NULL

Tiesiamas tiltas į geresnį gyvenimą

Aušra LAURINKIENĖ

Nors bandymas sutramdyti alkoholizmą neretai pavadinamas kova su vėjo malūnais, tačiau nuleisti rankų negalima. Radviliškio rajono savivaldybės valdžia jau daugiau nei dvejus metus tiesia pagalbos ranką kvaišalų norintiems atsisakyti alkoholikams, kurie augina vaikus, – padengia jų gydymosi nuo priklausomybės išlaidas, kurių neapmoka ligonių kasos.

Šviesa tunelio gale įžiebta jau pirmaisiais programos metais, kai gyventi blaiviai ir gydytis nuo priklausomybės alkoholiui 2013 metais pasiryžo 27 asmenys. Praėjusiais metais šis skaičius dar šiek tiek išaugo – pamiršti taurelę nusprendė 30 asmenų iš 29 šeimų, auginančių 66 vaikus. Dažniausiai šia pagalba naudojasi moterys, kurių amžiaus amplitudė prasideda nuo 22-ejų, o baigiasi ties 45-eriais metais.

Dukra su ašaromis akyse prašė užsikoduoti

Radviliškio rajono gyventojos Linos namai ilgą laiką priminė landynę – išmėtyti daiktai, netvarka, aplūžę ir purvais apaugę baldai, kadaise baltos buvusios užuolaidos ir cigarečių bei alkoholio tvaikas… Taip moteris ir jos šeima gyveno ne vienerius metus. Tokiuose namuose augo ir jos trys atžalos.

Moteriai atrodė, kad kitaip gyventi ir negalima – juk pati užaugo tokiuose namuose. Tačiau šiandien ši rajono gyventoja pasakoja, kad pasinaudojusi savivaldybės suteikta galimybe pakeisti gyvenimą tapo kur kas geresniu žmogumi ne tik vyrui, bet ir trims vaikams: „Šiandien į gyvenimą žiūriu kitomis akimis. Neretai padauginusi alkoholio būdavau agresyvi. Vaikams teko kęsti ne tik fizinį, bet ir psichologinį smurtą. Nesivaldžiau… Kai socialinė darbuotoja pasiūlė pasinaudoti programa, aš spyriojausi. Maniau, kam to reikia. Juk aš ne alkoholikė. Mano mintis pakeitė keturiolikametė dukra, kuri su ašaromis akyse prašė manęs užsikoduoti. Tuomet supratau, kad vaikų akyse esu pagarbos neverta mama. Nusprendžiau pasikeisti. Ir štai, šiandien su siaubu prisimenu tas girtas dienas. Žinoma, kartais, užklupus problemoms, kyla pagundų čiupti taurelę, tačiau žinau, kad atgal geriau nenuklysti“.

Ši 49-erių moteris – viena iš trijų dešimčių asmenų, praėjusiais metais nusprendusių gyventi blaiviai. Ne paslaptis, kad tai – tik maža saujelė teisinga linkme pasiryžusių eiti žmonių. Rajone alkoholizmas – labai didelė problema.

Programa taikyta efektyviau

Anot Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro vyriausiosios socialinės darbuotojos Mildos Mockaitytės-Cicilionienės, džiugu yra tai, kad lyginant su 2013 metais, pernai programa taikyta efektyviau: „Pasinaudojus priklausomybių mažinimo programa, sprendžiant alkoholizmo problemą socialinės rizikos šeimose, praėjusiais metais išvengta devynių vaikų paėmimo iš šeimų ir net šešiolika vaikų galėjo grįžti į šeimas, kai tėvai priėmė sprendimą gydytis“.

Sprendžiant nesaikingo alkoholio vartojimo problemą šeimoje, svarbiausias yra paties asmens apsisprendimas, todėl socialinių darbuotojų, kurie dirba su socialinės rizikos šeimomis, pagrindinis darbas yra motyvuoti klientus priimti sprendimą. M. Mockaitytė- Cicilionienė sako, kad Radviliškio rajono savivaldybės Priklausomybių mažinimo programa suteikia reikšmingą pagalbą motyvuojant, nes asmenys, sergantys priklausomybės ligomis, dažniausiai ne tik neturi nuolatinių pajamų, bet neturi ir socialinio bei sveikatos draudimo, o todėl negalėtų sulaukti pagalbos.

Atkrito dešimt asmenų

Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro direktorė Rita Pranė Vilimaitė neslepia, kad patiems žmonėms šis gydymo metodas yra požiūrio reikalas ir nėra tinkamas visiems, juk joks gydymas netinka žmogui, kuris pats nėra motyvuotas ar nepripažįsta savo problemos.

Kaip ir 2013-aisiais, taip ir praėjusiais metais buvo asmenų, kurie pasinaudoję programa vėliau „atkrito“. Tokių rajono gyventojų – dešimt. Anot centro vadovės, jeigu žmogus koduojasi ne dėl savęs, o dėl kitų ir tam, kad iš jo neatimtų vaikų, tuomet ir atkristi labai lengva: „Savaime suprantama, kad žmogui išbristi iš šio liūno turi padėti ne tik šeimos nariai, bet ir kaimynai, draugai bei pažįstami. Kai žmogui nėra pagundų, tai ir atsilaikyti kur kas lengviau. Aplinka šioje situacijoje – labai svarbi“.

Kaltina aplinką

Kaip teisinasi „atkritę“? R. P. Vilimaitė tikina visuomet išgirstanti, kad jie nekalti. Kalčiausia – jau minėta aplinka. Kiti pasiteisinimai – stresas, per mažai valios: Žinoma, ilgamečiam alkoholikui nėra taip paprasta vieną dieną imti ir nustoti gerti. Tuomet nugali meilė alkoholiui, o ne vaikams. Baisiausia tai, kad geriant tėvams, mes baudžiame vaikus ir taip auklėjame jų gimdytojus. Tai skamba žiauriai, bet tai yra tiesa. Ne paslaptis, kad vaikai, kad ir kokie tėvai bebūtų, labai juos myli ir trokšta kuo greičiau sugrįžti į namus. Nors neretai vaikų globos namuose jiems yra suteikiamos kur kas geresnės sąlygos. Paėmus vaiką iš šeimos, sukeliamas didžiulis stresas, o tėvams kartais „įsijungia“ protas ir jie suvokia, kad reikia kažko griebtis, jei nori atžalą ir vėl matyti greta savęs“, – sako R. Vilimaitė.

Ji neslepia, jog yra kelios tėvų grupės: tų, kurie stengiasi tvarkytis gyvenimą ir užsikodavę nebesižvalgo į taurelę, tų, kurie suvokia, jog turi gydytis tik tada, kai paimami vaikai, ir tų, kuriems visiškai vienodai, kur augs jų atžalos.

Kai kurie problemą sprendžia pakartotinai

Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro socialinė darbuotoja M. Mockaitytė-Cicilionienė sako, kad svarbu pažymėti, jog neretai alkoholizmo problemą asmenys sprendžia pakartotinai: Džiugina, kad pasinaudoję programa žmonės vėliau patys rūpinasi savo sveikata ir šeimos gerove. Turime atvejį, kai moteris, pasinaudojusi šia programa, užsikodavo nuo alkoholio vartojimo vienerių metų laikotarpiui, per tą laiką susirado darbą, sukūrė naują šeimą, sustiprino santykius su vaikais, o baigiantis metų terminui savarankiškai ir už savo lėšas vyko ir prasitęsė šį gydymą maksimaliam trejų metų laikotarpiui“.

Alkoholizmas – visuomenės liga

Akivaizdu, kad Radviliškio rajono savivaldybės vykdomos priklausomybių mažinimo programos dėka asmenims iš socialinės rizikos šeimų nutiesiamas tiltas į geresnį gyvenimą, bet jį perėjusios šeimos savo gyvenimą turi kurti pačios, savo pastangomis ir svarbiausia – gali savarankiškai valdyti savo gyvenimą, nes kitu atveju jį valdo priklausomybė.

Ši programa ne tik padeda socialiniams darbuotojams kovoti su priklausomybe alkoholiui socialinės rizikos šeimose, tačiau ir skleidžia svarbią žinią visuomenei apie tai, kad alkoholizmas yra mūsų visuomenės liga, kurią svarbu pažinti, suprasti ir nesmerkti, kaip ir kitų ligų.

Į socialinės rizikos šeimų sąrašą įrašyta per 300 šeimų

Radviliškio rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, netrūksta šeimų, kuriose vienas iš sutuoktinių, o kartais – ir abu, verčiau nusipirks butelį karčiosios, nei skanesnį kąsnį ar gražesnį drabužį savo vaikams.

Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojos tokias šeimas įrašo į socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, sąrašą ir nuolat jas stebi, kad pablogėjus situacijai laiku galėtų padėti tokiose šeimose augantiems vaikams. Šiuo metu Radviliškio rajone į socialinės rizikos šeimų sąrašą įrašytos 293 šeimos, kuriose auga per 700 vaikų.

Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro direktorė sako, kad svarbiausia ir pagrindinė įtraukimo į rizikos grupės apskaitą priežastis – girtavimas: „Dėl nesaikingo alkoholio vartojimo kyla ir kitų problemų: vaikų nepriežiūra, antihigiena ir smurtas šeimoje. Jeigu yra girtavimas, dažniausiai būna ir visa kita. Ne paslaptis, kad vaikystėje matyti vaizdai ilgainiui tampa norma – o užaugę tokiose šeimose neretai atkartoją tokį patį gyvenimo buities modelį“.

Suteikia viltį gyventi blaiviai

Programa rajone vykdyti pradėta dar 2012 metais, kai Radviliškio rajono savivaldybės administracija kartu su meru Dariumi Braziu rajono Tarybai pateikė patvirtinti Priklausomybių mažinimo Radviliškio rajono socialinės rizikos šeimose programą ir sulaukė rajono Tarybos narių palaikymo.

Pagal šią programą Radviliškio rajono savivaldybė apmoka tą gydymosi nuo priklausomybės alkoholiui išlaidų dalį, kurios neapmoka valstybė. Vienam asmeniui išgydyti savivaldybei kainuoja per šimtą litų. Socialiniai darbuotojai nukreipia žmones į gydymo įstaigas. Šia programa gali pasinaudoti tik tie alkoholikai, kurių šeimose auga vaikai, o jų šeimos yra įtrauktos į socialinės rizikos šeimų sąrašą. Tokias šeimas lankantys socialiniai darbuotojai stikliuko mėgėjus dabar gali drąsiai raginti keisti gyvenimo būdą ir gydytis nuo priklausomybės alkoholiui. Pasiryžusį gydytis alkoholiką įvertina gydytojas psichiatras ir rekomenduoja jam tinkamiausią gydymosi būdą. Tarp rekomenduojamų gydymo ar reabilitacijos formų, kurių valstybė nekompensuoja, gali būti medikamentai, implantai, „Torpeda“, kodavimas.

Programa – palengvinimas socialiniams darbuotojams

Anot Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro vyriausiosios socialinės darbuotojos M. Mockaitytės-Cicilionienės, socialiniams darbuotojams ši programa yra labai didelis palengvinimas motyvuojant žmones spręsti alkoholio problemas: „Dažna kliūtis buvo finansinė, nes dažniausiai tie, kurie turi rimtą problemą, tačiau nori susitvarkyti savo gyvenimą – neturi pinigų, o tie, kurie jų turi, nemoka su jais tvarkytis ir nesugeba susitaupyti. Dabar tai nebesudaro papildomų problemų“.

Tiesa, svarbiausia, kad asmuo, priėmęs sprendimą gydytis nuo priklausomybės alkoholiui, dvi savaites iki gydymo metodo taikymo nevartotų jokio alkoholio ir tik tada atvyktų į gydymo įstaigą. Deja, labai dažnai, pasak M. Mockaitytės-Cicilionienės, tų dviejų savaičių laikotarpis būna nesėkmingas: „Neretai žmogus, pasiryžęs pasinaudoti programa, stengiasi negerti dvi savaites, tačiau jau po kelių ar dešimties dienų – palūžta“.

Jeigu dvi savaites asmuo sugeba išlikti blaivus, gydymo įstaiga jam išduoda pažymą apie suteiktas paslaugas ir apmokėjimo už jas dokumentą. Šiuos dokumentus žmogus turi pristatyti Radviliškio rajono savivaldybės administracijos vyriausiajai gydytojai, kuri sutvarko visus dokumentus, kad gydymas pacientui nieko nekainuotų.

Šeimą, nusprendusią pasukti blaivybės keliu, ir toliau lanko socialiniai darbuotojai bei Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai, nes vėl paslysti labai lengva. Tačiau verta stengtis dėl vaikų, kad jų vaikystė būtų šviesesnė, kad kuo mažiau jų augtų vaikų globos namuose.

Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro socialinė darbuotoja Milda Mockaitytė-Cicilionienė sako, kad priklausomybių mažinimo programos dėka praėjusiais metais išvengta devynių vaikų paėmimo iš šeimų ir net šešiolika vaikų galėjo grįžti į šeimas, kai tėvai priėmė sprendimą gydytis.

Asmeninio albumo nuotr.

Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro direktorė Rita Pranė Vilimaitė džiaugiasi, kai pasinaudoję programa žmonės vėliau patys rūpinasi savo sveikata ir šeimos gerove.

Autorės nuotr.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE