Ar politiko karjerą paskandins prieš žydus nukreipti pareiškimai?

Panašu, kad Radviliškio rajonas turi vietinį Žemaitaitį, kurio politinę karjerą gali paskandinti viešai paskleisti prieš žydus nukreipti pareiškimai. Šiaulių apygardos prokuratūra sulaukė prašymo iškelti baudžiamąją bylą dėl Radviliškio rajono politiko Gedimino Lipnevičiaus redaguojamame laikraštyje paskleistos galimai antisemitinės propagandos, už kurią Lietuvos Respublikos Baudžiamasis kodeksas numato net laisvės atėmimą iki dvejų metų.

Postringavo apie tariamai žydų vykdytas egzekucijas

Prokuratūros ir policijos pareigūnai šiuo metu gilinasi į politiko Lietuvos regionų partijos Radviliškio skyriaus pirmininko Gedimino Lipnevičiaus valdomame ir redaguojamame laikraštyje „Radviliškio kraštas“ prieš trejetą savaičių paskelbtą straipsnį, kuriame nemažai dėmesio skirta žydams.

Straipsnyje buvo rašoma apie tai, jog žydai turėtų prisiminti, ką darė pradėjus siautėti raudonajam marui. „Kodėl mes turime teisintis, atgailauti, o kitiems tai lyg ir neprivaloma?“ – klausiama politiko redaguojamo laikraščio straipsnyje.

„Karo pradžioje Berija įsakė sunaikinti asmenis, įkalintus neva už antisovietinę veiklą. Lucke NKVD sušaudė 2055 lenkų ir ukrainiečių. Pasak išlikusio liudininko, „Kraujas tekėjo upeliais, ore skraidė kūnų dalys, daugelis kalinių nušauti į pakaušį“. Panašūs įvykiai kartojosi Dubne, Dobromylyje, Ašmenoje. Lvive enkėvėdistai sušaudė 5000 kalinių. Pagal liudininkus, po visą miestą sklido irstančių lavonų dvokas, „visur gulėjo sudarkyti kūnai: šūviai į kaklą iš nugaros, žaizdos nuo smūgių kirviu“. Nepilnamečiai gulėjo kartu su suaugusiųjų palaikais. Sulaužytos rankos, durklas gerklėje, vaikai pakarti rankšluosčiu ir pan. Katynėje nužudyti apie 24 tūkstančiai lenkų. Galėčiau pratęsti, detalizuoti, tačiau to nedarysiu. Užduosiu klausimą, kiek tarp politrukų ir NKVD darbuotojų, vykdžiusių minėtas egzekucijas, buvo žydų?“ – retorinį klausimą uždavė straipsnio autorius, kuriam kažkodėl „neužkliuvo“ žudynėse dalyvavę kitų tautų asmenys.

Holokausto aukas bandė paversti žudikais

Tačiau tuo straipsnio autorius neapsiribojo ir prisiminė 1941 metų liepos 12 dieną prie Radviliškio esančiame Durpyno miškelyje įvykdytą egzekuciją, kurios metu vokiečiai sušaudė apie 300 daugiausia žydų tautybės Radviliškyje gyvenusių vyrų. Šioje vietoje dabar stovi paminklinis akmuo.

Tačiau „Radviliškio krašto“ pateikė naują žydų žudynių versiją, esą žydai Durpyno miškelyje patys šaudė vieni į kitus: „Bet… esu girdėjęs vieno tremtinio pasakojimą, jog juodą darbą Durpyno miškelyje atliko žydai. Vėliau atlikėjus nušovė baltaraiščiai, vadovaujami vokiečių“, – Holokausto aukas žudikais bandė paversti politiko valdomas laikraštis.

Ir tai dar ne pabaiga. Straipsnyje, dėl kurio skundo sulaukė prokuratūra, buvo pateikta ir negirdėta šiuo metu Izraelyje vykstančio karo su „Hamas“ teroristais versija. „Ir paskutiniai įvykiai Izraelyje perša nuomonę, kad „Hamas“ teroras negalėjo likti nepastebėtas geriausios pasaulio žvalgybos „Mossad“. Suokalbių teorija leistų teigti, jog tai įvyko žinant Izraelio premjerministrui B. Netanjahu. Šis yra „storai pasiklojęs“ ir minėti įvykiai leistų jam išvengti bausmės ar tikėtis prezidento malonės“, – tarptautinės geopolitikos žinias pademonstravo „Radviliškio krašto“ laikraščio apžvalgininkas.

Baudžiamasis kodeksas numato net laisvės atėmimą

Lietuvos įstatymai numato, jog už laikraštyje paskelbtus teiginius atsakomybė tenka jo redaktoriui. Žurnalistų etikos sargų dėmesio pastaruoju metu dažnai sulaukiantis laikraštis „Radviliškio kraštas“ oficialiai yra nurodęs, jog už jo turinį yra atsakingas politikas Gediminas Lipnevičius, kuriam minėtas laikraštis negaili liaupsių ir pagyrų.

Prokurorų prašoma ištirti ir įvertinti, ar paskleisdamas minėtus teiginius apie žydų tautybės asmenis politikas ir jo laikraštis nepadarė nusikaltimų, numatytų Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 170 ir 170 (2) straipsniuose.

Minėto kodekso 170 straipsnio 2 dalis numato, kad tas, kuris viešai tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl (…) tautybės (…), baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

170(2) straipsnis numato atsakomybę už viešą pritarimą tarptautiniams nusikaltimams, SSRS ar nacistinės Vokietijos nusikaltimams, jų neigimą ar šiurkštų menkinimą.

Kodeksas numato, kad tas, kuris viešai pritarė Lietuvos Respublikos ar Europos Sąjungos teisės aktais arba įsiteisėjusiais Lietuvos Respublikos ar tarptautinių teismų sprendimais pripažintiems genocido ar kitiems nusikaltimams žmoniškumui arba karo nusikaltimams, juos neigė ar šiurkščiai menkino (…), baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Apie prokurorų priimtus sprendimus skaitytojus informuosime ateityje.

Zigmas JANAVIČIUS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE