Rajono keliuose šiemet siaučia giltinė. Ką daryti, kad šeimas aplenktų netekties kartėlis
Iki šių metų gruodžio 10 dienos Radviliškio rajono keliuose žuvusiųjų skaičius yra ženkliai išaugęs. 2019 metais rajono keliuose žuvo 3 žmonės, o šiais metais, dar jiems nesibaigus, žuvusiųjų jau yra 7, iš kurių 3 pėstieji ir 1 dviratininkas.
Tamsiuoju paros metu rizika patekti į eismo įvykį yra du kartus didesnė nei įprastai. Kelyje viskas svarbu: ir metų, ir paros laikas, ir eismo dalyvių tolerancija vieni kietiems, ir ar esi pakankamai gerai matomas bei atsargus kelyje.
Dalis pėsčiųjų patys elgiasi neatsargiai
Rudenį ir žiemą būna tamsus paros metas ir sudėtingos eismo sąlygos, tai blogina eisme dalyvaujančių pėsčiųjų ir dviratininkų saugumą, tad norėdami išvengti eismo įvykių, į kuriuos patenka pėstieji, tiek jie patys, tiek dviračių vairuotojai, turėtų elgtis atsakingiau ir pasirūpinti, kad tamsiu paros metu būtų matomi.
Reikia prisiminti, kad vairuotojui pastebėti be atšvaitų ar šviesą atspindinčių elementų pėsčiąjį ar dviratininką tamsoje yra labai sunku. Norėdami užtikrinti savo saugumą ir matomumą, pėstieji ir dviratininkai turėtų pasirūpinti atšvaitais, žibintuvėliais ar kitais šviečiančiais ir šviesą atspindinčiais elementais.
Labai dažnai yra pamirštama, kad pėstieji turi judėti pėsčiųjų takais, šaligatviais, o jei jų nėra – kelkraščiais prieš automobilių judėjimo kryptį, o per gatvę ar kelią eiti tik tinkamai įsitikinę, kad tai daryti yra saugu.
Dažnai pasitaiko pėsčiųjų, kurie sąmoningai nesilaiko kelių eismo taisyklių reikalavimų, eina per gatvę ne tam skirtose vietose. Pasitaiko ir tokių, kurie į gatvę išeina ir degant draudžiamajam šviesoforo signalui.
Tenka matyti, kaip į pėsčiųjų perėjas įeinama visai neapsižvalgius, neįvertinus esamos situacijos. Susidaro toks įspūdis, kad pėstieji mano, jog jiems nereikia atsakomybės kelyje, kad už jų saugumą vienareikšmiškai yra atsakingi tik vairuotojai, todėl į perėją žengia nestabtelėję prie jos, neapsižvalgę, neįvertinę, kurioje vietoje ar kokiu atstumu yra atvažiuojantis automobilis ir kokiu greičiu jis važiuoja.
Dažnai pėstieji, įeidami į pėsčiųjų perėją, naudojasi mobiliojo ryšio priemonėmis, kalba ar rašo žinutes, taip nukreipdami savo dėmesį nuo dalyvavimo eisme ir esamos situacijos įvertinimo, tad reikia priminti, kad toks neatsargus ir neatsakingas poelgis dažniausiai baigiasi eismo įvykiu ir su sunkiomis pasekmėmis.
Daug dėmesio – saugaus eismo prevencijai
Lapkričio–gruodžio mėnesiais Radviliškio rajono policijos komisariato pareigūnai skyrė daug dėmesio pėsčiųjų ir dviratininkų saugaus eismo prevencijai.
Buvo organizuotos prevencinės priemonės, kurių metu pėstiesiems ir dviratininkams, kurie neturėjo šviesą atspindinčių elementų ir rizikavo savo gyvybėmis, pareigūnai dalijo atšvaitus, liemenes su šviesą atspindinčiais elementais, parodydavo, kaip teisingai užsisegti atšvaitą, aiškino, kuria kelio puse reikia keliauti, jei keliaujama ne šaligatviu ar pėsčiųjų taku.
Šeduvoje mokiniai dalyvavo praktiniuose užsiėmimuose, kurių metu galėjo stebėti, kaip pėsčiasis yra matomas, kuomet tinkamai yra užsisegęs atšvaitus ir kaip jo nesimato automobilio vairuotojui, kai jis neturi šviesą atspindinčių elementų.
Šiais metais buvo išaiškinti 265 atvejai, kai rajone buvo padaryti pėsčiųjų ir kitų kelių eismo dalyvių Kelių eismo taisyklių pažeidimai, numatyti Lietuvos Respublikos Administracinių nusižengimų kodekso 428 str.
Policijos pareigūnai ir toliau vykdys prevencines priemones, nukreiptas į saugaus eismo užtikrinimą, skatins eismo dalyvius būti sąmoningesnius ir atidesnius.
Pėstieji irgi turi savo pareigas
Pareigūnai primena, kad pėstieji ir kiti eismo dalyviai turi pareigas, kurių privalu laikytis, kad jų artimiesiems netektų nerimauti laukiant jų grįžtančių į namus, kad jiems netektų kęsti skausmo, kad šeimas aplenktų netekties kartėlis.
Dar ir dar kartą norisi priminti, kad pėstieji, eidami neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies kraštu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, privalo neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais, arba būti prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą.
Į kitą važiuojamosios dalies pusę pėstieji privalo eiti tik pėsčiųjų (taip pat požeminėmis ir esančiomis virš kelio) perėjomis, o kur jų nėra, per sankryžas pagal šaligatvių arba kelkraščių liniją. Kai matomumo zonoje perėjos ar sankryžos nėra, leidžiama eiti per kelią stačiu kampu į abi puses gerai apžvelgiamose vietose, tačiau tik įsitikinus, kad eiti saugu ir nebus trukdoma transporto priemonėms.
Pėstiesiems draudžiama: eiti per važiuojamąją dalį tose vietose, kuriose yra transporto ar pėsčiųjų atitvarai, o gyvenvietėse – ir ten, kur yra skiriamoji juosta (išskyrus pėsčiųjų perėjas ir sankryžas), eiti automagistrale ar greitkeliu, eiti skiriamąja juosta arba greta jos važiuojamosios dalies pakraščiu, išeiti iš už stovinčios transporto priemonės ar kitos kliūties, trukdančios apžvelgti vietą, neįsitikinus, kad nėra artėjančių transporto priemonių, eiti dviračių takais, pasišalinti iš eismo įvykio vietos, jeigu pėstieji yra susiję su juo. Kitos pėsčiųjų pareigos yra nustatytos kelių eismo taisyklėse.
Į gatvę – tik tvarkingais dviračiais
Dviračio vairuotojui leidžiama važiuoti keliu tik tvarkingą stabdį ir garso signalą turinčiu dviračiu. Dviračio gale turi būti raudonas šviesos atšvaitas arba raudonos šviesos žibintas, iš abiejų šonų – oranžiniai šviesos atšvaitai, pritvirtinti prie ratų stipinų.
Važiuodamas važiuojamąja dalimi, dviračio vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o gale – raudonos šviesos žibintas.
Važiuojant keliu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o dviračio gale – raudonos šviesos žibintas, dviračio vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais. Dviračio vairuotojas (keleivis) iki 18 metų, važiuodamas (vežamas) keliu, privalo būti užsidėjęs ir užsisegęs dviratininko šalmą. Vyresniam kaip 18 metų asmeniui, dviračiu važiuojančiam keliu, rekomenduojama būti užsidėjus ir užsisegus dviratininko šalmą. Kiti reikalavimai dviratininkams yra nustatyti kelių eismo taisyklėse.
Norisi tikėti, kad pėstieji, dviračių vairuotojai, vadeliotojai tamsiuoju paros metu nešis šviečiantį žibintą arba vilkės ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais, arba prie drabužių bus prisisegę kitiems eismo dalyviams matomą atšvaitą, kad automobilių vairuotojai bus atidesni, atsižvelgs į oro ir eismo sąlygas, pasirinks saugų važiavimo greitį, kad spėtų laiku sustabdyti transporto priemonę.
Šiuo laikotarpiu yra sudėtingesnės eismo sąlygos ir prastesnis matomumas, todėl itin svarbu tamsiuoju metų laiku būti matomu kelyje.
Raginame pasirūpinti, kad Jūs ir Jums brangūs žmonės atšvaitą nešiotųsi kasdien, kad šių metų šventes sutiktumėte sveiki kartu su pačiais artimiausiais.
Parengta pagal Ilonos Sernovienės, Radviliškio rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyresniosios tyrėjos informaciją