Rajono mokinių išvyka „Apie gamtos mokslus ir ekologiją kitaip“
Gruodžio mėnesį Radviliškio rajono Ekologinio ugdymo centro, įsikūrusio Radviliškio Gražinos pagrindinėje mokykloje, darbuotojos rajono mokyklų mokiniams ir mokytojams organizavo edukacinę-pažintinę išvyką į Vilnių „Apie gamtos mokslus ir ekologiją kitaip“.
Išvykoje dalyvavo keturiasdešimt 7-10 klasių mokinių iš beveik visų rajono mokyklų. Tai mokiniai, kurie domisi gamtos mokslais bei aktyviai dalyvauja mokyklos, rajono bei šalies ekologinėje ir gamtosauginėje veikloje. Dalyvauti edukacinėje išvykoje buvo pakviesti ir aktyvūs, ugdantys mokinių aplinkosaugines vertybes gamtos ir socialinių mokslų mokytojai.
Šią kelionę organizavo centro pirmininkė Daiva Sedelskienė ir Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos istorijos mokytoja Laima Škėmienė. Mokinių veiklą Vilniuje koordinavo tos pačios mokyklos pedagogės Rasa Žalgevičienė ir Gina Jacynienė.
Planuojant išvykos edukacinę programą, vyko betarpiškas bendradarbiavimas su Radviliškio rajono savivaldybės administracijos vyriausiąja specialiste Valentina Griniene ir Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiąja specialiste Marija Motiejūniene.
Pirmoji edukacinės programos dalis prasidėjo Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Zoologijos muziejuje. Mokiniams ekskursiją vedė iš Radviliškio kilęs gidas Andrius Petrašiūnas, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro docentas. Jis papasakojo apie muziejaus atsiradimo istoriją ir apie tai, jog muziejuje eksponuojami objektai buvo surinkti per 200 metų, todėl jų labai gausu.
Vienas iš eksponatų, kuris sužavėjo ir kartu nustebino mokinius, buvo grenlandinio banginio žandikaulis. Įspūdingos koralų, moliuskų, varliagyvių, vabzdžių bei kitų bestuburių kolekcijos privertė mokinius pasitikrinti savo biologijos žinias ir paegzaminuoti šalia buvusius mokytojus.
Mokiniai susidomėję apžiūrėjo žuvų, roplių, paukščių, žinduolių eksponuojamas iškamšas, kurios kai kuriems kėlė nemalonių pojūčių, bei Lietuvoje rastus inkliuzus, fosilijas.
Ekskursijos pabaigoje edukatorius patikrino mokinių įgytas žinias, užduodamas klausimus, į kuriuos visi noriai atsakinėjo. Pasibaigus valandos trukmės edukacijai mokiniai padėkojo gidui ir įteikė prisiminimo dovanėlę, atvežtą iš gimtojo miesto.
Dalis 9-10 klasių mokinių dalyvavo edukacijose, kurios vyko Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro penkiose moderniose mokslinių tyrimų laboratorijose, kuriose užsiėmimus vedė mokslininkai ir biotechnologijų specialistai.
Mokiniai buvo supažindinti su įvairių gamtos mokslų specialybėmis bei betarpiškai stebėjo, kaip dirba mokslininkai, pasitelkę modernias šiuolaikines technologijas. Pasak gido, Lietuvos Gyvybės mokslų centro laboratorijos yra vienos moderniausių Europoje.
Išvykos dalyviai dar apsilankė Nacionaliniame lankytojų centre, kuriame dalyvavo pažintinėje teminėje edukacijoje apie Lietuvos nacionalinius ir regioninius parkus, susipažino su saugomomis rūšimis, kraštovaizdžio ypatumais.
Muziejaus ekspozicija mokinius patraukė ne tik įdomiu turiniu, bet ir stebino vizualiais sprendimais, įrengtais interaktyviais žaidimais. Mokiniai sužinojo, kad viena iš centro sienų yra padaryta iš visoje Lietuvos surinktų žolelių ir tokia yra vienintelė pasaulyje.
Per praktinį užsiėmimą išmoko išsirinkti ir suplanuoti gamtos maršrutus po turtingą gamtos vertybėmis Lietuvos kraštą, po kurį žadėjo keliauti ateinančią vasarą su savo klasės draugais ar šeimos nariais.
Po edukacijų mokiniai galėjo ne tik pasidžiaugti kalėdiniu Vilniumi ir gražia žaliaskare egle, parsivežti ne tik pagausėjusį žinių bagažą, ne tik suvokimą apie savo krašto gamtos saugojimo svarbą ir galimybes, ne tik kalėdinę dvasią ir gerą nuotaiką, bet ir žinojimą, kad Lietuvoje yra sudarytos puikios sąlygos siekti karjeros gamtos mokslų ir ekologijos srityje.
Daiva Sedelskienė, Radviliškio rajono Ekologinio ugdymo centro pirmininkė
Laimis Genevičius, Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos 8c klasės mokinys