Vaižganto gimnazistai ir mokytojai Turkijoje išmoko ne tik rišti kilimus

Grupė Radviliškio Vaižganto gimnazijos mokinių (K. Meškauskaitė, M. Vaškaitė, N. Šiaulianskaitė, N. Kaziulytė) ir mokytojų (I. Veberienė, S. Sluckienė, R. Jankauskainė) neseniai dalyvavo Erasmus+ projekto „Art at all European levels“ susitikime Turkijoje, Denizlio mieste.

Projekte trečius metus bendradarbiauja septynių šalių atstovai iš Lietuvos, Turkijos, Graikijos, Lenkijos, Belgijos, Suomijos ir Vengrijos. Kiekviename šalių susitikime plačiau ir išsamiau apžvelgiama viena iš meno rūšių. Projekto metu jau domėtasi architektūra, skulptūra, daile, fotografijos, filmų kūrimo menu. Šįsyk Turkijoje buvo pristatomas kilimų menas.

Beje, ruošiantis šiai temai suintrigavo faktas, jog lietuviškas žodis „kilimas“ yra kilęs iš turkiško žodžio „kilim“.

Denizlio miestas Turkijos pietvakariuose, įsikūręs Emiro upės slėnyje, mena didingą krašto istoriją nuo 261 m. prieš mūsų erą. Dabar miestas garsėja tekstilės, odos, stiklo, maisto perdirbimo pramone. Mieste gyvena pusė milijono gyventojų. Be to, Denizlyje įsikūręs Pamukalės universitetas, pritraukiantis daug akademinio jaunimo. Denizlio miesto apylinkės – Pamukalės versmės, Hierapolio griuvėsiai – gausiai lankomi turistų.

Pirmą viešnagės dieną projekto dalyviai supažindino vieni kitus su savo šalimis, mokykla, švietimo sistema. Po pristatymų vyko šeimininkų organizuota ekskursija po Denizlio miestą.

Kitą dieną gilintasi į visų šalių kilimų gamybos tradicijas. Mokiniai ir mokytojai viename iš miesto kultūros centrų turėjo galimybę dalyvauti kilimų rišimo edukacinėse veiklose, visi norintys galėjo išbandyti savo kūrybinius sugebėjimus, kurdami kilimų raštus. Ten pat įkurtame krašto muziejuje buvo galima susipažinti su krašto kultūros paveldu.

Kitos dienos vizitas į kilimų gamybos fabriką nepaliko abejingų. Mokiniai ir mokytojai susipažino su kilimų gamybos technologija nuo pirmojo žingsnio – iš kokono išgaunamo šilkaverpio siūlo – iki nuostabių margaspalvių raštų, įvairių dydžių kilimų produkcijos.

Denizlyje domėtasi ne tik kilimais. Vienas iš įspūdingiausių susitikimų viešnagės metu vyko su garsia Denizlio stiklo menininke Omur Duruerk, savo gimtame mieste įkūrusia unikalią stiklo studiją „Karma design studio“. Čia buvo galima ne tik pasigrožėti eksponuojamais menininkės darbais, stebėti kūrybos procesą, bet ir susipažinti su stiklo apdorojimo technologija bei patiems pasigaminti stiklo dirbinių.

Projekto dalyvius žavėjo puikiai organizuota viešnagės programa, suteikusi galimybę ne tik tobulinti atskiros srities žinias, bet ir pažinti krašto kultūrą, unikalią vietos gamtą. Aplankytos Pamukalės mineralinės versmės – gamtos stebuklas, kuris dar 1988 metais buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Tai vienas iš svarbiausių ir lankomiausių objektų Turkijoje, garsėjantis gydomaisiais terminiais šaltiniais ir baltomis kalcio terasomis.

Netoli karštųjų versmių apžiūrėtas dar vienas lankomas objektas – senovės graikų–romėnų miesto Hierapolio griuvėsiai. Funikulieriumi pasikelta į aukščiausias sniego danga nuklotas kalnų viršukalnes, pakeliauta kalnų takais, pasimėgauta nuostabiais Viduržemio jūros pakrantės vaizdais kurortiniame Fetijos mieste.

Tačiau bene didžiausią įspūdį Turkijoje paliko sutikti žmonės: mokytojai, mokiniai, mokinių šeimų nariai, kultūros ir meno atstovai, aptarnaujantis personalas. Projekto dalyvius nuolat lydėjo šiltas ir jaukus bendravimas, nuoširdus rūpinimasis, nuolatinis noras padėti, pagelbėti, suteikti komfortą.

Mokiniai, gyvendami šeimose, ne tik susipažino su turkiškos šeimos tradicijomis, bet ir tapo, nors ir laikinai, tikrais turkiškos šeimos nariais. Be to, akivaizdi projekto nauda – tiek mokytojų, tiek mokinių patobulinti anglų kalbos vartojimo įgūdžiai.

Daugiau: Restaurant in Alanya

Svetlana Sluckienė, lietuvių kalbos mokytoja metodininkė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE