Vėriškiuose vaikai klegėjo trimis kalbomis
Aušra LAURINKIENĖ
Išskirtinė proga pamatyti šviesesnę šiandieną ir praplėsti akiratį – taip būtų galima pavadinti tarptautinę stovyklą socialinę atskirtį patiriančių šeimų vaikams, organizuotą Radviliškio rajone.
Vėriškių vaikų dienos centre nuo praėjusio sekmadienio netyla neįprastas šurmulys. Čia vykstančioje gražioje tarptautinėje bendradarbiavimo stovykloje kalbos bajeras vaikams ne kliūtis – dešimt paauglių iš Lenkijos, tiek pat pačių aktyviausių ir pažangiausių Vėriškių vaikų dienos centro lankytojų ir keturi Skėmių socialinės rizikos šeimų vaikai užmezgė glaudų ryšį trijomis – lietuvių, lenkų ir anglų kalbomis. Jau rytoj svečiai išvyksta namo ir nekantriai lauks kitos vasaros, kai lauks atvyksiančių mūsų krašto vaikų.
Kai kurie jūrą pamatė pirmąkart gyvenime
Stovyklos metu pasirašyta bendradarbiavimo sutartimi nuspręsta tęsti vaikų mainus, organizuojant išvykas. Tad vaikų laukia dar ne viena įdomi kelionė.
„Šiems vaikams yra galimybė pamatyti tai, ko jų tėvai ar globėjai suteikti negali. Jie yra iš tų šeimų, kurie nemato jūros, ką jau kalbėti apie kitas šalis ar išvykimą iš savo miesto. Didžiausia stovyklos nauda – nauja patirtis, praplėstas akiratis, užmegztas bendradarbiavimas, ir, be abejonės, plačios vaikų šypsenos. Matant, kokie jie yra laimingi, norisi ir patiems šypsotis“, – sako su rizikos grupės šeimomis Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centre dirbanti bei Vėriškių dienos centre savo dėmesį vaikams skirianti socialinė darbuotoja Inga Juodienė.
Per penkias dienas nuveikta išties nemažai. Anot stovyklos vadovės I. Juodienės, jos metu Lenkijos, Vėriškių ir Skėmių vaikai aplankė Pociūnų Dieduko ūkį, Pociūnėlio pramogų parką, dalyvavo edukacinėje keksiukų kepimo pamokėlėje, gilinosi į ebru – piešimo ant vandens – meną, dalyvavo sportinėse rungtyse.
Lenkijos vaikai ne tik klausėsi vietinių paauglių surengto koncerto, bet ir pademonstravo savo sugebėjimus. Stovyklos metu taip pat apsilankyta Kryžių kalne, Panevėžio žirgyne, šalies pajūryje bei sostinėje.
I. Juodienė džiaugiasi, kad ne tik Lenkijos, bet ir vietiniai vaikai turėjo išskirtinę galimybę pirmąkart apsilankė ne tik Vilniuje, bet ir šalies pajūryje.
Svarbiausia – vaikų šypsenos
Idėja surengti tokią stovyklą kilo Lenkijoje viešėjusiam Slavomirui Janovičiui, Radviliškio rajone veikiančios viešosios įstaigos „Aukštyn širdis“ atstovui. Itin daug prisidėjusio prie stovyklos organizavimo vyriškio teigimu, čia pakviesti dešimt vaikų iš Lenkijos ir trys lydintys asmenys: „Penki vaikai auga globėjų šeimose – yra patyrę krizes, paimti iš biologinių šeimų ir dar penki gyvena socialinės rizikos šeimose. Lenkijoje jie lygiai taip pat turi tokių dienos centrų, tačiau būtent fondas „Agrosukces“, kurio vadovė atlydėjo lenkų vaikus, skatina įvaikinimą, organizuoja mokymus. Mano nuomone, tokia stovykla vaikams – labai naudinga. Ilgą laiką dirbu su Vėriškių vaikų dienos centru ir matau, kad jie yra laimingi, Tai yra labai svarbu. Ką jau kalbėti apie tai, kad turėsime galimybę išvykti į Lenkiją. Jie labai kvietė atvykti po kelių savaičių, tačiau nusprendėme, kad įspūdžių trumpam laikotarpiui bus per daug, tad palauksime kitos vasaros“.
Sulaužyti stereotipai
Abiejų šalių vaikai neslėpė, kad pirmąją susitikimo dieną netrūko jaudulio, tačiau per pusdienį užsimezgė gražus ryšys – daugiausiai bendraujama anglų kalba, tačiau ir jos nemokantys kalba savomis kalbomis ir, kaip įprasta paaugliams, be didelių problemų susikalba.
Pirmąją dieną stovyklos vadovus nustebino Lenkijos paauglio klausimas: „Kodėl lietuviai nemyli lenkų?“.
Laimė, greit šis klausimas tapo nereikšmingas – susidaryti stereotipai šios stovyklos metu – sulaužyti. I. Juodienė tikina, kad tarp skirtingų tautybių vaikų nuo pirmosios dienos nebuvo jokios bendravimo sienos: „Jie jau keičiasi socialinio tinklo „Facebook“ kontaktais, žada bendrauti ir toliau. Žaidžia daug komandinių žaidimų ir nesibūriuoja į atskiras grupes“.
Szymonas Žmijewskis: „Mėgaujuosi kiekviena akimirka“
Kad viešnagė čia, Lietuvoje, yra neapsakomai geras patyrimas ir išskirtinė galimybė išvykti iš namų, „Radviliškio naujienoms“ tikina vienas iš Lenkijos delegacijos paauglių Szymonas Žmijewskis: „Čia jaučiuosi labai puikiai. Mėgaujuosi kiekviena akimirka. Jūsų šalis – labai graži. Net dangus atrodo kitoks – kiek daug erdvės. Labai patinka vieta, kurioje miegame. Pro langą matyti nuostabų ežerą, mišką ir saulėdydį – tiesiog nepakartojama“.
Anot Szymono, pirmas įspūdis, išvydus lietuvių vaikus, nebuvo itin džiuginantis: „Maniau, kad jie bus tylūs ir drovūs, tačiau vos tik pradėjus žaisti ir bendrauti – viskas tik gerėja. Dabar bendraujame taip, lyg pažinotume vieni kitus daugelį metų“.
Nesitikėjo tokio šilto priėmimo
Fondo „Agrosukces“ vadovė ir Lenkijos delegacijos vadovė Renata Žmijewska taip pat labai džiaugiasi viešnage Lietuvoje: „Labai palankiai vertinu šį apsilankymą. Tikrai nesitikėjau, kad čia sutikti žmonės bus tokie šilti ir artimi“.
Anot pašnekovės, didžiausias tokios stovyklos pliusas – užmegztas ryšys: „Vaikai suras naujų draugų, bandys tęsti bendravimą, pažins lietuvių kultūrą, jūsų šalį ir prisistatys patys. Kitąmet atitinkamai mes priimsime lietuvius Lenkijoje ir atsilyginsime tokiu pat šiltu priėmimu“.
Iš Lenkijos atvykę vaikai – kaimo teritorijose prasčiau besiverčiančiose šeimose gyvenantys paaugliai, kurie neturi galimybių išvykti toliau, bet šeimos yra tvarkingos ir galės padėti rengiantis lietuvių priėmimui. „Net nekalbant apie tai, kad jie nėra buvę Lietuvoje, bet nėra apsilankę ir savo šalies pajūryje“, – sako R. Žmijewska.
Meras džiaugiasi bendruomenių brendimu
Stovykloje vaikus aplankęs Radviliškio rajono savivaldybės meras Darius Brazys sako, kad norisi pasidžiaugti bendruomenių subrendimu: „Brendimą parodo tai, kokius projektus jos įgyvendina. Šis projektas su lenkais – jų pačių idėja be savivaldybės pagalbos. Tai idėja, kurią vystė tikriausiai eilę metų. Vėriškių bendruomenės veikla visuomet buvo nukreipta į vaikų užimtumą, į socialinės rizikos, socialiai pažeidžiamų šeimų vaikų užimtumą. Smagu, kad tai išsivystė iki tarptautinio projekto. Mūsų vaikams ir iš Lenkijos atvykusiems vaikams tai yra neįkainojama galimybė, kurios gyvenime galbūt tėvai jiems nebūtų galėję suteikti. Šiandien jie turi galimybę pabendrauti, susipažinti, susirasti naujų draugų, patirti naujų įspūdžių. Tos veiklos, kurias jie vykdo, neabejotinai duos naudos ir leis susipažinti su ta valstybe, kurioje jie lankosi“.
Dėkoja rėmėjams
Anot I. Juodienės, šio gražaus renginio nebūtų be gerų žmonių pagalbos.Už paramą rengiant stovyklą ji dėkoja logotipą sukūrusiam Ryčiui Štreimikiui, smuklei „Žarija“ – už gardžias vaišes ir nakvynes, autobusą išnuomojusioms UAB „Kesgvytis“ ir Radviliškio rajono savivaldybei, kepures vaikams padovanojusiai Šeduvos seniūnijai, marškinėliais vaikus papuošusiai Arūno Muliūno įmonei „Pixolain“ bei pinigais šią gražią idėją parėmusiems: ūkininkei Ievai Šiurnei, UAB „Ginstata“, UAB „Chonas“, UAB „Termosrovė“, UAB „Tovita LT“ ir Pranui Mickaičiui.
Dešimt paauglių iš Lenkijos, tiek pat pačių aktyviausių ir pažangiausių Vėriškių vaikų dienos centro lankytojų ir keturi Skėmių socialinės rizikos šeimų vaikai užmezgė glaudų ryšį.
Bendri žaidimai – smagiausia veikla paaugliams.
Stovyklos metu pasirašyta penkerių metų bendradarbiavimo sutartimi nuspręsta tęsti vaikų mainus, organizuojant išvykas. (Iš kairės): Vėriškių bendruomenės valdybos narė Birutė Mickaitienė ir fondo „Agrosukces“ vadovė ir Lenkijos delegacijos vadovė Renata Žmijewska.
Vėriškių bendruomenės nuotr.
„Vėriškių bendruomenės veikla visuomet buvo nukreipta į vaikų užimtumą, į socialinės rizikos, socialiai pažeidžiamų šeimų vaikų užimtumą. Smagu, kad tai išsivystė iki tarptautinio projekto“, – džiaugiasi stovykloje apsilankęs Radviliškio rajono meras Darius Brazys.
„Didžiausia stovyklos nauda – nauja patirtis, praplėstas akiratis, užmegztas bendradarbiavimas, ir, be abejonės, plačios vaikų šypsenos“, – sako stovyklos vadovė socialinė darbuotoja Inga Juodienė.
Kad viešnagė čia, Lietuvoje, yra neapsakomai geras patyrimas ir išskirtinė galimybė išvykti iš namų, tikina vienas iš Lenkijos delegacijos paauglių Szymonas Žmijewskis.
Vaikai keičiasi socialinio tinklo „Facebook“ kontaktais, žada bendrauti ir toliau.
Prie bendro pietų stalo – klegesys įvairiomis kalbomis.
Išvykose vaikai išsiskyrė pasipuošę vienodais marškinėliais ir kepuraitėmis.
Nuobodžiauti paaugliams nebuvo kada.
Autorės nuotr.