Sėkmingai įgyvendintas Baisogalos kultūros centro projektas „Jaunimo Menoterapija“

Baisogalos kultūros centre antrus metus iš eilės įgyvendintas projektas „Jaunimo Menoterapija“. Praėjusiais metais įgyvendintas projektas susilaukė didelio susidomėjimo, todėl ir šiais metais vėl džiaugiamės galėję vykdyti Lietuvos kultūros tarybos ir Radviliškio rajono savivaldybės finansuotą projektą.

Pirmasis šio projekto veiklas tikslinei Baisogalos gimnazijos auditorijai pristatė lektorius, repo entuziastas Lukas Kulikauskas. Į Baisogalą lektorius atvyko pristatyti 1 iš savo veiklų – „Kultūra atrakina“. Veikla prasidėjo nuo įtraukios istorijos, susipažinimo ir lūkesčių aptarimo. Vėliau jaunimui buvo pateiktas performansas, kurį įdėmiai stebėję jaunuoliai labai atidžiai analizavo ir atliko kritinio mąstymo pratimus, aiškinosi mintis apie meno suvokimą, apie šiuolaikines galimybes kurti ir taip išreikšti save, savo gebėjimus. Po įdėmaus žiūrėjimo jaunimas susiskirstė darbui grupėse ir ieškojo alternatyvių faktų internete apie performansą, parengė pristatymus. Labai nustebino pateikta lektoriaus vaizdo medžiaga apie šiuolaikinį meną, jo išraiškas ir suvokimo galimybes. Po puikaus susitikimo su įdomiu jaunuoju menininku Baisogalos gimnazijos mokiniai išreiškė norą kuo dažniau dalyvauti panašaus pobūdžio veiklose.

Pagal projekte numatytas veiklas mūsų krašto jaunimas ir svečiai turėjo galimybę išvysti du monospektaklius: Alytaus miesto teatro režisierės A. Kavaliauskaitės spektaklį „Tylėja“ ir A. Špilevojaus monospektaklį „Lapkričio 13“. Didžiulė auditorija susirinko pamatyti A. Kavaliauskaitės pristatomo spektaklio, kuriame atskleidžiama visuomenei labai skaudi tema – Aspergerio ir Autizmo sindromą turinčių vaikų gyvenimai, tėvų išgyvenimai, ašaros, atstumtųjų vaidmuo. Labai pasidžiaugėme, kad susirinkęs jaunimas suprato aktorės perteiktą turinį, kuris yra paremtas tikromis šeimų istorijomis.  Šios aktorės, režisierės sukurti spektakliai yra labai jautrūs, reikalaujantys iš žiūrovų empatijos, supratimo. Šiandien turime daug pavyzdžių, kai likimo nuskriausti vaikai yra nepriimami, atstumti, o pati skaudžiausia našta atitenka tėvams.

Kitame monospektaklyje pristatytame režisieriaus, dramaturgo, aktoriaus A. Špilevojaus atskleista mirties baimės ir mirties tema. Kyla klausimas, kodėl jaunimui kalbame apie mirtį ir jos baimę. Režisierius išsyk nuramina, kad apie šią baimę ir suvokimą, kad mirtis gali tūnoti visur, buvo kalbama ganėtinai linksmai, bet neatmetant minties, jog tai yra neišvengiama. Gražiajame Baisogalos Komaro dvaro parke vyko gedulingi pietūs ir, pasakojant apie mirtį, spektaklio dalyviai patys buvo ne tik žiūrovai, bet ir šio spektaklio aktoriai. Pasisiūliusieji gamino gedulingų pietų patiekalą – baltąją mišrainę, kiti dainavo paskutinę dainą bei atliko kitus vaidmenis. Iš šalies, atrodo, gan švelniai ir šmaikščiai pristatyta tema nepaliko abejingų, privertė susimąstyti.

Projekte buvo numatyta įtraukti įvairių meno rūšių veiklų. Tad turėjome galimybę patobulinti savo gebėjimus muzikos ir dailės užsiėmimuose. Susitikti su ypatinga Afrikos būgnų atlikėjų kompanija buvo labai įdomu ir vertinga. Tokia veikla ne tik pristato kitą, tolimą kultūrą, leidžia išgirsti Afrikos muziką, patiems mušti afrikietiškais būgnais. Puikiai suorganizuota Afrikos būgnų edukacija baigėsi darniu kūriniu, kurio atlikėjai buvo visi susirinkusieji. Po edukacijos žiūrovai turėjo galimybę paklausyti užburiančių afrikietiškų muzikos kūrinių ir išgirsti afrikietiškai atliekamų dainų. 

Paskutinė projekto veikla vėl buvo numatyta tikslinei auditorijai. Joje dalyvavo jaunuoliai, kurie mėgsta tapyti. Kartu su jaunuoju menininku, animacijos kūrėju bei grafiti meistru Adu Juška, mūsų jaunimas dalyvavo edukacijoje „Išlaisvinta jaunimo emocija“. Puikiame Komaro dvaro parke kūryba tarsi liete liejosi. Jaunuoliai turėjo nutapyti vieną iš pasirinktų temų. Jaunimas pasirinko sukurti scenografiją Vaikų dienos renginiui. Tad, ši veikla ne tik atskleidė mūsų krašto jaunuolių įgūdžius, bet  pasitarnaus ir ateityje Baisogalos kultūros centro organizuojamo Vaikų dienos renginio metu. Jaunasis menininkas labai pasidžiaugė, kad mūsų jaunimas yra labai gabus, norintis atsiskleisti ir išreikšti save. Belieka tikėtis, kad šiame projekte įgyvendintos veiklos leido ne tik gerai praleisti laiką, susipažinti su kitais jaunuoliais, bet ir atrasti savo gabumus ir norą išbandyti tai ateityje. 

Dauguma jaunųjų menininkų veiklų vyksta didžiuosiuose miestuose, tačiau šis Baisogalos kultūros centro vykdomas projektas suteikė galimybę į regioną pakviesti žymių jaunųjų meno profesionalų. Šis projektas susilaukė palaikymo ir ypač didelio jaunų žmonių susidomėjimo. 2024 m. balandžio–birželio mėnesiais vykęs projektas „Jaunimo Menoterapija“ orientuotas į visų sričių  ( tapyba, graffiti, fotografija, poezija, muzika, teatras) menininkus- profesionalus iki 35 metų. Projekto žiūrovai- įvairių meno sričių gerbėjai, neabejingi ne tik muzikai, dailei  ar teatrui, bet mokantys klausytis ir suprasti kitas meno rūšis.

Projektas ne tik padovanojo daug ypatingų akimirkų mūsų ir aplinkinių rajonų jaunimui, bet taip pat praturtino dar nematytais, kitokio formato, netradiciniais kūrėjų sprendimais. Baisogalos kultūros centras džiaugiasi galėjęs vykdyti projektą „Jaunimo Menoterapija“, kuriame sulaukta iki 1000 skirtingo amžiaus regiono gyventojų. Organizatoriai dėkoja savo jauniesiems žiūrovams už domėjimąsi menu ir kultūrinio lygio kėlimą. Taip pat tikisi, jog Jaunųjų menininkų veiklos turės išliekamąją vertę – paskatins kultūros atsinaujinimo tendencijas regione, pratins prie kitokio požiūrio į kultūrą, skatins jaunus žmones nebijoti eksperimentuoti, nebijoti kurti ir savo kūryba dalintis su meno gerbėjais.

Baisogalos kultūros centro informacija ir nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE