti ir kurti gražius dirbinius. Ir šie kontaktai padės mums suartėti, pasisemti vieniems iš kitų gerosios patirties, o vienybėje, ne paslaptis, visuomet buvome ir būsime stiprūs“.
Kad tokia mugė itin naudinga, sako ir Radviliškio rajono savivaldybės meras Darius Brazys: „Džiugu, kad didžiausią naudą patiria žmonės, dalyvaujantys tokiose mugėse. Juk jie parodo, ką patys pagamino, ir pažiūri į kitus. Abipusis pasidalijimas patirtimi dar labiau išplečia kitas muges ir atsiranda galimybė įtraukti kuo daugiau bendruomenių“.
Skatina parduoti savo gaminius
Anot R. Kalvaičio, amatų mugė organizuota jau ketvirtą kartą, tačiau parke tokią šventę vietos veiklos grupė surengė pirmą kartą: „Siekėme rasti žmones, kurie moka kažką daryti, ir jiems surasti rinką. Pagaminti gaminį yra viena, o jį parduoti ir iš to išgyventi – visai kas kita. Kaime gyvenantys amatininkai turi kitus darbus, tačiau dabar, prasidedant šaltajam sezonui, darbų mažėja. Todėl skatiname žmones, gyvenančius kaime, dirbti ir užsidirbti iš to, ką moka sukurti. Tai yra mokykla, kaip išeiti į plačiuosius vandenis“.
Lenkijos delegaciją priėmęs Vincas Blinstrubas, Raseinių rajono vietos veiklos grupės „Raseinių krašto bendrija“ pirmininkas, „Radviliškio naujienoms“ atskleidė, kad būtent su šia lenkų kompanija susitiko it seni giminės: „Mes jau svečiavomės ir pas juos. Vykdome projektą ir susitarėme bendradarbiauti bei vykdyti bendras veiklas, vienijant ir apjungiant teritorinių savivaldybių tautodailininkus ir amatininkus, vietinius išteklius naudojančius smulkiuosius verslininkus, kaimo turizmo sodybas, ekologinius ūkius, parodant gaminamus regionų produktus, prekes amatų mugėse ir konferencijose. Projekto metu bus sukurta elektroninė parduotuvė, kurioje bus pristatytos kiekvieno regiono ekonominės ir kultūrinės vertybės bei gyventojų teikiamos paslaugos ir gaminami produktai, prekės“.
Žadina kultūrinį bendradarbiavimą
R. Kalvaitis sako, kad rengiant šventę pagalvota ir apie tai, kad ji ir patiems amatininkams, ir šventės svečiams nebūtų nuobodi: „Joje dalyvauja bendruomenių atstovai, kvietėme kolektyvus pasirodyti mūsų didžiojoje scenoje. Jie nori prisistatyti, kasmet tobulėja, tad žadiname ne tik verslą, bet ir kultūrinį bendradarbiavimą“.
Panorusių dalyvauti išties netrūko. Susirinkusiuosius linksmino Šeduvos amatų ir kultūros centro kapela „Užuovėja“ (vad. Edvinas Kažukauskas), Palonų daugiafunkcio kultūros centro folklorinis ansamblis „Atgaiva“ ir mišrus duetas (vad. Arūnas Kotinskas), Šniūraičių kaimo kapela ir mišrus vokalinis ansamblis (vad. Audronė Motiejūnienė), Baisogalos kultūros namų moterų vokalinis ansamblis „Svaja“ (vad. Genovaitė Vorienė), Alksniupių liaudiško dainavimo ansamblis „Alksnelė“ (vad. Stanislovas Vaitkevičius) ir linksmos muzikos grupė iš Baisogalos „Baisogaliai“ (vad. Romualdas Juzukonis).
Koncertuojant kapeloms netrūko puikios nuotaikos – šventės dalyviai ir svečiai sukosi ratelyje, įtraukdami vis daugiau žmonių, o audringi aplodismentai aidėjo visame Radviliškio miesto kultūros ir poilsio parke. Šventės kulminacija tapo linksmos muzikos ansamblio „Jonis“ pasirodymas.
Vietos veiklos grupės „Radviliškio lyderis“ pirmininkas Romas Kalvaitis džiaugiasi užsimezgančia draugyste su Lenkijos vietos veiklos grupės „Puszcza Kozienicka“ atstovais.
Pagal trankias melodijas šoko daugelis šventės svečių.
Lenkaitės pristatytos kaip labai geros gaspadinės, mokančios skaniai gaminti ir sukurti gražius dirbinius.
Kad lenkų mėsos gaminiai išties gardūs – pripažino ir garbūs šventės svečiai.
Lenkijos palapinės pritraukė daugiausiai šventės svečių – visi norėjo paragauti mėsos ir paskanauti gėrimų.
Radviliškio rajono savivaldybės meras Darius Brazys (centre) atskleidė ieškojęs šiltą vaikystę primenančių vilnonių kojinių.
50 kilogramų – būtent tiek mėsos gaminių buvo išdalinta šventės lankytojams.
Šventės metu amatininkės dalijosi patirtimi ir patarimais.
Šventės vedėjas, visiems puikiai pažįstamas Cukeris, nestokojo šmaikštumo.
Lenkijos vietos veiklos grupės „Puszcza Kozienicka“ atstovas Michal Kušio stebėjosi lietuvių svetingumu.
Veiklos netrūko ir jauniesiems šventės svečiams.
Kad reikia skatinti prekybą, sako ir medaus bei įvairių rankdarbių į mugę atvežusi Jūratė Kaučikaitė iš Šniūraičių kaimo, kuri atskleidžia neturinti tikslo užsidirbti ir gaminius gaminanti tiesiog savo malonumui.
Žmonės šventės metu skirstytis neskubėjo.
Autorės nuotr.