NULL

Rajono vadovai ištiesė ranką ugniagesiams

Juozas GINKUS

Šių metų pradžioje Valstybės kontrolė, įvertinusi bendrą ugniagesių padėtį Lietuvoje, paskelbė: ne visos priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos tinkamai pasirengusios gesinti gaisrus. Ir pirmiausia dėl to, kad Vidaus reikalų ministerija bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas neužtikrina, kad visos priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos būtų pakankamai finansuojamos ir pasirengusios gesinti gaisrus, gelbėti žmones ir jų turtą. Tai buvo pasakyta ne apie moderniausią techniką, o tik apie tokius dalykus kaip… kuras gesinti gaisro vykstančiam ugniagesių gelbėtojų automobiliui.

Ugniagesiams gelbėtojams artėjant prie finansinės bedugnės krašto, pirmoji juos gelbėti suskubo Radviliškio rajono savivaldybė. „Čia nėra ko stebėtis: juk jei nebus kas rajone gesina gaisrus ir gelbėja į kitas nelaimes patekusius žmones, turėsime labai daug problemų. Rūpindamiesi savo rajono ugniagesiais, tiesiog norėjome pasirūpinti viso rajono saugumu“, – teigia rajono savivaldybės meras Darius Brazys.

Vieniems – grietinėlė, kitiems – trupiniai

Radviliškio rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, yra dvi priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos – statutinė ir savivaldybinė. Abi finansuojamos iš to paties Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (PAGD) biudžeto, tačiau jų darbo sąlygos labai skiriasi. Valstybinei priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai per metus visuomet skiriama daugiau, o štai tiems, kurie atlieka visus pagrindinius gaisrų gesinimo ir žmonių gelbėjimo darbus, – mažiau.

Kaip pastebi valstybės kontrolieriai, beveik pusė per pastaruosius kelerius metus kilusių gaisrų buvo miesteliuose ir kaimuose, kuriuose gyvena per trečdalį šalies gyventojų. Maža to, dėl nepakankamo aprūpinimo kuru, specialiomis uniformomis, kvėpavimo aparatais, ryšio priemonių, dažnai ugniagesiai gelbėtojai nė negali pradėti darbų.

Neslėpsiu – itin jaučiamas tas finansavimo trūkumas“, – „Radviliškio naujienoms“ paatviravo rajono priešgaisrinės saugos tarnybos direktorius Antanas Vaičiūnas ir čia pat pridūrė, kad jau kelerius metus rajono savivaldybės vadovų iniciatyva skiriama parama tarnybai – didelė paspirtis.

Padėti ugniagesiams – jau tradicija

Pasak A. Vaičiūno, savivaldybės ugniagesiams skiriamo finansavimo iš Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vos užtenka pusšimčio darbuotojų atlyginimams, kurie iš esmės yra minimalūs, ir komunalinėms paslaugoms. O visa kita rajono ugniagesiai gelbėtojai teišgali nusipirkti, jei jiems nors kiek lėšų nubyra iš rajono savivaldybės biudžeto.

Rajono savivaldybė, deja, neprivalo mūsų remti, tačiau jau nuo buvusio mero Antano Čepononio laikų susiklostė tokia tradicija padėti rajono priešgaisrinei saugos tarnybai“, – teigė tarnybos vadovas.

Už rajono savivaldybės skirtas lėšas per kelerius metus ugniagesiai gelbėtojai įsigijo gelbėjimo darbams reikalingą benzininį pjūklą, skaitmeninių radijo stočių ryšiui užtikrinti, ėmėsi tvarkyti katilinės pastatą, kuriame įsikūrė Grinkiškio ugniagesių komanda (nugriaunant kaminą), parengė Šeduvos ugniagesių komandos pastato kapitalinio remonto projektą, iki šiol išlaiko ir finansuoja vieno specialisto etatą ir kt.

Mes apsisprendėme dėl pagalbos ugniagesiams dar tada, kai Vidaus reikalų ministerijoje buvo užsimota išnaikinti ugniagesių komandas rajonuose. Supratome viena, – tie aukštai sėdintys ponai nesuprato ir turbūt niekada nesupras, kad būtent šios gelbėtojų pajėgos yra arčiausiai žmonių ir be jų niekas nelaimėje nieko nepadarys ir nepadės. Apsisprendėme padėti ugniagesiams tiek, kiek galime, kiek reikia, – dėl to tariamės tarpusavyje, ieškome tų finansavimo šaltinių. Ir labai džiugu, kad lėšos panaudojamos tikslingai, neišleidžiamos vėjais“, – sakė rajono meras D. Brazys.

Šiemet davė žymiai daugiau

Beje, šiemet rajono priešgaisrinės saugos tarnybai skirta 2,5 karto daugiau lėšų nei pernai – net 100 tūkstančių litų. Pasak A. Vaičiūno, už šią sumą bus kapitaliai suremontuotas Šeduvos ugniagesių komandos pastatas.

Nesinori sakyti, bet beveik griūva šio pastato stogas. Smulkesnius darbelius mes ir patys savo jėgomis padarome, ir be jokio papildomo užmokesčio. Kai nereikia gelbėti žmonių, ugniagesiai ir tinkuoja, ir dažo, ir meistrauja. Bet dabar šiam pastatui būtinas kapitalinis remontas, savo pajėgomis nebegalime išsiversti“, – teigė jis.

Rajono savivaldybės meras sakė, kad klausimų dėl poreikio sutvarkyti pastatą nekilo vos jame apsilankius. „Apie tai daug kalbėjomės su vicemeru Kazimieru Auguliu, juk abu esame iš Šeduvos“, – sakė meras.

Saugus ugniagesys – saugus rajonas

Ar pakaks rajono savivaldybės paramos ugniagesiams?

A. Vaičiūnas teigia, kad tų pinigų visuomet trūksta. „Jei turėtume dar tiek pat, kiek davė rajono savivaldybė, be jokios abejonės, tikrai rastume kur išleisti – pirktume kostiumų, vandens žarnų, specialių priemonių. Daug kam reikia, dėl to mes kiekvieną litą skaičiuojame. Tačiau gaudami tokią žymią paramą, negalime skųstis“, – sakė jis.

Ir čia pat pridūrė, kad valstybės likimo valiai paliktiems ugniagesiams ta parama itin svarbi. Juk tik jausdamiesi remiami ir saugūs, jie gali užtikrinti visišką saugumą savo rajono žmonėms.

Už nuopelnus įteiktas apdovanojimas

Geranoriška rajono valdžios parama ugniagesiams neliko nepastebėta. Šiemet minint Šv. Florijono, ugniagesių globėjo, dieną, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus įsakymu rajono merui D. Braziui buvo įteiktas apdovanojimas – Ugniagesio gelbėtojo žvaigždė.

Šis apdovanojimas skirtas visai Radviliškio rajono savivaldybės tarybai ir žmonėms, dirbantiems priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo srityje. Kiekvienais metais Radviliškio rajono savivaldybės taryba skiria lėšų šiai gyventojams labai reikalingai sričiai. Džiugu girdėti, kad ši parama naudinga Radviliškio krašto žmonėms. Ugniagesiai gelbėja žmones, jų turtą naudodami tą įrangą, kuri įsigyta už Radviliškio rajono savivaldybės tarybos skirtas lėšas“, – po apdovanojimo ceremonijos kalbėjo D. Brazys.

Šiemet rajono priešgaisrinės saugos tarnybai rajono valdžia skyrė pustrečio karto daugiau lėšų nei pernai – net 100 tūkstančių litų. Už šią sumą bus kapitaliai suremontuotas Šeduvos ugniagesių komandos pastatas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE