Burbiškio dvare pristatytoje parodoje lankytojai įminė „Balta mėlyna“ kodą

Birželio 15 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos muziejuje (Radviliškio r.) vyko renginys „Fajanso ir porceliano kelionė į Lietuvos miestus ir dvarus“, skirtas Europos archeologijos dienoms. Renginį sudarė parodos atidarymas ir paskaita.

Dvare atidarytoje Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus parodoje „Balta mėlyna: nuo Džakartos iki Liverpulio“ eksponuojami XVII–XIX a. fajanso ir porceliano archeologiniai radiniai Klaipėdos mieste. Eksponatus išsamiai pristatė ir paskaitą skaitė parodos kuratorė Ramunė Bračiulienė.

Eksponatai prabilo įdomiausiomis istorijomis – kodą „Balta mėlyna“ įminę lankytojai sužinojo, kad net ir į šimtametes šukes verta žvelgti pagarbiau bei matyti daugiau, nei pastebima iš pirmo žvilgsnio.

Keramika atskleidžia, jog Lietuvos miestai ir dvarai neatsiliko nuo Vakarų Europos madų.

Klaipėdos miesto archeologinėje medžiagoje fajanso ir porceliano radinių aptinkama XVII–XX a. kultūriniuose sluoksniuose. Ankstyviausiu laikotarpiu datuojami Klaipėdoje rasti Nyderlandų majolikos gaminiai, daugiausia gaminti Delfto mieste. Vėlesniu laikotarpiu pasirodo Pomeranijos fajanso gaminių, Tolimųjų Rytų, Meiseno gamybos centrų gaminių. Kai kurie Kinijos porceliano dirbiniai buvo dengiami vadinama Batavijos glazūra – tokių indų šukių gausiai rasta atliekant archeologinius kasinėjimus Sukilėlių gatvėje. XIX–XX a. klaipėdiečiai naudojo fajanso ir porceliano indus, atgabentus iš Liverpulio, Stafordšyro, Tiuringijos, Saksonijos, Bavarijos, Prancūzijos ir kitų vietovių.

Parodoje galima išvysti jos pavadinimą – „Balta mėlyna“ – paaiškinančius eksponatus, kurie į Klaipėdą XVII–XVIII a. burlaiviais atkeliavo iš Nyderlandų ir Pomeranijos.

Porceliano istoriją pasakojanti paroda „Balta mėlyna“ Burbiškio dvaro istorijos muziejuje veiks iki spalio 1 dienos.

Europos archeologijos dienos Lietuvoje vyko birželio 14–16 dienomis. Prie šios tarptautinės iniciatyvos šiemet prisijungė dalyviai iš visos Lietuvos, tarp jų – ir Daugyvenės kultūros istorijos muziejus-draustinis.

Europos archeologijos dienos – penktus metus Lietuvoje vykstantis tarptautinis renginys, skirtas archeologijos mokslo bei archeologijos paveldo pristatymui.

Daugyvenės kultūros istorijos muziejus-draustinio informacija

Augustės Labenskytės nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE