Svarstytos galimybės teikti laikinojo atokvėpio paslaugą neįgaliųjų globėjams
Paramos šeimai centre, įsikūrusiame Radviliškio lopšelyje-darželyje „Kregždutė“, susirinkę neįgaliuosius globojančių šeimų atstovai, Radviliškio rajono savivaldybės vadovai, socialinę paramą administruojantys specialistai kalbėjosi apie laikinojo atokvėpio tarnybos kūrimo galimybes Radviliškio rajone. Diskusiją apie laikinojo atokvėpio tarnybą inicijavo Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“. Laikinojo atokvėpio tarnybos įkūrimo projektą ir galimybes Paramos šeimai centre pristatė „Vilties“ bendrijos projekto koordinatorė Jurgita Solodskienė, projekto vadovė Vilma Šlimaitė bei teisininkas Aidas Makštutis.
Laikinojo atokvėpio namų, tarnybos ar paslaugos nauda tikrai neabejoja ir neįgalius suaugusiuosius savo artimuosius globojančios Radviliškio rajone gyvenančios šeimos. „Esame tikrai pavargę. Nuolat priežiūros reikalaujantis artimasis, nors ir suaugęs, tarsi pririša prie savęs, negalime palikti jo vieno ir nueiti pas gydytoją ar į spektaklį, todėl apie atokvėpį, atostogas negalvojame. Kartais ir mums patiems reikia pagalbos. Esame visas galimybes išbandę, prašome draugų, artimųjų pagalbos, bet jie ne visada turi galimybę padėti, nes išvyksta į užsienį, gyvena atskirai, studijuoja, dirba. Pritrūkstame laiko poilsiui, negalime atsikvėpti, susitvarkyti savo kasdieninių reikalų. Netenkame net teisės susirgti. Jei susirgsime, kas juos prižiūrės?“, – retoriškai klausė į diskusiją susirinkę neįgaliųjų tėvai ir artimieji. Tokia laikinojo atokvėpio paslauga suteiktų globėjams didesnę laisvę, jie susigrąžintų kokybišką gyvenimą, atgautų teisę į poilsį. Paslauga būtų mokama. Jos principas – paprastas. Kol neįgalųjį globojantys žmonės tvarkosi reikalus (gydosi, atostogauja, išvyksta į komandiruotę, dirba ir pan.) jų globotinį laikinai prižiūri specialistai ar savanoriai. Svarbu, kad gyventi galima būtų oriai, kokybiškai, kad neįgaliuosius globojantys žmonės rastų laiko pailsėti.
„Ši iniciatyva – labai reikalinga žmonėms, globojantiems neįgalius artimuosius, kuriems jau sukako aštuoniolika metų. Jei norime suteikti pagalbą neįgaliųjų šeimoms, akivaizdu, kad trumpalaikės neįgaliųjų priežiūros paslauga Radviliškyje tikrai reikalinga, tik būtina atlikti visus parengiamuosius darbus, apsvarstyti įvairius šios paslaugos teikimo variantus, išanalizuoti visą finansinę situaciją, o tada pasirinkti labiausiai tinkamą Radviliškio rajono žmonėms tinkamą variantą“, – sakė susitikime dalyvavęs Radviliškio rajono savivaldybės meras Darius Brazys. Jis paskatino pasidomėti kitų savivaldybių, kuriose jau įgyvendinamas šis projektas, patirtimi. Radviliškyje prašymus dėl tokios paslaugos reikalingumo pareiškė net 20 šeimų.
Diskusijoje dalyvavęs mero pavaduotojas Kazimieras Augulis taip pat neabejoja tokios pasaugos reikalingumu. Jis teigė, kad Radviliškio rajono savivaldybėje yra sukurtas ir puikiai veikia pagalbos paslaugų neįgaliesiems tinklas. Vaikai, turintys specialiųjų ugdymosi poreikių, yra integruoti į bendrojo lavinimo klases bei ikimokyklinio ugdymo grupes, vaikai, turintys didelių ir labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių, ugdomi Radviliškio lopšelyje-darželyje „Kregždutė“, Šeduvos gimnazijos Specialiojo ugdymo skyriuje, lavinamosiose klasėse Sidabravo vidurinėje mokykloje ir Gražinos pagrindinėje mokykloje, jų ugdymas tęsiasi Šeduvos gimnazijos Specialiojo ugdymo skyriuje, vyresniems vaikams ir jaunuoliams (8–21 metų) teikiama dienos socialinė globa Paramos šeimai centre prie lopšelio-darželio „Kregždutė“, 16 metų ir vyresni jaunuoliai lanko Radviliškio rajono savivaldybės Švietimo ir sporto paslaugų centro Dienos užimtumo skyrių. „Nėra iki galo išspręstas laikinosios pagalbos žmonėms, globojantiems neįgalų pilnametį asmenį, klausimas“, – sakė K. Augulis.
Laikinojo atokvėpio tarnyba – paslauga, suteikianti pagalbą ir laisvę sutrikusio intelekto asmenų šeimoms. Projektą „Laikinojo atokvėpio tarnyba – pagalba ir nevaržoma laisvė sutrikusio intelekto asmenų šeimoms“ įgyvendina Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“. finansuoja Europos Ekonominės erdvės finansinio mechanizmo 2009–2014 periodo NVO programa Lietuvoje. Laikinojo atokvėpio paslaugos modeliui jau yra pritarta Vilniuje, Trakuose, Klaipėdoje, kituose rajonuose ir miestuose organizuojamos diskusijos dėl šios paslaugos reikalingumo.
Susitikime aptarti ir kiti aktualūs klausimai: neįgaliųjų socialinės reabilitacijos projektų prioritetinės veiklos 2015 metais, neįgaliųjų organizacijų pasiūlymai ir pastabos dėl neįgaliųjų integracijos į visuomenę galimybių didinimo.
Radviliškio rajono savivaldybės informacija
Apie galimybę teikti laikinojo atokvėpio paslaugą diskutavo Radviliškio rajono savivaldybės meras Darius Brazys (antras iš kairės), mero pavaduotojas Kazimieras Augulis, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Eglė Ivanauskytė (dešinėje), Socialinės paramos skyriaus vedėja Ivanna Žmėjauskienė.