Šiaulėniškiai prisiminė sunaikintą žydų bendruomenę

Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazija kasmet pamini rugsėjo 23-iąją – Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną. Holokaustas – skaudžiausias Šiaulėnų istorijos puslapis, nes jo metu žuvo visa miestelio žydų bendruomenė.

Paminėjimui ruoštasi iš anksto – apie mūsų prosenelių kaimynų – žydų likimą kalbėta pamokose, klasės valandėlėse, piešti piešiniai, daryti plakatai, rinkti akmenukai ir ant jų rašyti vardai.

Rugsėjo 23-iąją, lydimi policijos automobilių, mokiniai, mokytojai, mokyklos darbuotojai atėjo prie paminklo Šiaulėnams – miesteliui, kurio istoriją ilgus amžius rašė ir čia gyvenę žydų tautybės žmonės.

Trumpa susikaupimo valandėlė, kurios metu skaitytos eilės, gimnazijos direktoriaus V. Jarašiūno priminta tragiška Šiaulėnų žydų istorija ne tik Antrojo, bet ir Pirmojo pasaulinio karo metais.

Renginyje dalyvavusi Šiaulėnų seniūnė Ieva Bliznikienė pasidžiaugė mokinių iniciatyva ir pakvietė juos nuolat dalyvauti saugant šio krašto istorinę atmintį.

O tada miestelio žydai prisiminti skaitant jų vardus – tuos, kurie saugomi Yad Vashem memoriale Jeruzalėje. Nužudytųjų vardai… Nuo 1865 metais gimusio senolio Chaimo Bejerio iki 1941 metais gimusio kūdikio Marko ar vienerių metukų Leonijos… Mokinukė, studentas, namų šeimininkė, siuvėjas, verslininkė, muzikantas, raštininkas, dantistas… Nė vienas neišgyveno.

O kiek Šiaulėnų žydų vardų taip ir liko nežinomi… Visiems jiems – žinomiems ir nežinomiems – miestelio aikštėje prie paminklo kaip atminimo ženklą žydų papročiu mokiniai vis nešė ir dėjo akmenukus.

Paskutinis etapas – eisena nuėjo pusantro kilometro „Atminties keliu“ – keliu, kuriuo 1941-aisiais Šiaulėnų žydai buvo išvežti į Šiaulių getą ir kuriuo jie niekada nebesugrįžo.

Laima Maminskienė, istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytoja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE