VRK nutarkavo užpakalį merui Vytautui Simeliui
Gruodžio 28 dieną posėdžiavusi Vyriausioji rinkimų komisija kaip reikiant nutarkavo sėdimąją Radviliškio rajono merui Vytautui Simeliui, kuris vienu užpakaliu bandė užsėsti dvi kėdes. „Radviliškio naujienose“ jau skelbėme, kad V. Simelis, neatsisakęs Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjo pareigų tuo pat metu užsėdo ir rajono mero kėdę, nors pagal galiojančius įstatymus šios pareigos yra nesuderinamos.
Vyriausioji rinkimų komisija konstatavo, kad Radviliškio rajono meras pažeidė Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymą ir jam kilo reali grėsmė prarasti mandatą, tačiau V. Simelio kailį išgelbėjo įstatymo spragos, dėl kurių lopymo Vyriausioji rinkimų komisija nusprendė kreiptis į Seimą, kad ateityje panašūs įstatymo pažeidėjai nebegalėtų išvengti atsakomybės.
Prieš duodamas priesaiką turėjo apsispręsti
„Radviliškio naujienose“ jau skelbėme, kad Vyriausioji rinkimų komisija pradėjo tyrimą dėl to, ar V. Simelis teisėtai eina rajono mero pareigas, nes duodamas tarybos nario ir mero priesaiką jis dar nebuvo atsisakęs ankstesnių savo pareigų Radviliškio rajono savivaldybėje, kurios yra nesuderinamos su mero darbu.
Nors mero pareigas pradėjo eiti šių metų gegužės 6 dieną, iš Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjo pareigų V. Simelis jo paties prašymu buvo atleistas tik birželio 4 dieną – beveik po mėnesio nuo to laiko, kai pradėjo eiti mero pareigas.
Anot savivaldybės atstovų, gegužės 18 dieną V. Simeliui buvo išmokėti du avansai: už mero pareigas ir už Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjo pareigas, o birželio 4 dieną atleidžiant V. Simelį iš Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjo pareigų, jam buvo sumokėta ir kompensacija už nepanaudotas kasmetines atostogas.
Šalies įstatymai skelbia, kad savivaldybės tarybos nario (o tuo pačiu ir mero) pareigos yra nesuderinamos su savivaldybės administracijos valstybės tarnautojo ir darbuotojo pareigomis. Paprastai kalbant, meru išrinktas savivaldybės valdininkas prieš duodamas priesaiką turi apsispręsti: ar nori atsisakyti iki tol eitų pareigų, ar savivaldybės tarybos nario mandato.
Radviliškio rajone susidarė paradoksali situacija, kai meru tapęs V. Simelis beveik mėnesį laiko sėdėjo „ant dviejų kėdžių“, – ėjo ir mero pareigas, bet nebuvo atsisakęs ir ankstesnių savo pareigų Paveldosaugos ir turizmo poskyryje.
Mero kailį išgelbėjo įstatymo spragos
Gruodžio 28 dieną posėdžiavusi Vyriausioji rinkimų komisija pripažino, kad Radviliškio rajono meras Vytautas Simelis šių metų gegužės 6–birželio 4 dienomis, tuo pat metu eidamas tarybos nario–mero ir Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjo pareigas, pažeidė Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo nuostatas dėl nesuderinamų pareigų.
Kaip teigiama Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendime, Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymas nenumato tokios situacijos teisinio reguliavimo ir teisinio pagrindo mandatui panaikinti. Kitaip tariant, įstatymas draudžia eiti su mero pareigomis nesuderinamas pareigas, tačiau nenumato teisinio mechanizmo panaikinti savivaldybės tarybos nario–mero mandatą po to, kai nesuderinamos pareigos buvo einamos ir po mero priesaikos davimo.
Vyriausioji rinkimų komisija nusprendė kreiptis į Seimą su pasiūlymu minėtame įstatyme padaryti reikalingas pataisas, kurios leistų konstatavus einamų pareigų nesuderinamumą nutraukti savivaldybės tarybos nario–mero įgaliojimus.
Meras kaltino ir savivaldybės teisininkus, ir savo konkurentę
Meras per Vyriausiosios rinkimų komisijos posėdį bandė išsukti uodegą aiškindamas, esą savo ankstesnių pareigų neatsisakė, nes galvojo, jog tai įvyks savaime, kai jis pradės eiti mero pareigas. Tačiau Vyriausiosios rinkimų komisijos nariai pastebėjo, kad pretenduodamas į tokias aukštas mero pareigas asmuo turėtų pats domėtis šalies įstatymais ir juos pasiskaityti.
Meras V. Simelis dar bandė savo kaltę suversti savivaldybės teisininkams, esą šie galbūt tyčia jam nepatarė prieš užimant mero postą atsisakyti ankstesnių savo pareigų, ir leido suprasti, kad tai galėjęs būti jo konkurentės mero rinkimuose užsakymas.
Tokie mero išsisukinėjimai Vyriausiajai rinkimų komisijai įspūdžio nepadarė. Rajono vadovui teko pripažinti, kad ir pats padarė „kliurką“.
„Radviliškio naujienos“ po posėdžio bandė paties mero V. Simelio paklausti, kaip jis vertina Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimą, tačiau meras iki darbo dienos pabaigos atsakymo nepateikė.
V. Simeliui gresia nauji tyrimai
Vyriausioji rinkimų komisija taip pat nusprendė kreiptis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, kad ši įvertintų, ar V. Simelis nepadarė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo pažeidimo. Vyriausiosios rinkimų komisijos nariams tyrimo metu surinkti duomenys kelia pagrįstų abejonių dėl V. Simelio veiksmų jam kaip merui sprendžiant klausimus, susijusius su jo paties vadovaujamo Paveldosaugos ir turizmo poskyrio veikla bei Radviliškio rajono savivaldybės administracijos struktūros pakeitimu bei šio poskyrio pertvarka.
Be to, Vyriausiajai rinkimų komisijai pagrįstų abejonių dėl atitikties Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymui sukėlė tyrimo metu nustatyta Vytauto Simelio Privačių interesų deklaracijos pateikimo data ir joje nurodytų duomenų teisingumas.
Jonas MARCINKUS