Gyventojai jau pastebėjo

Mero K. Račkauskio „šimtadienis“: gyventojai jau pastebėjo darbo vaisius

Nors neseniai praėjo dar tik šimtas dienų, kai Radviliškio rajono meru pradėjo dirbti socialdemokratas Kazimieras Račkauskis, tačiau rajono gyventojai jau pastebėjo pirmuosius naujo rajono vadovo ir jo suburtos komandos darbo vaisius. Ta proga kalbiname rajono vadovą K. Račkauskį.

Koks pirmasis įspūdis pradėjus vadovauti rajono Savivaldybei? Ar taip įsivaizdavote mero darbą?

Tiesą sakant, pirmosiomis darbo dienomis buvo ištikęs lengvas šokas: teko perprasti, kaip veikia dokumentų valdymo sistema, kokios skyrių vedėjų ir specialistų kompetencijos, reikėjo suburti savo komandą, susitikti su visų Savivaldybės įstaigų bei įmonių vadovais ir aptarti jų rūpesčius. Viską turėjau perprasti greitai, nes nebuvo laiko laukti, juk darbai nestovės vietoje.    

Aš vadovauti Savivaldybei atėjau iš privataus verslo, todėl esu įpratęs siekti greito rezultato, o ne maltis nesibaigiančiose procedūrose. Net neabejoju, kad jeigu Savivaldybė galėtų veikti taip, kaip privatūs verslininkai, visi galėtume žymiai greičiau džiaugtis darbo rezultatais. Tačiau privalome laikytis įstatymų bei visų formalumų net ir tada, kai jie tik gaišina brangų laiką ir įtraukia į nesibaigiančias biurokratines pinkles, nes kito pasirinkimo tiesiog nėra.

Dabar jau žinau, kaip veikia savivaldos mechanizmas, pavyko suburti patikimą valdančiąją koaliciją ir vadovų komandą, prie kurios prisijungė vicemerai Jurgita Sidarienė bei Vytautas Krikščiūnas ir administracijos direktorė Eglė Ivanauskytė, todėl darbai vyksta sklandžiai.

Daugelis nustebo, kad jums pradėjus eiti mero pareigas pavyko taip greitai atsisakyti privačių maitintojų paslaugų mokyklose ir maisto ruošimą grąžinti į pačių mokyklų rankas…

Vaikų maitinimo paslauga privatininkams buvo perduota dar 2011 metais. Per tą laiką sulaukta daugybės nepatenkintų mokinių ir jų tėvų atsiliepimų dėl maisto skonio ir kokybės, o didelė dalis moksleivių iš viso atsisakė maitintis mokykloje tiekiamu maistu ir rinkosi kepyklėles ar sveikatai nepalankaus greitojo maisto užkandines. Nemaža dalis vaikų valgydavo iš namų dėžutėse atsineštą maistą, tarp jų – ir mano dukra.

Dar būdamas eiliniu rajono Tarybos nariu ne kartą kėliau šį klausimą, bet atsitrenkdavau tarsi į sieną, nes tuometinė rajono valdžia šioje srityje nesiekė permainų. Buvau gąsdinamas, kad sutarties su privatininkais nutraukti neįmanoma, kad valgyklų perėmimas Savivaldybei kainuos labai didelius pinigus, todėl geriau viską palikti taip, kaip yra. Tačiau paaiškėjo, kad jeigu turi noro, viską galima pakeisti.

Man tai buvo labai ilgai lauktas sprendimas. Noriu labai padėkoti visiems rajono politikams, kurie vieningai palaikė šią idėją ir pasisakė už pokyčius mokyklų valgyklose. Esu įsitikinęs, kad nuo šių metų spalio 30 dienos mokykloms perėmus vaikų maitinimą į savo rankas, pagerės ir maisto kokybė, ir jo išvaizda, ir skonis, todėl vaikai vėl grįš į mokyklų valgyklas ir tėveliams nebereikės kasdien rūpintis, ką įdėti vaikui į maisto dėžutę.

Švietimo srityje laukia ir daugiau naujovių? Kokios jos?

Pasakysiu atvirai – imtis veiksmų privertė nedžiuginantys šių metų brandos egzaminų rezultatai, nes beveik visose srityse Radviliškio rajono abiturientai atsilieka nuo šalies vidurkio. Galvojome, ką daryti, kad situacija pagerėtų, nes mūsų rajone turime daug aukštos kvalifikacijos mokytojų. Gali būti, jog jų darbą labai apsunkino įvestas integruotas ugdymas, kai toje pačioje klasėje su labai gerai besimokančiais moksleiviais pradėjo mokytis ir specialiųjų poreikių turintys vaikai, tarp kurių yra nemažai sutrikusio elgesio ar hiperaktyvių vaikų. Situacija galbūt pagerėtų, jeigu klasėse, kuriose mokosi specialiųjų poreikių vaikai, dirbtų ir mokytojo padėjėjas, kurių dabar mokyklose labai trūksta.

Papildomiems mokytojų padėjėjų etatams 1-10 klasėse reikėtų apie 300 tūkstančių eurų per metus, tokią sumą Savivaldybė gali surasti. Esu įsitikinęs, kad koalicijos partneriai pritars sprendimui skirti papildomai lėšų mokytojų padėjėjų etatams, nes visi norime, kad mūsų rajone besimokantys vaikai turėtų pačias geriausias galimybes siekti aukščiausių mokymosi rezultatų.

Didėja ir Savivaldybės paskatinimas šimtukininkams. Iki šiol ši išmoka už kiekvieną šimtuką siekė tik 100 eurų, o birželio 29 dieną vykusiame rajono Tarybos posėdyje buvo nutarta premiją padidinti dvigubai – už kiekvieną valstybinį brandos egzaminą abiturientai gaus 200 eurų premijas.

Nuo ateinančių metų didės ir Savivaldybės parama kiekvienam Radviliškio rajono pirmokui mokymo priemonėms įsigyti. Šiemet ši suma siekia 40 eurų, o kitiems metams ją padidinome iki 70 eurų. Manau, kad ją pagal galimybes didinsime kasmet.

Per rinkimus žadėjote atgaivinti Antaniškių parką. Ką nuveikėte šioje srityje?

Galiu drąsiai pasakyti, kad Antaniškių parko reikalai juda pirmyn. Kadangi oficialiai Antaniškių parkas yra laikomas mišku, be miškininkų žinios ir leidimo čia negali būti įgyvendinami jokie projektai. Dėl parko sutvarkymo keletą kartą buvau susitikęs su miškų urėdijos vadovais, kurie jau pristatė Antaniškių parko miškotvarkos projekto viziją.

Planuojama nutiesti pėsčiųjų ir dviratininkų taką, kuriuo eidami ar važiuodami poilsiautojai apsuktų ilgesnį kaip 2 kilometrų ilgio ratą per visą parką. Palei taką atsirastų 10-15 suolelių, skulptūrų, būtų pastatytos pavėsinės bei informaciniai stendai, per griovį padarytas tiltelis. Norima sukurti natūralios gamtos aplinką, todėl bus siekiama išsaugoti augančius medžius. Šalia dabartinės automobilių stovėjimo aikštelės esančioje pievoje yra minčių įrengti sporto aikštyną: paplūdimio tinklinio bei krepšinio aikšteles, pastatyti lauko treniruoklių, sūpynių. Vietoj išardytos lauko estrados atsirastų šeimų poilsio zona: viduryje galėtų būti įrengtos vaikų žaidimų aikštelės, treniruokliai, o aplinkui būtų išsidėsčiusios pikniko zonos, kad maistą ruošiantys tėvai galėtų nuolat stebėti žaidžiančius vaikus…    

Kviesime į pasitarimą koalicijos partnerius, kurie pritaria Antaniškių parko atgaivinimo idėjai, išklausysime jų idėjas, nes kol miškotvarkos projektas dar nebaigtas, pats laikas visus pasiūlymus įtraukti į galutinį dokumentą.

Turbūt dažniausiai iš kaimiškų vietovių gyventojų sulaukiate priekaištų dėl neasfaltuojamų žvyrkelių?

Taip, tai sena mūsų rajono problema. Kadangi iki šiol regioninės reikšmės žvyrkeliai buvo asfaltuojami gana vangiai, mūsų rajonas pagal esamų neasfaltuotų žvyrkelių kiekį pateko tarp atsiliekančiųjų. Turime vytis kitus rajonus, todėl liepos 26 dieną apsilankęs Lietuvos automobilių kelių direkcijoje gavau pažadą, jog atsilikimui mažinti iš žvyrkelių programos Radviliškio rajonas per ateinančius ketverius metus gaus žymiai didesnį finansavimą. Dabar reikės Kelių direkcijai nuolat priminti, kad tesėtų savo pažadus ir pinigai „nenuplauktų“ į kitus rajonus.

Iš ankstesnės valdžios „paveldėjote“ atliekų išvežimo sutartį, pagal kurią dirbantys vežėjai sulaukia daug gyventojų kritikos, nes atliekos vežamos nereguliariai, ne pagal grafiką, prie kai kurių konteinerių kaupiasi šiukšlynai. Kaip sprendžiate šią problemą?

Šiuo klausimu jau keletą kartų buvau susitikęs su Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro bei atliekas vežančios įmonės „Ekonovus“ vadovais. Tiesiai šviesiai pasakiau, kad toks atliekų vežėjo darbas mūsų netenkina ir būtina imtis skubių priemonių. Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras dabar nuolat teikia Savivaldybei informaciją apie esamą padėtį, o „Ekonovus“ vadovas įsipareigojo peržiūrėti šiukšliavežių maršrutus bei važiavimo dažnumą, kad aplink konteinerius nebesikauptų atliekų kalnai. Situacija po truputį gerėja, tikiuosi, kad nereikės nutraukti sutarties su atliekų vežėju ir skelbti naują konkursą, nes dabartinė atliekų išvežimo kaina yra gana maža, priekaištų turime tik dėl darbo kokybės.  

Panašų pokalbį turėjom ir su daugiabučius mūsų rajone prižiūrinčios įmonės „Mano būstas“ vadove, nes žmonės ne be reikalo piktinasi nekokybiškai atliktais darbais ir labai didelėmis paslaugų kainomis. Jeigu į gyventojų priekaištus daugiabučių administratoriai neatsižvelgs, gyventojams bus pasiūlyta pasirinkti kitą daugiabučio administratorių.

Gyventojų priėmimo dienomis prie jūsų kabineto durų visada būriuojasi žmonės. Kokias problemas dažniausiai tenka spręsti?

Gyventojai atsineša pačias įvairiausias problemas. Nesu supermenas, todėl ne visada ir ne viskas pavyksta taip, kaip norėtųsi. Tačiau reaguoju į kiekvieno žmogaus prašymą, stengiuosi padėti, jeigu tai įmanoma.

Pavyzdžiui, Tyrulių gyventojai skundėsi, kad pas juos iš čiaupo bėga nešvarus ir dvokiantis vanduo.

Kalbėjomės su įmonės „Radviliškio vanduo“ vadovu, kad žmonėms reikia padėti, nes vanduo netinka nei maistui, nei skalbti, nei praustis. Galiu pasidžiaugti, jog išeitis buvo surasta ir jau rugsėjo viduryje vandenvietėje bus sumontuoti naujos technologijos filtrai, kurie išvalys vandenį ir jis bus ne tik skaidrus, bet ir švarus.

Dažnai žmonės kreipiasi dėl to, kad reikia taisyti ankstesnės valdžios padarytas klaidas ar darbo broką. Teniso klubo atstovai kreipėsi dėl blogai įrengto teniso stadiono, kurį dėl netinkamų nuolydžių reikia perdaryti iš naujo. Bandysim išsiaiškinti, kas dėl to kaltas, ir pareikalausime ištaisyti broką. Būtų nesąžininga, jeigu kažkieno padarytas brokas būtų taisomas už mokesčių mokėtojų pinigus.

Išgirdome ir Vaidulių kaimo gyventojų prašymą dėl geriamojo vandens ir nuotekų tinklų įvedimo. Paaiškėjo, kad prieš kelerius metus specialųjį planą rengę specialistai, suplanavę, jog Vaidulių gyventojai gers šulinių vandenį ir įsirengs individualius valymo įrenginius, padarė klaidą neįvertinę tos aplinkybės, kad Vaidulių kaime esančiuose šuliniuose vanduo yra blogos kokybės ir netinkamas vartoti. Nusprendėme taisyti šią klaidą, atlikti plano korekciją ir Vaidulių kaimą sugrąžinti į gyvenviečių, kuriose bus tiesiami vandens ir nuotekų tinklai, sąrašą.

Panašių pavyzdžių – daugybė…

Ne kartą buvote susitikę ir su verslo atstovais, mūsų rajone planuojančiais dideles investicijas. Ką aptarėte?

Netoli Miežaičių esančiame Bebrujų kaime jau ateinantį pavasarį prasidės moderniausio visose Baltijos šalyse karvidžių komplekso statybos, į kurias verslininkai planuoja investuoti daugiau kaip 50 milijonų eurų. Per susitikimą su Radviliškio seniūnijos, Miežaičių kaimo bendruomenės bei statytojų atstovais pažadėjau, kad vykstant statyboms daugiau dėmesio bus skiriama keliams, kuriais važiuos sunkioji technika, prižiūrėti. Jeigu reikės, skirsim tam papildomai lėšų. Kai baigsis statybos, bus galima pagalvoti ir apie kelių asfaltavimą.

Labai sunkus sprendimas laukia dėl planuojamų „Juodelių“ investicijų Šeduvos pramonės parke. Verslininkai iškėlė labai didelius reikalavimus: Savivaldybė turi pažadėti už beveik 5 milijonus eurų iki verslininkų Šeduvoje išsinuomoto sklypo nutiesti reikiamą infrastruktūrą, jeigu nori, kad investuotojai į būsimą gamyklą įsipareigotų investuoti 20 milijonų eurų ir sukurtų 100 darbo vietų. Su verslininkais tariamės, ieškome būdų, kaip sumažinti Savivaldybės išlaidas. Stengiamės neprarasti verslo investicijų, nes tai – naujos darbo vietos gyventojams.

Kokie dabar svarbiausi darbai?

Dabar svarbiausia – tinkamai pasiruošti naujam Europos Sąjungos finansavimo etapui, kuriame Radviliškio rajonui yra planuojama didesnė nei 21 milijono eurų suma. Būtina kruopščiai pasirengti būsimiems projektams ir tinkamai pateikti paraiškas.

Užs. Nr. RI-08/24-2.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE