NULL

Vaikai turi teisę turėti namus

Įsibėgėjant institucinei vaikų globos pertvarkai, savivaldybės ir jų bendruomenės susiduria su įvairiausiais iššūkiais. Vieni nesupranta, kam reikia panaikinti veikiančius vaikų globos namus, kiti neranda pirkti butų ar namų, tinkamų vaikų šeimynoms steigti, treti piktinasi, kad jų kaimynystėje bus įkurdinti vaikai iš vaikų globos namų.

Radviliškio rajono savivaldybei šiam tikslui neseniai įsigijus butą viename Radviliškio daugiabučių, sulaukta neigiamos vietos bendruomenės narių reakcijos. Gyventojai baiminasi, kad jų name apgyvendinti be tėvų globos likę vaikai kels nepatogumų čia gyvenantiems radviliškiečiams. Pasak jų, vaikai triukšmaus, drums namo gyventojų ramybę, sugriaus nusistovėjusią daugiabučio mano gyventojų sukurtą tvarką.

Vaikams reikia tikrų namų, o ne valdiškos įstaigos

Šiuo metu Lietuvoje įgyvendinama institucinės vaikų globos namų pertvarka įsibėgėjusi. Savivaldybės intensyviai ieško būstų, kuriuose galima būtų įkurdinti nedideles šeimynas, kuriose gyventų 4-6 vaikai, o su jais nuolat dirbtų 1-2 socialiniai darbuotojai. Tokie būstai būtų tarsi tikri namai, o ne sumažintas globos namų variantas.

Svarbiausia, kad vaikui, likusiam be tėvų globos, būtų sudarytos sąlygos gauti individualias, pagal nustatytus poreikius, paslaugas bei reikiamą pagalbą, kad jis nepatirtų socialinės atskirties, kad jis augtų saugioje, priimančioje jį tokį, koks jis yra, jo raidai palankioje aplinkoje.

„Radviliškio rajono vaikų globos namai „Nykštukas“ jau beveik dvejus metus vadinasi Radviliškio pagalbos šeimai centru. Čia globojama 20 vaikų. Iki 2023 gruodžio 31 dienos metų tokių namų neliks, vaikai bus globojami mažose šeimynose. Tai tarsi tikri namai, kurių vaikai neteko, kai jų tėvams buvo atimtos teisės auginti juos. Žinoma, tai neįvyksta šiaip sau. Šių vaikų atsinešta patirtis, emocinis bagažas yra sunkus ir sudėtingas, todėl jiems reikia palaikymo ir supratimo, šilumos ir meilės. Jiems reikia padėti išmokti šeimos tradicijų ir jas perimti, kad šeimos supratimą ir įgūdžius užaugę vaikai išsineštų į savarankišką gyvenimą“, – sako Vilma Tikuišienė, šio centro direktorė. Pasak jos, bendruomeniniai vaikų globos namai visų pirma turi būti namai.

Rasti tinkamą būstą – tikras iššūkis

Radviliškio rajono savivaldybė jau penkis kartus skelbė viešą konkursą ir kvietė rajono gyventojus teikti pasiūlymus apie parduodamus butus ir namus. Reikalavimai tokiems būstams nėra paprasti. Perkamas butas be kitų papildomų reikalavimų turėjo būti 85–120 kv. m naudingo ploto (ne mažiau 3 miegamųjų kambarių, arba jei būste yra mažiau nei 3 miegamieji kambariai ar ne visų miegamųjų plotas yra ne mažesnis kaip 12 kv. m, tačiau yra galimybė pakeisti išplanavimą, ne mažiau kaip du įrengti sanitariniai mazgai (vienoje patalpoje klozetas ir (ar) praustuvė, kitoje – vonia ir (arba) dušas su praustuve.

Butai pagal pateiktą paraišką gali būti Radviliškio ar Šeduvos miestuose, Baisogalos, Grinkiškio, Sidabravo, Šaukoto, Šiaulėnų, Tyrulių miesteliuose, Aukštelkų, Raudondvario, Alksniupių, Pakalniškių, Skėmių kaimuose. Rasti šiuos reikalavimus atitinkančius tvarkingus būstus – tikras iššūkis. Žinoma, tikrai nesidomima tokiais namais ar butais, kurių pritaikymas pagal reikalavimus mažoms šeimynoms pareikalautų per daug pastangų ar išlaidų.

Kaip tik šiuo metu skelbiamas naujas konkursas – bendruomeniniams vaikų namams perkami du gyvenamieji namai. Visa informacija – www.radviliskis.lt skyrelyje Skelbimai. Susidomėjusius asmenis kviečiame teikti paraiškas.

Visų mūsų pareiga – pasirūpinti be tėvų globos likusiais vaikais

Pasirūpinti be tėvų globos likusiais vaikais, įgyvendinti institucinės vaikų globos namų pertvarką turi savivaldybės. Tam, kad mažose šeimynose galėtų būti įkurdinti be tėvų globos likę vaikai, reikia įsigyti būstus, kuriuose šie vaikai jaustųsi kaip namuose. Tokie namai ar butai, kuriuose gali gyventi tėvų globos netekę vaikai, turėtų būti ne tik vieta, artima šeimos aplinkai, bet ir neišsiskirianti iš bendros aplinkos, neatribota nuo kaimynų ir neturinti jokių skiriamųjų ženklų. Mažos šeimos modelis bendruomeniniuose vaikų globos namuose užtikrins vaikų integraciją į bendruomenę, sudarys galimybes augti aplinkoje, kuri yra artima šeimos aplinkai, todėl vaikai įgis savarankiškam gyvenimui svarbius įgūdžius.

Vietos bendruomenės vaidmuo šiame procese taip pat ne paskutinis. Būtina sudaryti tokias sąlygas, kad vaikai jaustųsi augantys savo, o ne valdiškuose namuose, būtų šeimos aplinkoje, bendruomenės apsuptyje, kaip kiekvienas iš mūsų. „Bet kokia pertvarka – iššūkis visoms pusėms, o ši pertvarka – ypač jautri tema. Vaikai turi teisę gyventi aplinkoje, kuo panašesnėje į šeimą. Tai labai svarbu formuojant savarankiško gyvenimo įgūdžius tiek kasdienės buities srityje, tiek įvairių šeimos tradicijų, vertybių diegimo plotmėje“, – sako Rasa Miškinienė, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja.

Ji apgailestauja, kad įgyvendinant pertvarką susiduriama su vietos bendruomenės pasipriešinimu. „Aš nesuprantu žmonių abejingumo ir nepamatuotų baimių. Išankstinės neigiamos nuostatos nuodija ne tik jų pačių ramų gyvenimą, didina neapykantą, bet ir sėja nepasitikėjimą visoje bendruomenėje. Būkime atviri, geranoriški, galbūt tuomet gerumo sulauksime ir patys“, – sakė ji.

Rajono bendruomenei – naujos galimybės kurti ateities Lietuvą

Visi specialistai, Radviliškio rajone įgyvendinantys institucinės globos pertvarką, pritaria minčiai, kad reikia būti atviriems naujoms galimybėms ir nebūti įsikabinusiems į senas nuostatas.

Ši pertvarka – labai didelė galimybė rajono bendruomenei kurti ateities Lietuvą: ugdyti bendruomeniškumą, pakantumą, toleranciją. Vaikai turi augti matydami tinkamą pavyzdį, jų gyvenimo šeimoje įgūdžiai, pagarbos kitam įgūdžiai turi formuotis vaikystėje. Visi juos turime mokyti savo pavyzdžiu. Jei vaikai augs matydami neapykantą ir jusdami pasipriešinimą, ko mes turime iš jų tikėtis tuomet?

Kaip akcentuoja užsienio ir Lietuvos ekspertai, tiek išorinė, tiek vidinė aplinka, kurioje gyvena vaikas, turi didelės reikšmės vaiko sėkmingai raidai ir tolimesniam įsitvirtinimui gyvenime.

Radviliškio rajono savivaldybės informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE