Tarp Seimo „gudručių“ – ir A. Čepononis

Visuomenininkui Andriui Tapinui paviešinus skandalingą informaciją, kad iki kadencijos pabaigos likus vos daugiau nei metams Seimo nariai už parlamentines lėšas skuba „gudrauti“ – prisipirkti brangių telefonų ar kompiuterių, nes pasibaigus kadencijai jų nereikia grąžinti Seimo kanceliarijai ir galima pasisavinti, „Radviliškio naujienos“ pasidomėjo Radviliškio krašte išrinkto Seimo nario Antano Čepononio pirkiniais. Paaiškėjo, kad šiai pagundai nesugebėjo atsispirti ir Radviliškio krašto garbės piliečiu prieš porą metų paskelbtas konservatorius A. Čepononis.

Kadencijai riedant į pabaigą mūsų krašte išrinktas parlamentaras už valdiškas lėšas nusipirko prestižinį telefoną „Iphone 14“ su „Venus-silicone“ dėklu. Labai įdomus sutapimas, kad nauju pirkiniu Seimo narys save pradžiugino praėjus vos trims dienoms po to, kai STT pareigūnai padarė kratą vidaus reikalų ministrės patarėja tuo metu dirbusios jo artimos bendražygės Jolantos Margaitienės darbo kabinete ir namuose, po kurios ji pasiprašė atleidžiama iš darbo ir vėliau tapo A. Čepononio padėjėja.

Visuomenininkas atvėrė Seimo piktžaizdę

Iniciatyvą „Skaidrinam!“ pradėjęs visuomenininkas Andrius Tapinas atvėrė Seimo piktžaizdę, kuri parodė, kaip į parlamentą išrinkti politikai gudrauja naudodami parlamentinei veiklai skirtas lėšas. Pagal dabar galiojančią tvarką, Seimo nariai pasibaigus kadencijai gali pasisavinti įsigytus išmaniuosius telefonus, kompiuterius ar kitą brangią techniką, jeigu nuo jos pirkimo praėjo daugiau kaip 12 mėnesių.

Visuomenininko A. Tapino atliktas tyrimas parodė, kad šia landa naudojasi nemažas būrys įvairioms partijoms priklausančių politikų, kurie kaip susitarę prisipirko brangių telefonų bei kompiuterių likus 13-14 mėnesių iki kadencijos pabaigos. Jeigu kažkuris parlamentaras nebebus išrinktas į Seimą, visas šis turtas, už kurį sumokėta mokesčių mokėtojų lėšomis, bus legaliu būdu nusavintas.

Tik visai neseniai Seimo narė A. Širinskienė parengė įstatymo pataisą, kuri įpareigotų kadenciją baigusius Seimo narius už parlamentines lėšas įsigytą turtą palikti Seimo kanceliarijai. Šios pataisos Seimas dar nesvarstė.

Prie A. Tapino iniciatyvos „Skaidrinam!“ prisijungė ir „Radviliškio naujienų“ žurnalistai, kurie nusprendė pasidomėti, ar tik nebus tokiu pat būdu „pagudrauti“ nusprendęs ir mūsų krašte išrinktas Seimo narys, konservatorius Antanas Čepononis.

Prieš kadencijos pabaigą nusipirko prestižinį telefoną

Žurnalistų turimi dokumentai rodo, kad praėjusių metų liepos 20 dieną Seimo narys A. Čepononis už valdiškas lėšas nusipirko telefoną „Iphone 14“ su „Venus-silicone“ dėklu. Šios prekės parlamentarui kainavo 919 eurų.

Politikas už prestižinį telefono aparatą sumokėjo ne iš karto, bet dalimis, o paskutinę įmoką padarė praėjusių metų rugsėjo 28 dieną, likus kiek daugiau nei 12 mėnesių iki kitų Seimo rinkimų, kurie įvyks šių metų spalio 13 dieną.

Labai įdomus sutapimas, kad vos trimis dienomis anksčiau – tų pačių metų liepos 17 dieną STT pareigūnai padarė kratą Vidaus reikalų ministerijos ministrės patarėja tuo metu dirbusios Jolantos Margaitienės darbo kabinete ir namuose, po kurios tą pačią dieną A. Čepononio artima politinė bendražygė pasiprašė atleidžiama iš darbo.

„Radviliškio naujienose“ jau rašėme, kad J. Margaitienė praėjusių metų vasarą tapo didžiulio skandalo, nuvilnijusio per visą Lietuvą, pagrindine veikėja. Tyrimas pradėtas, kai kilus įtarimams, jog buvusiai Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorei J. Margaitienei priskirti tarnybiniai telefonai, nešiojamasis kompiuteris ir planšetė galėjo būti pasisavinti, o dokumentuose fiktyviai nurašyti kaip nepataisomai sugedę ir tariamai sunaikinti.

Direktorės naudoti prietaisai vandališkai suniokoti

„Radviliškio naujienose“ jau rašėme, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnus sudomino tuometinei Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorei J. Margaitienei priskirtų tarnybinių telefonų „iPhone 13 Pro“ ir „iPhone 12 Promax“ bei nešiojamojo kompiuterio „Dell“ ir planšetės „Apple iPad“ nurašymo bei sunaikinimo aplinkybės.

2022 metų pabaigoje Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Inventorizacijos komisijai buvo pateiktas defektinis aktas, kuriame buvo pasiūlyta minėtus prietaisus nurašyti kaip nepataisomai sugandintus.

Minėtame defektiniame akte nurodyta, kad vos prieš penketą mėnesių nupirkto telefono „iPhone 13 Pro“, kuriuo naudojosi administracijos direktorė, korpusas sulaužytas ir prietaisas neberemontuojamas. Tame pačiame dokumente įvardyta, kad kitas J. Margaitienės „valdiškas“ telefonas „iPhone 12 Promax“ buvo skendęs, o jo korpuse matosi stiprūs pažeidimai. Panašus likimas esą ištiko ir prieš gerus metus nupirktą nešiojamąjį kompiuterį „Dell“, kurio ekranas suskaldytas, o negana to – kompiuteris esą dar buvo aplietas ir apskritai neįsijungia. Ne ką geresnė padėtis ir dėl planšetės „Apple iPad“, kurios korpusas neva buvęs pažeistas, o prietaisas „nepasileidžia“.

Nors pora telefonų, kompiuteris ir planšetė neatrodo labai didelis turtas, tačiau mokesčių mokėtojai už juos sumokėjo nemenką pinigų sumą.

Telefonas „iPhone 13 Pro“ mokesčių mokėtojams kainavo 1325 eurus, už „iPhone 12 Promax“ buvo sumokėti 1473 eurai, nešiojamasis kompiuteris „Dell“ savivaldybės biudžeto sąskaitą patuštino 1180 eurų, o už planšetę „Apple iPad“ sumokėtas 701 euras.

Prietaisai veikė ir po „sunaikinimo“

Remdamasi šiuo defektiniu aktu, minėtus keturis direktorės J. Margaitienės naudotus prietaisus speciali pačios J. Margaitienės įsakymu sudaryta komisija nusprendė pripažinti netinkamais naudoti, juos nurašyti ir likviduoti. Tai buvo padaryta netrukus po 2023 metų kovo mėnesį nesėkmingai pasibaigusių vietos savivaldos rinkimų, kuriuose konservatorių partijos kandidatė J. Margaitienė siekė mero posto.

Tą pačią dieną nurašytas turtas buvo perduotas sunaikinti į vieną uždarąją akcinę bendrovę.

„Radviliškio naujienoms“ nepavyko sužinoti, kas paskatino pareigūnus pasidomėti minėtų direktorės naudotų prietaisų nurašymo aplinkybėmis.

Galbūt jiems įtarimų sukėlė tai, jog gana šaltų nervų iš šalies atrodanti buvusi administracijos direktorė J. Margaitienė galėjo taip agresyviai ir neatsargiai elgtis su jai patikėtu valdišku turtu – laužyti, daužyti ir skandinti už mokesčių mokėtojų pinigus nupirktus telefonus, kompiuterį ir planšetę…

Šaltinių teigimu, Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai savo turimomis specialiomis priemonėmis netrukus išsiaiškino, kad kai kurie nurašyti ir „nepataisomai sulaužyti“ prietaisai po tariamo „sunaikinimo“ galimai ir toliau veikė.

Neapsieita be A. Čepononio pagalbos

Pareigūnai priėmė sprendimą liepos 17 dieną J. Margaitienės darbo kabinete padaryti kratą. Tuo metu savivaldos rinkimus pralaimėjusi J. Margaitienė jau buvo įsitaisiusi savo bendrapartietės vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės patarėja.

Redakcijos šaltinių teigimu, tą pačią dieną kratą buvo nuspręsta padaryti ir J. Margaitienės bute Vilniuje, kurio raktus turėjo politikės sūnus. Čia neapsieita ir be konservatoriaus Seimo nario Antano Čepononio pagalbos.

Politikas „Radviliškio naujienoms“ pats prisipažino, kad laukiantiems STT agentams atvežė J. Margaitienės sūnų, kuris tuo metu svečiavosi pas A. Čepononio anūkes.

Ką kratos metu konkrečiai rado pareigūnai, nėra skelbiama, tačiau šaltiniai pakuždėjo, jog kai kurie iš tariamai neveikiančių ir „sunaikintų“ daiktų esą buvo rasti. Rasti prietaisai perduoti ekspertams, kad šie patvirtintų arba paneigtų pareigūnų įtarimus, jog jie puikiai veikia ir negalėjo būti nurašyti.

Gresia laisvės atėmimas iki 7-erių metų

Tą pačią dieną, kai darbo vietoje buvo padaryta krata, J. Margaitienė pasiprašė atleidžiama iš darbo Vidaus reikalų ministerijoje, o ministrė A. Bilotaitė jos parašymą patenkino. Pati J. Margaitienė, kuri maždaug prieš dešimtį metų buvo oficialiai tituluota Moterimi Saule, žurnalistams teigė, neva pradėtas tyrimas esąs politinis susidorojimas, o iš darbo ji išėjusi dėl asmeninio sprendimo.

Specialiųjų tyrimų tarnyba pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal tris Baudžiamojo kodekso straipsnius: dėl dokumentų klastojimo, piktnaudžiavimo ir turto pasisavinimo.

Už dokumentų klastojimą ir turto pasisavinimą gresia laisvės atėmimas iki 3-ejų metų, o didžiausia galima bausmė už piktnaudžiavimą – laisvės atėmimas iki 7-erių metų.

Specialiųjų tyrimų tarnybos Komunikacijos skyriaus vyresnioji specialistė, vyresnioji agentė Dovilė Andrijauskaitė „Radviliškio naujienoms“ kovo 26 dieną teigė, kad ikiteisminis tyrimas vis dar yra tęsiamas.

Dėl pradėto ikiteisminio tyrimo Moterimi Saule tituluota politikė sustabdė savo narystę ją į politines aukštumas iškėlusioje konservatorių partijoje, tačiau ir toliau tvirtai laikosi įsikibusi į rajono Tarybos nario mandatą.

Priglaudė ir J. Margaitienę, ir jos sesers dukrą

Netekusiai darbo Vidaus reikalų ministerijoje J. Margaitienei „šiltą“ vietą gana greitai surado A. Čepononis, kuris praėjusių metų rugsėjo mėnesį įdarbino ją savo paties patarėja. Tada Radviliškio konservatorių vadas teigė, kad J. Margaitienę pasirinko savo patarėja, nes ja pasitiki.

Beje, tarp Seimo nario A. Čepononio patarėjų yra ir dar viena Specialiųjų tyrimų tarnybos kratų išgarsintos J. Margaitienės giminaitė – jos sesers dukra Vikintė. Tai patvirtino ir pats A. Čepononis. „Patarėjas renkuosi pagal politinį pasitikėjimą“, – teigė parlamentaras.

„Radviliškio naujienos“ Seimo nario A. Čepononio pasiteiravo, ar už valdiškas lėšas įsigytu telefonu „Iphone 14“ su „Venus-silicone“ dėklu naudojosi pats, ar jį nupirko savo patarėjai? Kodėl likus vos metams iki kadencijos pabaigos politikui prisireikė naujausio „Iphone“ modelio telefono, ar pigesnis telefonas būtų kliudęs tinkamai atlikti Seimo nario funkcijas?

„Mobilųjį telefoną kaip priemonę įsigijau Seimo parlamentinei veiklai vykdyti. Pastebėsiu, kad ši priemonė ne tokia ir brangi, kaip dabar viešai skelbiamos kitų Seimo narių“, – į kitus Seimo narius baksnojo A. Čepononis, kuris taip ir neatsakė, ar telefoną nupirko sau, ar savo patarėjai.

Pati J. Margaitienė tikino minėtu telefonu nesinaudojusi.

Automobilius remontavo kitos patarėjos vyro servise

Ankstesniuose straipsniuose jau skelbėme apie tai, kaip ir už kokias sumas mokesčių mokėtojai remontavo Seimo nario vokiškų mašinų parką. Paaiškėjo, kad A. Čepononis pas rinkėjus važinėjo net trimis 2008 metais pagamintais vokiškais automobiliais: benzinu varomu „Volkswagen Passat“ ir dyzeliniais BMW X3 bei „Mercedes Benz“.

Seimūnas kas mėnesį mašinų remontams išleido šimtus eurų mokesčių mokėtojų pinigų, o šias paslaugas pirko iš dar vienos savo patarėjos Ilonos Gvazdžiauskienės vyro vadovaujamo autoserviso, kuris patalpas nuomojasi iš A. Čepononio patarėjos J. Margaitienės šeimos.

Per 2022 ir 2023 metus mokesčių mokėtojai už Seimo nario vokiškų mašinų remontus jo patarėjos vyro vadovaujamam autoservisui suplojo beveik pusšešto tūkstančio eurų, nors pačios politiko mašinos tiek net nėra vertos.

„Autoservisą renkuosi pagal mane tenkinančią remonto kokybę ir priimtinus įkainius. Autotransporto priemonės 2008 metų gamybos. Išleidžiu jų remontams tiek, kiek reikia jų eksploatacijai“, – tada teigė Seimo narys, paklaustas apie tai, kodėl tiek daug lėšų išleidžia savo patarėjos vyro vadovaujamame autoservise.

Zigmas JANAVIČIUS

Iš parlamentinių lėšų Seimo narys Antanas Čepononis pirko gėles, kurių yra dovanojęs ir Jolantai Margaitienei, o nuskambėjus skandalui dėl STT padarytų kratų ir pradėto ikiteisminio tyrimo priglaudė ją po savo sparneliu – įdarbino savo patarėja. Nuotrauka iš parlamentaro ataskaitos Seimo kanceliarijai.

Seimo narys Antanas Čepononis už prestižinį telefono aparatą sumokėjo ne iš karto, bet dalimis, o paskutinę įmoką padarė praėjusių metų rugsėjo 28 dieną, likus kiek daugiau nei 12 mėnesių iki kitų Seimo rinkimų, kurie įvyks šių metų spalio 13 dieną.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE