NULL

Skiepas – sveikata, nuodas ar ligų aruodas?

Aušra LAURINKIENĖ

Pastaruoju metu tikrą diskusijų audrą sukėlė Sveikatos apsaugos ministro užmojis neskiepytų vaikų jau nuo šių metų rugsėjo 1-osios nepriimti į lopšelius-darželius.

Tėvai ir toliau galėtų nesutikti skiepyti vaikus, bet darželiai privalėtų vykdyti higienos normos reikalavimą – nepriimti neskiepytų į darželius.

Siekiama saugios epidemiologinės aplinkos

Šiuo metu Lietuvoje, kitaip nei kai kuriose kitose šalyse, tėvai gali pasirinkti, ar skiepyti vaikus profilaktiniais skiepais, todėl kai kurie tėvai, nepaisydami medikų nuogąstavimų, jog gali pradėti plisti dabar primirštos ligos, savo vaikų neskiepija dėl galimo neigiamo šalutinio poveikio sveikatai. Tačiau mokslu pagrįsta informacija besivadovaujantys medikai pabrėžia skiepų svarbą ir sako, kad tik skiepais galima suvaldyti tam tikras infekcijas.

Siekiant, kad vaikų ugdymo kolektyvuose būtų sudaryta saugi epidemiologinė aplinka, šių metų vasarį paskelbta informacija, jog Sveikatos apsaugos ministras derina įsakymų projektus, pagal kuriuos vaikas, nepaskiepytas pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių arba paskiepytas ne visais pagal amžių nustatytais skiepais, nesant skiepų kontraindikacijų, į ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo įstaigą nebūtų priimamas.

Paskelbus šią informaciją, tėvai pasidalijo į dvi stovyklas. Vaikų neskiepijantieji dėl sveikatos kontraindikacijų, gyvenimo pobūdžio, pasaulėžiūros, religinių įsitikinimų, pasijuto įžeisti ir diskriminuojami, o pagal profilaktinių skiepijimų kalendorių paskiepytus vaikus auginantys tėvai džiaugiasi, kad darželiuose bus saugesnė aplinka.

Draugų rate neišvengia diskusijų

Radviliškietė Ina, auginanti dešimties metų sūnų Diną ir greit trečiąjį gimtadienį švęsiančią dukrytę Mėtą, priklauso pastarajai tėvų kategorijai. Moteris sako, kad draugų rate yra mamų, kurios, grįsdamos tuo, jog vaiko imunitetas liks stipresnis, nuo vaiko gimimo nė karto jo neskiepijo.

Ina neslepia, jog dėl to neretai kyla diskusijų šiuo klausimu: „Dažnai dėl to ginčijamės, tačiau aš griežtai pasisakau tik už skiepus ir labai džiaugiuosi šiuo Sveikatos apsaugos ministro siūlymu. Pritariu tam, kad neskiepytų vaikų nepriimtų į darželį. Kas bus toliau, jei tėvai taip neatsakingai žiūrės į vaiko sveikatą? Kodėl nėra tų ligų tiek daug? Būtent todėl, kad visi visada skiepijomės. Kaip tėvai, nėkart neskiepiję savo vaiko, gali būti garantuoti, jog iš prekybos centro neparsineš tuberkuliozės? Turi būti atlikti visi privalomi skiepai. Kitaip ir būti negali”.

V. Kungienė: „Skiepų naudos neigti negalima“

„Skiepijimai yra efektyviausia užkrečiamųjų ligų prevencijos priemonė per visą žmonijos istoriją, toks sprendimas leistų sumažinti vakcinomis valdomų infekcijų plitimo riziką kolektyvuose“, – komentuodamas siūlymą į darželius priimti tik pagal profilaktinių skiepijimų kalendorių paskiepytus vaikus sako Vaikų ligų vyriausiasis respublikos specialistas Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Usonis.

Tam pritaria ir Radviliškio rajono savivaldybės vyriausioji gydytoja Vitalija Kungienė, kurios nuomone, tėvai, neskiepydami vaikų, labai rizikuoja jų sveikata. Gydytoja sako, kad už vaiko sveikatą yra atsakingi jo tėvai, todėl jei jie norės, kad vaikas normaliai galėtų lankyti darželį, privalės laikytis bendrų reikalavimų.

Tai yra išties sudėtingas klausimas. Aš, kaip vaikų gydytoja ir mama, esu už skiepijimą. Manau, kad reikia vaikus skiepyti, tačiau neįleisti vaikų į darželius – šiek tiek drastiškas žingsnis. Nors, antra vertus, tai galbūt kažkiek suaktyvintų tėvų sprendimą skiepyti ir jie į vaiko sveikatą žiūrėtų atsakingiau. Nes pastaruoju metu jie labai ja rizikuoja. Stebėjau per televiziją diskusiją šia tema. Buvo sakoma, kad skiepytam vaikui negresia joks pavojus, jeigu darželio grupėje bus neskiepytas vaikas, tačiau tokiu sprendimu būtų saugesnė populiacija. Nes ilgą laiką neskiepijus vaikų, ateitis gali būti labai liūdna ir situacija – sunkiai ištaisoma. Taip, galbūt yra tiesos, kad skiepai turi ir šalutinio poveikio, tačiau jų naudos neigti negalima“, – sveikatos apsaugos ministro siūlymą nepriimti nepaskiepytų vaikų į ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigas „Radviliškio naujienoms“ komentavo V. Kungienė.

Grįžta ligos

Radviliškio lopšelio-darželio „Eglutė“ direktorė Lina Venckienė, su vaikais dirbanti jau beveik keturis dešimtmečius, sako, kad su tėvais apie šią ministro idėją nekalbėjo, nes tiems, kurie jau veda į darželį vaikus, šis klausimas neatrodo aktualus. O tie, kurie registruojasi, šio klausimo dar neiškėlė, tačiau direktorė neslepia turinti griežtą nuomonę šioje situacijoje.

Esu tik už vaikų skiepijimą, kadangi dirbu labai senai ir žinau, ką gali padaryti infekcinės ligos, kai vaikas neturi skiepo. Žmonės aplink save nebemato ligos suluošintų žmonių. Juk ne veltui kompetentingi medikai įspėja, kad pavojingos ligos jau grįžta. Mano nuomone, visi privalomi skiepai turėtų būti atlikti. Taip būtų išvengta didelių problemų ateityje. Jeigu vaikas ateina į dvidešimties vaikų kolektyvą ir suserga ta liga, nuo kurios jis nėra paskiepytas, kodėl turi susirgti kiti vaikai?” – klausė darželio direktorė.

Ji prisimena, kad sovietiniais laikais buvo būtent tokia tvarka: „Jeigu vaikas neturėdavo visų privalomų skiepų, mes į darželį jo nepriimdavome. Kai atneša pažymas – tada atvyksta. Ligos grįžta. Todėl skiepytis – būtina“.

Informacija tėvams, nusprendusiems neskiepyti savo vaiko

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, tėvams parengė lankstinuką, kuriame skelbiama informacija tėvams, nusprendusiems neskiepyti savo vaiko. Jame skelbiama, kad nusprendę neskiepyti savo vaiko, turite suprasti galimą pavojų bei savo atsakomybę.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai primena: jei nusprendėte atidėti kai kuriuos skiepus arba kai kurių skiepų visiškai atsisakyti, atminkite, kad tai gali būti pavojinga.

Apsisprendę atidėti skiepijimą arba jo visiškai atsisakyti, jūs prisiimate atsakomybę labai svarbiu klausimu, kuris yra susijęs su pavojumi jūsų vaiko sveikatai ir net gyvybei.

Kad ligos, kurių išvengiama skiepijant, neplistų bendruomenėje, būtina užtikrinti joje dideles skiepijimo apimtis. Kuo daugiau tėvų neskiepija savo vaikų, tuo didesnis ligų

plitimo pavojus. Apsisprendimas neskiepyti vaiko didina riziką ne tik jūsų paties vaikui, bet ir visai bendruomenei“, – skelbiama oficialiame užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro tinklalapyje internete www.ulac.lt.

Nuo rudens skiepų kalendoriuje atsiras naujas skiepas

Informuojame, kad šių metų vasario mėnesį Sveikatos apsaugos ministras patvirtino naują papildytą Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Jis apims dar vieną užkrečiamąją ligą.

Naujojo kalendoriaus privalumas – sudaroma galimybė paskiepyti vaikus nuo pneumokokinės infekcijos, už tai apmokant valstybės biudžeto lėšomis. Iki šiol už skiepą nuo pneumokokinės infekcijos, kuri sukelia iki 70 proc. visų plaučių uždegimų, tekdavo susimokėti patiems.

Didžiausias sergamumas pneumokokine infekcija yra tarp vaikų iki 2-ejų metų amžiaus. Liga perduodama nuo žmogaus žmogui oro lašeliniu būdu. Pneumokokai yra dažniausi žmogaus kvėpavimo takų natūralūs gyventojai. 5-70 procentų sveikų suaugusiųjų asmenų gali būti šių sukėlėjų nešiotojai. Pneumokokinė infekcija gali sukelti labai įvairaus sunkumo susirgimus, nuo kvėpavimo sistemos pažeidimo iki invazinių ligų, iš kurių svarbiausios: meningitas, pneumonija, sepsis.

 

Abejojantiems, ar prieš skiepus nusiteikusiems žmonėms medikai pataria tiesiog pasidomėti ligų, nuo kurių skiepijama, istorija, išsiaiškinti, kuo jos pavojingos, kaip jomis užsikrečiama ir kokios gali būti susirgimų pasekmės. Ir tik tada apsispręsti, ar patikėti savo vaikus natūralios atrankos dėsniams.

 Gali būti aktualūs mikrodumbliai

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE