Gydytoja pataria, kaip išvengti užkimimo ir greičiau atgauti prarastą balsą

Balso užkimimas yra, atrodytų, įprastas dalykas žiemą ar šventiniu laikotarpiu: užkimstame garsiau pakalbėję ar padainavę per šventes, susirgę virusine infekcija. Dažniausiai „atkimstama“ savaime, tačiau kartais balso pakitimai gali užsitęsti ir kelti nemenką diskomfortą ar net įspėti apie rimtą patologiją.

Pasak gydytojos otorinolaringologės J. Stankūnienės, pakitusi balso kokybė, arba užkimimas, yra dažnas skundas, dėl kurio pacientai kreipiasi į gydytojus. Problema vargina tiek vaikus, tiek suaugusiuosius.

„Užkimimą gali lemti didesnis balso krūvis, toks kaip ilgesnį laiką trunkantis garsus kalbėjimas, dainavimas, šūkavimas – dėl to pakimstama po šventinių vakarėlių, koncertų ar sporto varžybų. Dar viena dažna priežastis yra virusinės infekcijos sukeltas gerklų ir balso klosčių uždegimas – laringitas, kuris taip pat labiau būdingas šaltuoju metų laiku. Apytiksliai ketvirtadaliui žmonių, kurie kreipiasi į gydytoją dėl užkimimo, nustatoma rimtesnė diagnozė: vėžiniai ar ikivėžiniai susirgimai, rimtos neurologinės patologijos“, – sako „Optikos pasaulio“ gydytoja otorinolaringologė J. Stankūnienė.

Kenkia garsus kalbėjimas, dulkės ir dūmai

Gydytoja aiškina, kad balsas atsiranda oro srovei iš plaučių einant pro balso klostes ir šioms vibruojant. Balso klostės juda kaip veidrodinis viena kitos atspindys, tačiau jei dėl tam tikrų priežasčių jos glaudžiasi nesimetriškai, jų elastingumas tampa nevienodas ar dėl sutrikusio balso klosčių judrumo pro balso plyšį praeina didesnis oro srautas nei įprastai – atsiranda šiurkštaus arba duslaus tipo užkimimas.

„Norint išvengti užkimimo, patarčiau vengti išorinių dirgiklių: nerūkyti, nevartoti alkoholio, neužsibūti užterštoje, dulkėtoje, prirūkytoje aplinkoje. Joje esančios ir per kvėpavimo takus įkvepiamos dalelės gali veikti kaip dirgikliai – paskatinti kosulį, uždegiminius pokyčius, tiesiogiai veikti viršutinių kvėpavimo takų ir balso klosčių paviršiaus ląsteles. Taip pat kenkia garsus kalbėjimas ar šūkavimas, pernelyg stiprus intonavimas kalbant, krenkštimas“, – teigia ji.

Balsą vargina kalbėjimas triukšme, ilgi pokalbiai telefonu. Pasak J. Stankūnienės, esant aplinkiniam triukšmui atsiranda nevalingas polinkis kalbėti garsiau, todėl siekiant to išvengti rekomenduojama trumpinti kalbėjimo triukšmingoje aplinkoje trukmę, bendraujant sumažinti televizoriaus ar muzikos garsą arba pokalbiams pasirinkti ramesnę vietą.

Jau užkimusiems patariama laikytis balsą saugančio režimo: vengti apkrovos balsui, nekrenkšti, nešnabždėti, nes šnabždėjimas taip pat pakenkti. Vertėtų saugotis dirgiklių, galinčių pabloginti būklę – nerūkyti, nevartoti alkoholio, nebūti užterštose, prirūkytose patalpose, vengti aštraus, rūgštaus maisto. Tyrimai rodo, kad balso būklei taip pat gali padėti tiek išorinis balso klosčių drėkinimas inhaliacijos būdu, tiek didesnio skysčių kiekio vartojimas.

„Siekdami greitų rezultatų, žmonės neretai imasi savigydos ir ima neracionaliai vartoti vaistus, pavyzdžiui, antihistamininius, kurių perteklius gali dar labiau pakenkti, nes jie sausina balso klosčių gleivinę ir dėl to didėja balso traumų tikimybė. Užkimus kartais griebiamasi ir antibiotikų, kurie virusinių susirgimų atveju neturės teigiamo efekto“, – aiškina gydytoja otorinolaringologė.

Užsitęsęs užkimimas gali rodyti ligas

Gydytoja J. Stankūnienė atkreipia dėmesį, kad vertėtų sunerimti, jei užkimimas užsitęsia ilgiau nei 2-3 savaites, ypač rūkantiems asmenims ir tiems, kurie prieš pasireiškiant užkimimui nejautė kitų peršalimo ligoms būdingų simptomų. Užsitęsęs užkimimas gali būti neurologinių problemų, spazmotinės disfonijos, balso klosčių judrumo sutrikimo ar net gerklų vėžio požymis. Todėl ypač svarbu laiku kreiptis konsultacijai LOR (ausų, nosies, gerklės ligų) gydytoją.

Optikos pasaulio“ regos ir klausos centre Radviliškyje, adresu: Dariaus ir Girėno g. 4-1 teikiamos LOR gydytojo (ausų, nosies ir gerklės ligų) konsultacijos vaikams ir suaugusiems, o su šeimos gydytojo siuntimu konsultacija yra NEMOKAMA!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE