Kojinių mezgimo čempionatas ir folkloro festivalis suvienijo Aukštaitiją

Po Škaplierinės atlaidų Šv. Mišių Radviliškio kultūros ir poilsio parke surengtas vienos dienos etnokultūrinis renginys „Kojinių mezgimo čempionatas „Aukštaičių pynė“, papuoštas folkloro kolektyvų festivaliu „Rytoj iš ryto rugelius kirsim“, eksponuojamomis sertifikuoto paveldo kūrėjų parodomis, amatų demonstravimu ir etnografiniu vestuvių vaidinimu.

Puoselėjant iš praeities atėjusius etninius papročius bei palaikant mezgimo tradicijų tęstinumą, kojinių mezgimo čempionatas vyko jau keturioliktąjį kartą, tad nenuostabu, kad susidomėjimo sulaukė visoje Lietuvoje. Kaip ir kasmet susirinko gausi mezgėjų bendruomenė iš Kupiškio, Panevėžio, Alytaus, Kauno, Vilniaus, Raseinių, Marijampolės, Kuršėnų, Šiaulių, Kėdainių ir Radviliškio rajonų. Gausiausias net 8 bendraminčių būrys atvyko iš Lazdijų.

Renginio kulminacija – kojinių mezgimo čempionato nugalėtojo paskelbimas, išrinktas autoritetingos 4 narių vertinimo komisijos, sudarytos iš etnografų, etnologų ir tautodailininkų atstovų. Šių metų čempionato komisiją sudarė: komisijos pirmininkė – liaudies tradicijų puoselėtoja, Ukmergės tautodailininkų draugijos narė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė, tradicinių amatų meistrė, kurios mezginiai ir nėriniai sertifikuoti tautinio paveldo produktais Regina Žvirblienė; komisijos narės: Radviliškio etninės kultūros ir amatų centro direktorė, tautodailininkė Elžbieta Karaliūtė, tautodailininkė, etninės kultūros puoselėtoja, kultūros projektų vadovė Jolanta Kvedarienė, tautodailininkė, mokytoja ekspertė, Lietuvos etninės kultūros ugdytojų sąjungos narė Rasmuta Valčiukienė. Po ilgų svarstymų kojinių parodą laimėjo Regina Džiugienė iš Radviliškio rajono. Trečioji čempionato vieta atiteko Danai Ražinskienei iš Radviliškio, antroji – Aidai Šešelgienei iš Kauno rajono. Na, o pirmąjį kartą čempionate dalyvavusiai Daivai Zygmantienei iš Marijampolės rajono nusišypsojo didžiausia sėkmė – ji tapo šių metų čempionato nugalėtoja!

Šventės programa buvo itin turininga. Folkloro festivalio dalyviai – nuolatiniai dainų švenčių, tarptautinių festivalių dalyviai, jiems yra suteiktos I–II kategorijos, kai kurie iš jų yra gavę „Aukso paukštę“ – aukščiausią mėgėjų meno apdovanojimą Lietuvoje. Folkloro žiūrovus savo pasirodymais džiugino Ukmergės kultūros centro folkloro ansamblis ,,Pyniava“ (vadovė Vilma Mulevičiūtė – Sabaliauskienė), Jonavos kultūros centro folkloro ansamblis „Laduta“ (vadovė Audra Noreikaitė), Pasvalio kultūros centro folkloro ansamblis „Rags“ (vadovė Daiva Adamkavičienė), Baisogalos krašto folkloro ansamblis „Dainoriai“ (vadovė Asta Jurevičienė) ir šventės šeimininkai Radviliškio miesto kultūros centro folkloro ansamblis „Aidija“ (vadovas Donatas Stakvilevičius).

Amatus demonstravo sertifikuoti tradicinių amatų meistrai, „Aukso vainiko“ apdovanojimus pelnę Aukštaitijos tautodailininkai: keramikė Skaidrė Račkaitytė, karpinių meistrė, menininkė Virginija Jurevičienė, medžio skulptūrų meistras Eugenijus Rimdžius, kalvis Saulius Kronis, veltinio, senojo vilnos, milo vėlimo amato puoselėtoja Alė Deksnienė, akmeninius amuletus gamino, akmentašybos amatą demonstravo tradicinių amatų meistras, etnografas Albertas Martinaitis. Šventės pabaigoje mezgėjas sukvietė dvipusio žakardo mokymai su tautodailininke, tradicinių amatų meistre Regina Žvirbliene.

Kartu su amatininkais kiekvienas dalyvis galėjo pasigaminti savo rankų darbo suvenyrą, todėl į patrauklią etnokultūros veiklą įtraukė ir pačius mažiausius čempionato lankytojus. Abejingų nepaliko išskirtinis ir unikalus Kupiškio kultūros centro folkloro ansamblio „Kupkėmis“ (vadovė Alma Pustovaitienė) etnografinis vaidinimas „Vėselios anoj šaly“, kuriame autentiška aukštaičių kalba ir scenografija pasakojamos senosios aukštaičių švenčių vertybės ir tradicijos.

Už pagalbą plėtojant etninę kultūrą, saugant gyvosios tradicijos reiškinius, palaikant Radviliškio miesto kultūros centro iniciatyvas norime padėkoti kojinių mezgimo čempionato „Aukštaičių pynė“ ir folkloro festivalio „Rytoj iš ryto rugelius kirsim“ rėmėjams:

Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Už pagrindinio prizo čempionatui įsteigimą dėkojame kėdžių ir stalų iš natūralaus medžio masyvo gamybos įmonei UAB „Venta LT“.

Dėkojame: UAB „Teksrena“, UAB „Danspin“, UAB „Litwool“, „Dijo ūkiui“ ir jo vadovams Modestai ir Žygimantui Dijokams, ūkininkui Gedui Jasiukaičiui, „Tado Krapiko ūkiui“, UAB „Aluverda“ direktoriui Ričardui Savickui, bitininkui Židrūnui Japertui, „Šlėvės ūkis“ vadovui Vigantui Šlėvei.

Informaciniai partneriai: „Etaplius“, „Radviliškio kraštas“, „Radviliškio naujienos“, „Šiaulių apskrities televizija“.

Radviliškio miesto kultūros centro informacija

Radviliškio miesto kultūros centro ir Rimanto Benaičio nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE