Meras užtikrino: rajono mokyklose berniukams sijonai nebus siuvami

„Galiu užtikrinti, kad Radviliškio rajono mokyklose berniukams uniforminių sijonų nesiūsim, nors to jau pradeda reikalauti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. Jau geriau tegul mane už tai baudžia, nes aš pasiruošęs susimokėti baudas“, – pareiškė Radviliškio rajono meras Kazimieras Račkauskis, išgirdęs apie naujausias Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos rekomendacijas visoms šalies švietimo įstaigoms  peržiūrėti mokyklinę aprangą ir uniformas reglamentuojančias taisykles, kad berniukai ir mergaitės galėtų laisvai pasirinkti: ar nori nešioti sijonus, ar kelnes

„Labai tikiuosi, kad tai jau paskutinis kadenciją baigiančios valdžios pasispardymas, o pasikeitus šalies valdžiai nebeliks ir tokių absurdiškų rekomendacijų mokykloms“, – tikisi rajono vadovas.

Pasiūlė atsisakyti įprastų lyčių stereotipų

Radviliškio rajono merą pribloškė lapkričio 19 dieną išplatintas naujausias Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos pranešimas, kuriame teigiama, jog mokinių įspraudimas į tradicinius lyčių vaidmenis gali atnešti žalos.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Lygių galimybių integravimo grupės vadovės Vilmos Gabrieliūtės teigimu, kartais mokyklų administracijos nesusimąsto, kad mokinių uniformos dėvėjimo taisyklės gali įtvirtinti stereotipus. „Ar išties moterys privalo rengtis tik „moteriškai“, o kelnės skirtos tik vyrams? Tokiose detalėse galima atpažinti lyčiai priskirtas normas, kurios formuoja ir įtvirtina tradicinius lyties vaidmenis“, – pastebi Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė.

V. Gabrieliūtės nuomone, kad tokie vaidmenys turi neigiamą įtaką tiek merginoms, tiek vaikinams.

„Mergaitės ir merginos gali jaustis spaudžiamos atitikti tam tikrus grožio standartus arba su moteriškumu siejamus visuomenės lūkesčius, o tai gali lemti neigiamą poveikį jų psichologinei gerovei ir savivertės jausmui. Vaikinams gi dėl panašių stereotipų dažnai tenka nešioti sunkią „stipraus vyro“ naštą, kuri prisideda prie vyrų prastos emocinės sveikatos ir aukštų savižudybės rodiklių, o taip pat palaiko smurtinį elgesį ir seksistines nuostatas“, – teigia ekspertė.

Mokyklas ragina keisti uniformų taisykles

V. Gabrieliūtė ragina nepamiršti ir to, kad apranga, net jei tai privaloma uniforma, yra svarbi jauno žmogaus lytinės tapatybės išraiškos dalis. „Lyčių atžvilgiu neutralios uniformos ar galimybė pasirinkti, kokias uniformos kombinacijas dėvėti, leidžia paaugliams rengtis neribojant jų lyties raiškos. Tai svarbu visiems moksleiviams, tiek cislyčiams, tiek ir translyčiams, tiek nebinarinių tapatybių žmonėms, kurie gali jaustis nepatogiai dėvėdami jiems (-oms) priskirtą įlytintą aprangą“, – sako lygių galimybių ekspertė V. Gabrieliūtė.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė atkreipia dėmesį ir į tai, kad mokyklose numatomas privalomas tam tikrų uniformos dalių, paskirtų pagal lytį, dėvėjimas galėtų būti laikoma ir lygių galimybių neužtikrinimu dėl lyties mokymosi procese.

„Sijonai ar sarafanai gali būti nepatogūs mergaitėms ir merginoms, apskritai aktyviems ir judriems paaugliams dažnai patogiau dėvėti kelnes arba kitus drabužius, kurie neapriboja judėjimo. Kaip mums, suaugusiems, svarbu jaustis komfortabiliai, taip ir moksleiviai ugdymo įstaigoje, kurioje praleidžia daug laiko, turėtų jaustis patogiai ir savimi“, – teigia V. Gabrieliūtė.

Ji paragino visas ugdymo įstaigas peržiūrėti aprangą reglamentuojančias taisykles, kad mokiniai galėtų rinktis jiems patogų uniformos variantą, nepriklausomai nuo to, ar tai būtų sijonai, ar kelnės.

Parengė Jonas MARCINKUS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE