esančio Baisogaloje.

Sovietinė propaganda sulaukė užtarėjų

Praėjusiame Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje valdžia svarstė, ką daryti su Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių kapinėse esančiais paminklais su sovietine simbolika. Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, daugelis šalies savivaldybių suskubo nugriauti sovietinę armiją šlovinančius paminklus, tačiau Radviliškio rajone Sovietų Sąjungos simboliai iki šiol vis dar „puošė“ antkapius Baisogalos miestelyje, Šiaulėnų kaime ir Radviliškio mieste esančiose Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietose. Rajono politikams svarstant šį klausimą kilo aršios diskusijos, o sovietinę armiją šlovinantys paminklai ir ant jų esanti simbolika sulaukė kai kurių rajono Tarybos narių užtarimo.

Užrašai šlovina sovietinę armiją

Radviliškio rajone yra penkios Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių (ir sovietinių aktyvistų) palaidojimo vietos.

Viena tokia vieta yra Radviliškio mieste, dvi – Šeduvoje, viena – Baisogalos miestelyje ir viena – Šiaulėnų kaime.

„Amžina garbė žuvusiems didvyriams 1941-1945“, – lietuvių ir rusų kalbomis skelbia užrašas ant paminklo, esančio Baisogaloje. „Amžina šlovė didvyriams, žuvusiems kovoje už mūsų tėvynės laisvę ir nepriklausomybę“, – rašoma ant paminklo, esančio Radviliškyje. „Šlovė kritusiems didvyriams“, – rusų kalba skelbiama ant paminklo Šiaulėnuose, o šis įrašas dar „papuoštas“ kūju ir pjautuvu bei kita sovietine simbolika.

Šeduvos mieste esančiose abiejose kapinėse nėra likę jokios sovietinės simbolikos.

Kūjui su pjautuvu apsauga negalioja

Nors kai kurios karių palaidojimo vietos yra įrašytos į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą ir turi vietinės reikšmės statusą, tačiau saugoti privaloma tik karių palaikus, įvairius mažosios kraštovaizdžio architektūros statinius, bet ne sovietinę armiją garbinančius įrašus, kūjo ir pjautuvo ženklus bei penkiakampes žvaigždes.

Todėl praėjusiame Radviliškio rajono tarybos posėdyje politikams buvo pateiktas svarstyti sprendimas, kuris savivaldybės administracijai atrištų rankas norint demontuoti paminklą su sovietine simbolika Radviliškio mieste bei nuimti Sovietų Sąjungos simbolius, esančius ant paminklų Baisogalos miestelyje ir Šiaulėnų kaime.

Sovietinė propaganda sulaukė užtarimo

Svarstant šį klausimą tarp rajono politikų užvirė aršios diskusijos.

Paminklus su sovietine simbolika ypač aršiai gynė nepartinis Tarybos narys Gediminas Lipnevičius. „Bus su kūju nudaužomos simbolikos. Nuo postamentų bus nudaužomi kai kurie simboliai, kurie, mano nuomone, tikrai niekuo nekenkia. Pavyzdžiui, paprasčiausias piešinys, kurį daužys ir naikins. Paprasti užrašai kapinėse, kam to reikia? Dėl ko einam į kapines pas mirusius? Va čia klausimas. Nereikia. Dar kartą prašau, nedarykim tos problemos, kurios tikrai nėra šiai dienai“, – palikti sovietinę propagandą ant paminklų ragino politikas.

Jam prieštaravo konservatorius Deividas Dargužas, kurio žodžiais, nuo paminklų siūloma nuimti tik sovietinę simboliką, o ne griauti pačius paminklus. „Niekas kapaviečių nelies“, – sakė D. Dargužas.

Ar sovietinė armija iškovojo mums laisvę?

Tarybos nario G. Lipnevičiaus pasisakymu, ginančiu sovietinę armiją šlovinančius užrašus, nusistebėjo ir „žaliasis“ meras Vytautas Simelis.

„Jeigu gerbiamam Tarybos nariui tinka paminklas su užrašu, pacituosiu: „Amžina šlovė didvyriams, žuvusiems kovoje už mūsų tėvynės laisvę ir nepriklausomybę“… Ar mes dėkojam tiems tarybiniams kariams, kurie iškovojo mūsų laisvę ir nepriklausomybę? Čia netgi yra istorijos iškraipymas. Ir tai yra parašyta ne sovietmečio paminkle, o 2004 metais pastatytoje plokštėje. Ir tai nėra antkapis, po juo nieko nėra palaidota. Tai kodėl mes turim šitą istorijos iškraipymą palikti kapinėse? Jeigu tamstai jis tinka, tai taip ir pasakykit, kad jie mums iškovojo laisvę ir nepriklausomybę. Kur bus paliesti tie paminklai, nė vieno nėra palaidota. Niekas nekalba apie palaidojimo vietas. Tie vidury aikštės pastatyti paminklai nėra antkapiniai paminklai“, – kalbėjo meras.

Dauguma politikų sprendimui pritarė

Tačiau rajono vadovo pasisakymas Tarybos nario G. Lipnevičiaus nuomonės nepakeitė. „Dabar mes vėl einam į kapines su buldozeriais. Ar to reikia? Nesvarbu, ar tai postamentas, ar kažkoks kitas simbolis, bet tai kapinėse. Baikit čia nesąmones šnekėti“, – karščiavosi politikas.

„Darbietė“ Zita Žvikienė kolegoms priminė, kad šiuo metu vis dar yra numatyta atsakomybė už kapų išniekinimą. „Reikia pasidomėti, kokie konkretūs veiksmai yra prilyginami kapų išniekinimui, kad tie veiksmai neatsirastų nuimant simboliką“, – kad nebūtų išniekinti sovietinės armijos karių kapai rūpinosi politikė.

Vis dėlto didžioji dauguma rajono Tarybos narių pritarė sprendimui, jog sovietinę armiją šlovinantiems užrašams bei kitiems sovietiniams simboliams Radviliškio rajone – ne vieta. Balsuodami susilaikė tik abu nepartiniai politikai – G. Lipnevičius ir Vilma Aleknienė, visi kiti sprendimui pritarė.

Jonas MARCINKUS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE