Rugsėjo 1-ąją – geros naujienos
Aušra MIKŠIENĖ
Rugsėjo 1-oji – diena, kai tenka pamiršti vasaros malonumus, nerūpestingą dienos ritmą ir vėl kibti į mokslus, grįžti į įprastas vėžes, o kai kuriems – tai ir naujo gyvenimo etapo pradžia, pirmąkart nedrąsiai pravėrus klasės duris.
Šiandien nuaidėjus skambučiui į Radviliškio rajono mokyklas rinkosi moksleiviai. Prieš pat naujus mokslo metus suskaičiuota, kad į švietimo įstaigas šiemet išsirengė 4370 pirmų-dvyliktų klasių mokinių.
Rajone padaugėjo pirmokų ir penktokų
Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, nuo 2002 metų visoje Lietuvoje mokinių skaičius sumažėjo net 40 procentų.
Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Genovaitė Juodeikienė sako suskaičiavusi, kad per dešimtmetį rajone moksleivių sumažėjo daugiau nei pusketvirto tūkstančio: „Šie metai turėtų nudžiuginti vienais iš geriausių rodiklių. Jeigu informacija nepasikeis, tai šiemet mūsų mokinių skaičius sumažės vos apie šimtą. Prieš dešimt metų buvo vienas iš didžiausių mažėjimų, kai moksleivių sumažėjo net puspenkto šimto. Praėjusiais mokslo metais jų buvo 250-čia mažiau. Tai galima sakyti, kad rodikliai gerėja. Žinoma, tie rodikliai, kuriuos įstaigų vadovai teikia birželio mėnesį, būna lyg pro rožinius akinius. Ruduo realią situaciją parodo geriausiai“.
Suskaičiuota, kad šiemet rajone padaugėjo pirmokėlių. Į pirmas klases šiandien išsirengė 342 pirmokai – tai keturiolika moksleivių daugiau negu praėjusiais metais. Šiais metais papilnėjo ir penktokų gretos. Jų šiemet mieste ir rajone – 399, o tai net 46 mokiniais daugiau negu pernai. Tiesa, šiek tiek sumažėjo dešimtokų ir dvyliktokų gretos. Į dešimtą klasę šiemet išsirengė 419 mokinių (14 mažiau negu 2016 metų rugsėjį), o dvyliktokų – 325 (25 mažiau negu 2016 metų rugsėjį).
Beje, G. Juodeikienė pabrėžia, kad dešimčia ugdymo dienų ilgesni mokslo metai – jau nebediskutuotinas klausimas, nes tai numato visi ugdymo planai, tačiau kiekviena mokykla mokslo metus galės baigti skirtingu laiku. Pavyzdžiui, jeigu mokykla nuspręs ugdymo dienoms skirti šeštadienius, tada galės pasitrumpinti mokslo metus.
Į mokyklas – ir miesto priešmokyklinukai
Šie mokslo metai – jau antrieji, kai visoje Lietuvoje įsigaliojo privalomasis priešmokyklinis ugdymas. Šiemet rajone priešmokyklinukų sumažėjo daugiau nei trimis dešimtimis. Jau nuo šiandien 308 vaikai eis į 20 priešmokyklinio ugdymo grupių.
Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja džiaugiasi, kad visi priešmokyklinio amžiaus vaikai turi galimybę ugdytis mokyklose nepabloginant ugdymo sąlygų: „Nuo šių metų įvedėme naujovę, o iš tėvelių pusės nesulaukėme jokių priekaištų. Visi miesto priešmokyklinio amžiaus vaikai nuo šiol pravers nebe darželių, o mokyklų duris. Savivaldybė skyrė daugiau nei 100 tūkstančių eurų, už kuriuos Vaižganto progimnazijos pastate įkurtos trys ilgosios (10,5 val.) priešmokyklinio ugdymo grupės, o taip pat ir viena trumpoji (4 val.) grupė. Gražinos mokykloje taip pat vaikučių laukia po vieną ilgąją ir trumpąją grupes, o Kudirkos mokykloje – dvi trumposios grupės. Viena grupė liko tik „Kregždutės“ lopšelyje-darželyje, kuriame įsteigta priešmokyklinio ugdymo grupė vaikučiams su negalia“.
Kaip sako G. Juodeikienė, šie pokyčiai leis išspręsti amžiną vietų darželiuose trūkumą. Šiemet į darželius išsirengė net 965 vaikai. Tai – septyniasdešimčia daugiau negu praėjusiais metais. „Kiekvienais metais būdavo nepatenkinama apie 70-90 tėvelių, norinčių vesti vaikus į darželius, prašymų. Tikimės, kad dabar to nebebus. Visi vaikai pateks į lopšelių-darželių grupes“, – sako G. Juodeikienė.
Surengta konferencija
Nors moksleiviai naujų mokslo metų skonį pajunta tik nuo pirmųjų rugsėjo dienų, švietimo įstaigų vadovai ir pedagogai tam ruoštis pradeda gerokai anksčiau – rengia mokymosi planus, dėlioja paskutinius štrichus programose.
Štai ir šiemet, likus kelioms dienoms iki rugsėjo 1-osios, Radviliškio ir Pakruojo rajonų švietimo įstaigų vadovai sugužėjo į Burbiškio dvare surengtą konferenciją, kurioje aptarti aktualiausi švietimo tikslai, veiklos kryptys ir veiksmai pasitinkant naujuosius mokslo metus.
Konferencijoje Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento Regioninės politikos analizės skyriaus vedėjas Ovidijus Damskis pristatė pagrindinius švietimo sistemos iššūkius – esamą situaciją ir ateities perspektyvas, o Valstybinės darbo inspekcijos Kauno skyriaus darbo ginčų komisijos narė Eglė Makselytė papasakojo apie naująjį Darbo kodeksą ir atsakė į visus rūpimus klausimus.
Padėkota buvusiems įstaigų vadovams
Švietimo įstaigų vadovų susibūrime dalyvavę Radviliškio rajono valdžios atstovai padėkojo tiems, kuriems ši rugsėjo 1-oji – kitokia. Pirmoji padėka už ilgametį nuoširdų ir iniciatyvų darbą bei atminimo gėlės įteiktos buvusiai Pašušvio pagrindinės mokyklos direktorei Romaldai Šurnienei. Ne paslaptis, kad siekiant optimizuoti biudžetinių įstaigų skaičių ir mažinti jų valdymo išlaidas teko reorganizuoti kai kurias švietimo įstaigas. Po reorganizacijos rajone sumažėjo dviem ugdymo įstaigomis. Pašušvio pagrindinė mokykla – viena iš tokių. Ji reorganizuota į ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, o moksleiviai perkelti į Grinkiškio gimnaziją.
„Tikėjausi ir praėjusiais metais sakiau, kai išleidome kolegas, kad išauš ir mano toks rugsėjis. Tikrai meluočiau sakydama, kad į šį susitikimą atėjau be jaudulio. Neslėpsiu, kad jaudinuosi taip lyg prieš 47-erius metus, kai aš, būdama vos 17 metų amžiaus, pradėjau dirbti. Tas laikas praėjo labai greitai. Taip buvo todėl, kad man buvo gera, įdomu, svarbu ir šalia manęs buvo labai daug puikių žmonių. Buvo puikūs darbuotojai mokykloje, geri moksleiviai. Visus tuos 47-erius metus visi, buvę aplink, skatino tobulėti ir stengtis. Tik jų visų dėka padaryta tai, kas šiandien yra ir buvo Pašušvyje“, – tramdydama jaudulį konferencijoje sakė R. Šurnienė.
Atsisveikinta ir su Radviliškio rajono Grinkiškio Jono Poderio gimnazijos vadovu Broniumi Alekna. Kaip juokavo rajono vadovas A. Čepononis, dėl to, kad Bronius Alekna nebedirba, kalta Romalda Šurnienė: „Jie – kaimynai. Direktorius pamatęs, kad išeina Romalda, sakė, kad irgi eina lauk, kad būtų draugiškai“. Tuo tarpu pats buvęs gimnazijos vadovas dėkojo visiems už bendrą darbą: „Labai dėkoju visiems kolegoms už geranorišką pagalbą, pastiprinimą, patarimus. Dėkingas ir visuomet supratingoms švietimo mergaitėms. Dėkoju ir valdžiai, kuri nuolat globojo mūsų gana nuošalyje esančią gimnaziją. Išeinu mokyklą palikdamas tvarkingą – jau pakeistas stogas, sutvarkyta katilinė, pakeisti langai“.
Įvyko gimnazijų „susiliejimas“
Trečioji padėka už nuoširdų ir efektyvų darbą įteikta Židrūnai Onaitienei, iki šiol vadovavusiai Radviliškio Vaižganto gimnazijai, o nuo šiol, sujungus Vaižganto ir Lizdeikos gimnazijas, eisiančiai Lizdeikos gimnazijos direktorės pavaduotojos ugdymui pareigas. „Mano situacija – kiek kitokia. Aš neišeinu į trečiojo amžiaus universitetą. Dar ankstoka. Jaučiuosi keistai – lyg išmesta ir vėl priimta. Manau, kad ką dariau – dariau gerai. Tikiuosi, kad sėkmingai dirbsiu ir toliau“, – šypsojosi Ž. Onaitienė.
Apie Vaižganto ir Lizdeikos gimnazijų reorganizavimą jau rašėme. Nuo šios rugsėjo 1-osios Vaižganto gimnazijos nelieka, ji prijungta prie Lizdeikos gimnazijos. Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja G. Juodeikienė džiaugiasi, kad susijungimas vyko sklandžiai, be didesnių problemų: „Keli pedagogai pareiškė norą išeiti iš darbo. Jų prašymas patenkintas. O visi kiti nuo šiol tapo Lizdeikos gimnazijos pedagogais, o moksleiviai – Lizdeikos gimnazistais. Tiesa, tie, kurie jau mokėsi Vaižganto gimnazijoje ankstesniais metais, jau būdami lizdeikiečiais mokslus ir toliau tęs buvusios Vaižganto gimnazijos pastate. Taip bus tol, kol buvę Vaižganto gimnazistai „nuaugs“. Naujos pirmosios gimnazijos klasės formuojamos jau tik Lizdeikos gimnazijoje“.
Lizdeikos gimnazijos direktorė Ina Bajarauskaitė džiaugiasi, kad jeigu praėjusiais metais Lizdeikos gimnazijos duris pravėrė 450 gimnazistų, tai šiemet, sujungus gimnazijas, jų net 606: „Kolektyve padaugėjo ne tik mokinių, bet ir mokytojų. Skaičiuojame, kad gimnazijoje nuo šio rudens iš viso abejuose korpusuose dirbs daugiau nei 70 pedagogų. 25 iš jų – buvusios Vaižganto gimnazijos mokytojai“.
Nors reorganizuojant gimnazijas buvo numatyta, kad buvę vaižgantukai ir toliau turės kulniuoti į buvusios Vaižganto gimnazijos pastatą, tačiau kai kurie moksleiviai vasarą kreipėsi į Lizdeikos gimnaziją ir prašė jau nuo šio rudens juos perkelti į Lizdeikos gatvėje 6C esantį Lizdeikos gimnazijos korpusą. Gimnazijos direktorė I. Bajarauskaitė sako, kad jų prašymas patenkintas: „Penkiolika mokinių nuo šio rugsėjo perkelti pas mus, į pagrindinį pastatą. Turėjome laisvų vietų klasėse, todėl jų prašymus ir patenkinome. O jei kitais metais ir visos klasės iš Vaižganto korpuso norės fiziškai persikelti pas mus – bėdos nematome. Vietos yra, o ir mokymosi priemonėmis esame apsirūpinę“.
I. Bajarauskaitė pabrėžia, kad pagrindinis uždavinys šiemet – suvienyti kolektyvus: „Tiek pedagogų, tiek ir moksleivių, organizuojant bendrus renginius, posėdžius, pasitarimus. Neabejoju, kad koncepcija „Gera mokykla. Mokykla – vaiko gėriui“ bus įgyvendinta“.