Vėl į susirinkusius pašušviečius ir grinkiškiečius prabilo artistė. Tik šį kartą jau iš ekrano.

Pašušvyje gražiai paminėtas artistės Rūtos Staliliūnaitės jubiliejus. Rūtelei būtų sukakę 85-eri

Rūtelė – taip pašušviečiai vadino garsiąją Kauno dramos teatro artistę Rūtą Staliliūnaitę, kurios mamos giminės šaknys Kačiuškių kaime. Visai prie Pašušvio, tik kitoje Šušvės pusėje nei Pašušvio miestelis. Vėliau jau Rūtos tėvai gyveno Pašušvyje. Čia ir palaidoti. O kur tėvų kapai, ten šventa vieta vaikams. Tad ir vienintelei Onos ir Juozo Staliliūnų dukrai Rūtai.

Į Pašušvį, į tėviškės kraštą, Rūta mynė taką daugelį metų – iki pat savo gyvenimo pabaigos. O kai Aukščiausiasis pašaukė jos sielą, kūno pelenai amžinybei grįžo irgi į Pašušvį, šalia tėvų. Teatro scenoje buvusi karalienė Barbora grįžo iš Kauno į nedidelį, bet jaukų Pašušvėlį, kaip ir jos herojė karalienė Barbora iš Krokuvos padūmavusį šiaurietišką Vilnių.

Pasilikusi amžinybei ne Kauno panteone, o kukliame Pašušvyje, Rūta ir po mirties kilstelėjo šio miestelio žinomumą aukščiau. Iki to aukščio, kokiame buvo pati. Sukūrusi scenoje žinomiausius herojų charakterius lietuvių teatro istorijoje. Tik gaila, kad artistų darbai išeina kartu su savo kūrėjais. Lieka tik šešėliai – vaizdo įrašai ar kino filmai.

Šiemet sausio 21 dieną artistei Rūtai Staliliūnaitei būtų sukakę 85-eri. Būtų, jei 2011 metų gegužės 9 dieną nebūtų pašaukta Amžinybėn… Bet pašušviečių ir grinkiškiečių atmintyje Rūtelė tebevaikšto po gimtinę ilgu gėlėtu sijonu, tebekalba su sutiktais pažįstamais žmonėmis, tebesirūpina viskuo, kuo gyvena gimtinė…

Tad ir šių metų sausio 20-osios vidudienį nemažas būrelis pašušviečių ir grinkiškiečių susirinko Pašušvio kapinėse, prie Rūtelės amžino poilsio vietos. Uždegė žvakeles, patylėjo paskendę prisiminimuose, pasimeldė.

Žodį tarė Pašušvio bibliotekininkė Lina Lydikaitienė, pagiedojo Grinkiškio pramogų ir šokių salės specialistė Virginija Šepronienė su visais susirinkusiaisiais. O susirinko tikrai nemažas būrelis žmonių. Ne tiek daug žmonelių šiuose kraštuose belikę…

Iš kapinių visi susirinko į Pašušvio kultūros namų mažąją salę, kurioje bibliotekininkė Lina Lydikaitienė parengė gražią parodėlę, o Grinkiškio bibliotekininkė Danutė Dauknienė paruošė vaizdinės ir garsinės medžiagos demonstravimo įrangą.

Šį kartą buvo pasirinkta žiūrėti ir klausytis pačios artistės. Grįžta į 2008 metų balandžio mėnesį vykusio Rūtos Staliliūnaitės kūrybinio vakaro Radviliškio viešojoje bibliotekoje epizodus. Vėl į susirinkusius pašušviečius ir grinkiškiečius prabilo artistė. Tik šį kartą jau iš ekrano. Pasakojo apie save, savo gyvenimo kelią, skaitė V. Mačernio eiles.

Artistės kūrybos vakaro įrašų epizodus komentavo to vakaro Radviliškio viešojoje bibliotekoje vedėjai Audra ir Klemas Indrėkai. Prisiminimais dalijosi buvusi Pašušvio pagrindinės mokyklos direktorė Romalda Šiurnienė, kuri keletą metų gyveno tame pačiame name su Rūtos tėvais. O Rūtelė dažna viešnia tėvų namuose, tad su Romalda Šiurniene buvo ne tik kaimynės, bet ir draugiški ryšiai iki pat išėjimo Amžinybėn.

Žodį tarė ir Grinkiškio seniūnė Giedrė Bložienė.

Taip pat skambėjo grinkiškiečių liaudiškos muzikos grupės „Sarva“, vadovaujamos V. Šepronienės, atliekamos dainos. Žinoma, ir Rūtelės mėgstamiausia „Bijūnėlis žalias“…

Po gražaus pabendravimo Pašušvio kultūros namų mažojoje salėje renginio vedėja Lina Lydikaitienė visus pakvietė prie arbatos ar kavos pabendrauti ir pabūti dar valandėlę kartu, tarsi su mumis būtų Rūtelė.

… O gal jos dvasia ir sklandė virš mūsų ar tarp mūsų, kad visiems buvo jauku ir malonu šią sausio 20-osios popietę Pašušvyje.

Artistės Rūtos Staliliūnaitės 85-ojo jubiliejinio gimtadienio paminėjimą organizavo ir vedė Pašušvio bibliotekininkė Lina Ldikaitienė, o jai talkino Grinkiškio bibliotekininkė Danutė Dauknienė, medžiagą iš artistės kūrybinio vakaro Radviliškio viešojoje bibliotekoje pateikė Audra ir Klemas Indrėkai.

Audra ir Klemas Indrėkai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE